Boşta ekran kartı sıcaklığı aniden yükseliyor

Jaavei

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Bilgisayar boştayken ekran kartı sıcaklığı 45 derecede seyrederken 4-5 saniyeliğine 52 dereceye çıkıp geri iniyor. Bu olay ilginç bir şekilde her dakika başı gerçekleşiyor. Nedeni ne olabilir?
Ekran kartı MSI Armor RX 570 4 GB.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Bilgisayar boştayken ekran kartı sıcaklığı 45 derecede seyrederken 4-5 saniyeliğine 52 dereceye çıkıp geri iniyor. Bu olay ilginç bir şekilde her dakika başı gerçekleşiyor. Nedeni ne olabilir?

Eki Görüntüle 2036292

Ekran kartını kullanan bir uygulama olabilir. Örneğin Chrome vs gibi uygulamalar.

Artı -3 Eksi
Güç kaynağın sorunlu olabilir, ekran kartının voltajları dengesiz gidiyor olabilir her türlü şey olabilir fakat yazılımdan da kaynaklı olabilir, oluşabilecek her türlü olasılğı düşünüp sistemi test etmek lazım.

Artı -1 Eksi

Eki Görüntüle 2036292
Ekran kartında 5derecelik oynama normal bence. Hatta belli sıcaklığın altında fan çalışmayan modellerdense daha normal. Ayrıca termal macun özelliğini yitirdiğinde sıcaklıkta ani hareketler de olabiliyor. Bakım zamanınız geçtiyse onu da kontrol edin.

Eki Görüntüle 2036292

Bu normal bir durum değil mi hocam. Bende de boştayken 50 dereceden 60 dereceye çıkıp fan açıp geri 50 dereceye düşüyor.

Güç kaynağın sorunlu olabilir, ekran kartının voltajları dengesiz gidiyor olabilir her türlü şey olabilir fakat yazılımdan da kaynaklı olabilir, oluşabilecek her türlü olasılğı düşünüp sistemi test etmek lazım.
Büyük ihtimalle dediğiniz gibi güç kaynağının ömrü dolmuş. Oyunlarda da sürekli çökme meydana geliyor.

Eki Görüntüle 2036292

İmza alıntılamak yasak olduğu için konu açarken sistem özelliklerini belirtmenizi öneririm.

Konuya gelecek olursak sürecin hızlı ilerlemesi için imzanızdan işlemcinize baktım.
İşlemcinin dahili grafik kartı bulunmuyor. Haliyle harici grafik kartı sürekli devrede kalıyor. Bu nedenle sistem boşta olsa bile ekran kartı aktif ve bir enerji tüketimi mevcut. Bu sebepten ötürü normal.

Beyler boşta 45 50 dereceye nasıl çıkıyor benim ekran kartım boşta 30 dereceye bile çıkmıyor 24 28 arası sizinki mi sıkıntılı benimkimi anlamadım

Ekran kartında 0db diye bir fan ayarı var dostum, kart 50 derece altına fan kapatıyor ısındığında tekrar açıyor. Bu sayede sürekli ısınıp soğuyan bir kartın oluyor.

Eğer 0db ayarını kapatırsan düzelir.

Boşta 45 50 dereceye nasıl çıkıyor benim ekran kartım boşta 30 dereceye bile çıkmıyor 24 28 arası sizinki mi sıkıntılı benimkimi anlamadım.

Sendeki çok soğuk. Bizimkinin anksiyetesi var her an bir şey olabilir ısımı korumalıyım diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı