Boştayken ASUS TUF B550 GAMING Plus Wi-Fi RGB'leri yanlış hareket ediyor

Taygun007

Hectopat
Sistem:
  • CPU: Ryzen 9 5900X
  • CPU cooler: Dark Freezer X120
  • GPU: Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX 5700XT
  • Mainboard: Asus TUF B550 Gaming Plus Wi-Fi
  • RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16 64Gb (4X16) --- CMK64GX4M4E3200C16
  • PSU: Everest Rampage 850 Watt
  • M2: Samsung Evo 970 NVMe 500 GB
  • HDD: 1 TB Toshiba
  • Windows 10 Pro
  • Son sürüm BIOS.

Bugün Upgrade edeli birkaç gün olan sistemimi çalıştırmak istedim ve her şey olağandı fakat yaklaşık 20 dakika süre geçtikten sonra aniden kendi kendine kapandı.

Tekrar açmak için power tuşuna bir kere bastım ve sistem yaklaşık 10 saniye sonra kendi kendine hızlıca açılır gibi olup birden kapandı ve tekrar açıldı böylece Windows'a girdim.

Daha sonra pek fazla beklemeden bilgisayarı olağan şekilde başlat çubuğundan Shut down'a tıklayıp kapayayım bakalım, ne olacak dedim ve kapattım. 10 saniye civarı bekledim ve sistem kendi kendine tekrar açıldı.

İnternette sorunla ilgili biraz araştırma yaptım ve çözümünü buldum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sonra sorunun çözüldüğünden emin olmak için sistemi uzun bir süre takip ettim ve emin oldum. Çözüm bende işe yaradı.

Buraya kadar her şey tamam.​

Fakat sonrasında fark ettim ki sistem stand by durumunda iken anakartın RGB'si bariz şekilde yanlış hareket ediyor.
Renkten renge geçmiyor;
- Tek ve sabit bir renkte kalarak,
- Olması gerektiğinden daha zayıf parlayarak,
- Sürekli titreme yapıyor.

Normali ise sistem açıkken de kapalı iken de fark etmeksizin anakartın RGB'si olağan şekilde çalışıyordu. (Kırmızıdan yeşile, yeşilden maviye...)

Not: Sistem çalısırken bu hatayı almıyorum, sistem kapalıyken bu hatayı alıyorum.

RGB zaten önemli değil de, benim korktuğum acaba bu durum anakartın ya da herhangi bir donanımın ciddi bir problemi olduğunun bir göstergesi midir? Bu durum tam olarak neyi gösterir bizlere?
Bahsettiğim RGB resimde görülen, anakartın sağ alt köşesinde bulunuyor.

222.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı