Borsaya nasıl başlanır?

Hocam demeye çalıştığım şey uzun vade tutulacaksa hisse kademeli alış yapmak önemli.

Ve sizin dediğiniz süre uzun vade olmuyor hocam. siz biraz orta vade düşünüyorsunuz.
Hocam onu mesela dedim yani benim için uzun vade 2025 sonu yani 1 yıl 7 ay sonra ben duruma göre eğer potansiyel var diyolarsa tutarım ülkemizde ne olacağı belli olmadığı için.

Yeni alacaklara önerim Sabancı, Koç, Mavi, Türk Hava Yolları, Aselsan gibi şirketler yani Türkiyenin yapıtaşları.

Dostum ailenin desteği konusunda çok çekimsersen 18 yaşını bekleyebilirsin. Hem daha özgür hareket edebilirsin hem de o zamana kadar bir miktar para biriktirebilirsin, böylece başlangıç için kendine ait küçük sermayen de olur. Zaten geleneksel ve kripto piyasalarda hiçbir zaman geç kalmak diye bir şey yok. Fırsatlar bitmez. Tabi ki ne kadar erken yatırım, o kadar iyi, bu ayrı mevzu.
Hisse için bankalar ve aracı kurumlardan yatırım hesabı açıyorsun. Mesela bankaya gittin, İster şubeye git, ister NFC'li telefondan görüntülü görüşmeyle vadesiz hesap(bildiğimiz düz klasik banka hesabı) açtın. Bankanın mobil uygulamasından yatırım hesabı aç kısmında kolayca açmış oluyorsun. Sözleşmeleri felan onaylıyorsun, korkma, aleyhine değil. Sonra vadesiz hesaptan yatırım hesabına paranı transfer ediyorsun anında. Ücret çok çok az kesiyor. Sonra banka senin adına MKK'ya kayıt yapıyor, bitti. Aracı kurumda da genellikle internetten başvurursun,seni ararlar,bilgilerini verirsin,sonra hesap açılışını yaparlar,bankadan aracı kurum hesabına para gönderirsin.
İstediğin hisseye limit(en popüler ve klasik emir türü) veriyorsun,satıcı buldu mu(ki çok rahat,çokhızlı şekilde olur) hisseyi alıyorsun. Hangi banka,hangi aracı kurum olursa olsun Türkiye'de tüm hisse yatırımcılarının hisseleri sadece Takasbank'ta saklanır. Portföy dediğin yerde hisselerini görebilirsin,orada olurlar. Satacağın zaman aynı mantık, limit satış emri veriyorsun istediğin fiyattan, hisseyi rahatça satarsın. Bu işlemleri sadece mesai saatlerinde yapabilirsin. Yani hafta içi saat 10 ile 18 arası yapabiliyorsun. Haftasonu alım satım yapamıyorsun. Geleneksel borsalar böyledir. Kriptoda 7/24 her saat istediğin zaman alım satım yapabiliyorsun. Merkeziyetsiz teknoloji olduğu için. En azından başlangıç için uygulamalar böyle pratikte :)

Biraz geç kaldın hocam, borsa artık küçük yatırımcıyı ezip geçiyor. Gelen saçma sapan arzlar yüksek lottan ilk günde tavan bozuyor.
Borsa dediğin şey halka arz değildir. Borsa değer yatırımcılığıdır. Sanki halka aralar zaten adil fiyatından çıkıyor. Temel analiz öğrenip uzun vadede finansal özgür olma yeridir Borsa.

Yüksek paralar ile günlük 10-20 kazanan arkadaşlarım var.
Emin ol teknik analizde terste kaldığında günlük 20k kaybı da olur arkadaşının

Anladım hocam dediğinizi. İkimizde yanlış anlaşıldık.

Yaklaşık 1 seneden fazla borsadayım o para bana lazım değilse o hisseyi satmıyorum. Altına fona, faize yatırsaydım daha çok kazanır mıydım evet daha çok kazanırdım. İleri zamanlarda ne olur bilemeyiz. Ben elimde tutma taraftarıyım.
Son 2 senede borsanın getirisi altından fondan arabadan çok daha iyiydi. Hisselerini gözden geçir.

Borsa dediğin şey halka arz değildir. Borsa değer yatırımcılığıdır. Sanki halka aralar zaten adil fiyatından çıkıyor. Temel analiz öğrenip uzun vadede finansal özgür olma yeridir Borsa.
Ben arzlar için konuştum sadece. Kaldı ki arz dışında konuşursakta borsanın hali pek hal değil son 1 yıldır.

Emin ol teknik analizde terste kaldığında günlük 20k kaybı da olur arkadaşının

Son 2 senede borsanın getirisi altından fondan arabadan çok daha iyiydi. Hisselerini gözden geçir.
Peki geçen senenin son aylarını hatırlıyor musunuz? Psikolojisini yönetemeyen insan nolacak? Şu anda 1 senedir hisseler yerinde sayıyor neredeyse. Yılbaşından sonra ralli olacak ralli olacak diyor herkes hani nerede?

Ben arzlar için konuştum sadece. Kaldı ki arz dışında konuşursakta borsanın hali pek hal değil son 1 yıldır.
Nasıl değil? Tl bazında ralli oldu endekste ayrıca dolar bazında 300 dolar direnci kırıldı. Sadece benim ocaktan beri 2 şirket hisse x2 yaptı.

Peki geçen senenin son aylarını hatırlıyor musunuz? Psikolojisini yönetemeyen insan ne olacak? Şu anda 1 senedir hisseler yerinde sayıyor neredeyse. Yılbaşından sonra ralli olacak ralli olacak diyor herkes hani nerede?

Arkadaşım borsa çocuk oyunu değildir. Hangi hisseler yerinde saydı? THY 60 liralardan 320 liralara geldi neredeyse. Koç holding ocaktan bu yana %50 prim yaptı. Sen gidip batık şirket alırsan tabii ki kaybedersin. Şirketlerin malı tablosunu okumayı öğrenmeden borsaya girersen ne olacak sanıyorsunuz ki siz? 2023 Aralıkta 220 lıra olan goltas 650'yı gordu, ocakta 30 lıra olan ardyz 65'ı gordu. Bunlar sadece benim analizini yaptığım hisseler. Ayrıca psikolojini yönetemiyorsan ve %10-20-30 düşüşte elin ayağın titriyorsa borsa sana göre değildir. Gidip güzel fonları alın sizin yerine profesyonel insanlar yönetsin parayı.

Son düzenleme:
Höstadım bu uslüp nedir anlamadım. Batık şirketl dediğiniz her gün yeni anlaşma yapan astor gibi şirketler elimde. Dediğiniz hisseler zaten benim portfoyümde mevcut. Neyse tartışmayacağım sayın borsa höstadı size iyi Sosyaller.

Kaldı ki THY'nin en son 60 TL olduğu zamanlar 2022 senesinde. 2024 yılındayız höstadım. Benim herhangi bir iddiam yok kendim bütçem dahilinde yatırım yapıyorum.

Höstadım bu uslüp nedir anlamadım. Batık şirketl dediğiniz her gün yeni anlaşma yapan astor gibi şirketler elimde. Dediğiniz hisseler zaten benim portfoyümde mevcut. Neyse tartışmayacağım sayın borsa höstadı size iyi sosyaller.

Kaldı ki THY'nin en son 60 TL olduğu zamanlar 2022 senesinde. 2024 yılındayız höstadım. Benim herhangi bir iddiam yok kendim bütçem dahilinde yatırım yapıyorum.

2022 sonu THY 60 lira. Toplam 14 ayda 5X yapmış kağıt. Ayrıca enerji şirketlerinin çoğu önden fiyatlandı bile :) Beklentiyi al haberi sat değilse höstadlar çok öper seni borsada :) Misal smrtg %1000 net kâr açıkladı ama bilanço okumayı bilmeyen insanlar AA uçacak kaçacak deyip girdiler ama o höstadlar malı eline verdi çünkü çoktan fiyatlandı hala da çoğu höstada pahalı hisse :) Borsa nedir öğrenmek istiyorsan aç YouTube finans ve borsa temel analiz öğren elinde kalmasın mal :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı