Boy Uzaması için Tavsiyeler

Baran20166666

Centipat
Yaşım 14, boyum 1.40 ailemdeki çoğu kişinin boyu kısa ve ben de bu durumdan şikayetçiyim. Bisiklet alacağım diyorum bir bakıyorum en küçük boy 1.50. Yani boyumun uzaması için tavsiyeleriniz varsa çok makbule geçer. Yaptığım aktiviteler: Bisiklet sürmek, futbol oynamak, hafif parkur ve arada sırada tırmanış yapmak ( tırmanış dediğim 45 50 derecelik açılı yerlere çıkmak ) gibi. Şimdiden teşekkürler.

Boy işi kilo gibi değil. %80-90 oranında genetiğe kalıyor. Oranlar bilimsel değil, genetiğin önemini belirtmek için uydurma rakamlar ama genel olarak böyle.

Geriye kalan durumlarda ise uyku düzenine dikkat etme, beslenme, bazı sporlar etki ediyor az da olsa. Yani ailenden çoğu kişi kısaysa ya onlar gibi olursun ya da az daha uzun olursun onlardan. Şanslıysan bir miktar daha uzun olursun belki.

Benim sülale %80 oranında uzun boylu kişilerden oluşuyor. Ailecek 180 üstüyüz annem hariç.

Basketbol oynamak sizin için iyi olur. Yaşıtlarınıza göre bizim okuldaki 9. Sınıflarla aynı boydasınız ya da daha kısasınız. Genetiğin oraya kadar sınır veriyorsa yandık ama 20 yaşlara kadar boy uzaması olur. Klasiklerden biride süt içmek.

Basketbol oynamak sizin için iyi olur. Yaşıtlarınıza göre bizim okuldaki 9. Sınıflarla aynı boydasınız ya da daha kısasınız. Genetiğin oraya kadar sınır veriyorsa yandık ama 20 yaşlara kadar boy uzaması olur. Klasiklerden biride süt içmek.
Ailede en uzun babam sanırım ve babamın boyuda 1.60 civarı hatırladığım kadarıyla.

Basketbol oynamalısın ağırlık kaldırma sonra Naim gibi cep herkülü yolunda ilerlersin tabi halterciliğe önem veriyorsan.

Küçük kardeşim rızanı kırmak istemem ancak.
Kendin de belirtmişsin ailenin boy istatistiğini.
Taş çatlasın baban 1.60 sende 165 olursun benim düşüncem.
Basketbol vs oynasan da bir boyun ne kadar uzayacağı varsa o kadar uzarsın basketbol öyle sık sık oynayınca 1.60 dan 1.80 etmiyor basketbolcu insanlar uzun diye öyle ediyor düşünme tam aksine uzun insanlar seçiliyor basketbol için.
Bu iş en çok genetiğe bağlı.

Küçük kardeşim rızanı kırmak istemem ancak.
Kendin de belirtmişsin ailenin boy istatistiğini.
Taş çatlasın baban 1.60 sende 165 olursun benim düşüncem.
Basketbol vs oynasan da bir boyun ne kadar uzayacağı varsa o kadar uzarsın basketbol öyle sık sık oynayınca 1.60 dan 1.80 etmiyor basketbolcu insanlar uzun diye öyle ediyor düşünme tam aksine uzun insanlar seçiliyor basketbol için.
Bu iş en çok genetiğe bağlı.
En azından 1 sene içinde 1.50 olursam iyi olur. Demin 1.40 dedim fakat 1.44 imiş boyum. Çok fark yok ama :d

Yani genetik olarak şanssızsin. Çok takma her şeyin sonu değil. Daha 14 yaşındasın, 160 kusure kadar yolu var bence boyunun. Kuzenimgilde seninki gibi bir durum var. Yengem 150 olduğundan onlarda birisi 160 diğeri 163.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı