Boy uzaması için tavsiye

zaynıl

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Şimdi size boyum ne kadar uzar diye sormayacağım, sadece tavsiye isteyeceğim. Boyum 167-168 civarı, erginliğe tam olarak 14 yaşıma girdikten 4 ay sonra falan girdim. Şu an 15 yaşıma gireli 1 ay oldu. 175 olmak istiyorum babam ve baba tarafım 175'den uzun. Anne tarafımdaki erkekler 173, 172. 15 yaşımda 4 cm, 16 yaşında 2 cm, 17 yaşında 1 cm uzasam yeter. Tavsiyeleriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar. Şimdi size boyum ne kadar uzar diye sormayacağım, sadece tavsiye isteyeceğim. Boyum 167-168 civarı, erginliğe tam olarak 14 yaşıma girdikten 4 ay sonra falan girdim. Şu an 15 yaşıma gireli 1 ay oldu. 175 olmak istiyorum babam ve baba tarafım 175'den uzun. Anne tarafımdaki erkekler 173, 172. 15 yaşımda 4 cm, 16 yaşında 2 cm, 17 yaşında 1 cm uzasam yeter. Tavsiyeleriniz var mı?

Spor yap. Bak basketbol oyna demiyorum.( çünkü herkes basketbolun boy uzattığını düşünüyor ). Herhangi bir spor yap yeter. Bir de dengeli beslen.

Genetikle alakalı. Sportif birisi değilim ve ailemde en uzun kişi 175 cm. Ben ise 186 cm'lik biriyim. Tabii 2000 model olmamdan da mütevellit olabilir.

Boy genetiğe bakar bu yüzden kimse buna müdahale edemez. Herkes tarafından bilinen basit yöntemler var (süt içmek, basketbol oynamak vs.) onlar da ne kadar işe yarar bilinmez. Onların haricinde kambur bir oturuşun varsa onu düzeltebilirsin. Omurganda bir sorun varsa düzgün oturarak onu düzeltip boyunun 5 cm'e kadar uzamasını sağlayabilirsin. Uyurken yastıksız ve sırt üstü uyumanın da boy uzamasına etki ettiği söyleniyor ne kadar doğrudur onu bilemiyorum.

Boy genetiğe bakar bu yüzden kimse buna müdahale edemez. Herkes tarafından bilinen basit yöntemler var (süt içmek, basketbol oynamak vs.) Onlar da ne kadar işe yarar bilinmez. Onların haricinde kambur bir oturuşun varsa onu düzeltebilirsin. Omurganda bir sorun varsa düzgün oturarak onu düzeltip boyunun 5 Cm'e kadar uzamasını sağlayabilirsin. Uyurken yastıksız ve sırt üstü uyumanın da boy uzamasına etki ettiği söyleniyor ne kadar doğrudur onu bilemiyorum.

Peki yazdığım 5 yaşımda 4 cm, 16 yaşında 2 cm, 17 yaşında 1 cm uzamak cümlesi mantıklı mı? Bu kadar uzayabilir miyim sizce.
Hocam oyun önermiyoruz o ne öyle şu yaşımda şu kadar uzasın diye. Zaten senin tam istediğin milimetre olacak.

Tahmin yani.

Peki yazdığım 5 yaşımda 4 cm, 16 yaşında 2 cm, 17 yaşında 1 cm uzamak cümlesi mantıklı mı? Bu kadar uzayabilir miyim sizce.
Herkesin belirli bir boy atma yaşı vardır. Öyle istediğin şekilde olabilir de olmayabilir de. Ben 14 yaşındayken 1.63'düm, 15 olunca 1.72'ye çıktım daha sonra da yavaş yavaş uzamaya devam etti şu an 1.76.

İyi beslenmek, özellikle protein ve kalsiyum tüketmek, abur cuburdan uzak durmak, uykudan önce yemek yememek önemli.

10'da yatağa geçip uyuyun, en geç 10.30-11. Odanız olabildiğince karanlık olsun.

Spor yapın. Hiçbir şey yapamıyorsanız yürüyüş yapın, evde zıplama esneme vs egzersizler yapın. (Ağır kardiyo değil)

Genetiğiniz ve ergenlik yaşınıza bakınca uzama ihtimaliniz yüksek gibi duruyor ama hastanede gerekli incelemeler yapılmadan, internet üzerinden kesin bir şey söylemek doğru değil. Fırsatını bulunca mutlaka doktora gidip tam bir inceleme yaptırın. Yıllara göre boy uzama öykünüz, ergenlik ve genel sağlık muayenesi ve röntgen ile kemik yaşı - epifiz açıklığı tespiti yapılsın.

Geri
Yukarı