Bozuk HDD'den Veri Kurtarma

İnternette harddisk veri kurtarma şeklinde arattığınızda karşınıza çıkan her siteye güvenmemenizi öneririm.

Bir arkadaşımın başına bu tarz bir olay geldi ve internetten baktığı sayfaların çoğunun kurumsal havası verilmiş ne idüğü belirsiz tipler olduğuna şahit oldu. Hayati bilgiler olmadığı için sonunda vazgeçti.

Bildiğim kadarıyla bu tarz bir kurtarmada sizden bozulan harddiskin aynısı bir donör disk isteniyor. Eğer siz temin edemezseniz kendi disk bankalarından onlarda da yoksa satın alarak temin ediyorlar. Bu fiyata ekleniyor ve donör disk kurtarma işleminden sonra size geri verilmiyor. Sanırım zaten arızalı parçaların değişimi için kullanılıyor. Bu disk işlemden sonra kullanılmaz hale geliyordur diye tahmin ediyorum.

Ayrıca kurtarılacak verilerin yazılacağı bir disk daha almanız gerek vs. Bunun üzerine kendi kazançlarını da ekleyecekler tabiki kısacası epey maliyetli bir iş ve eğer güvenilir bir yere teslim etmezseniz diskinizi kurtarmak yerine durumu daha kötü hale getirecek bir müdahalede de bulunabilirler.

Aklımda kalanlar bunlar bizzat yaşamış deneyimlemiş bir arkadaş varsa o daha doğrusunu söyler.

Ayrıca :

Yurt dışında bu işlem için 500-2000 dolar arası bi maliyetinin olduğu söyleniyor.

Varın siz Türkiyede fiyatını üç aşağı beş yukarı tahmin edin.

Eğer çok önemli arşivler var ise uzman veri kurtarma merkezlerine götürmen lazım, Türkiye'de var mı bilmiyorum.
Var ancak benim sadece girişindeki pini kırılmış HDD'ye 650TL istediler. Mecbur yaptıracağım.

Arkadaşlar ben problemi çözdüm. Çözümümü sizler ile de paylaşayım.

Arkadaşlar öncelikle problemi birazcık daha açıyım. HDD'yi bilgisayara bağlarsam bilgisayar açılmıyor bilgisayar açıldıktan sonra bağlarsam görmüyor ve herhangi bir harici yazılım ile diske ulaşmaya çalışırsam da bir sonuç alamıyordum. Bununla birlikte Windows üzerinden sistem görüntüsünü geri kurtarmaya çalışırsam da benzer sonuçlar ile karşılaşıyordum.

HDD'yi açtım inceledim hiçbir donanımsal sıkıntı olmadığından emin oldum. Şu anda HDD'ye çok emin olmamak ile birlikte bir virüsün bu zararı verdiğini düşünüyorum. İnternette benzer durumlarda Windows'un okuyamadığı diskleri Linux veya Android'in okuyabildiğini gördüm.

HDD'yi telefonuma (Android) bağladım. Diski telefon gördü ama içinde ki dosyaları okuyamadı öncelikle biçimlendirme istedi. Biçimlendirmeden sonra Windows'da sorunsuz bir şekilde cihazı görmeye başladı. Biçimlendirmeden kaynaklı olarak da tabi veriler silindi. Şu anda da onları bir veri kurtarma yazılımı ile kurtarmaya başladım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı