Brave Browser vs Edge Chromium

Hangi Chromium tabanlı tarayıcı daha başarılıdır?

• Oy verenlerin toplamı
    60

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Sizce hangi Chromium tabanlı tarayıcı daha iyi özelliklere ve daha iyi performansa sahiptir? Bu arada lütfen yorumlarda Opera Browser diye cevaplar yazmayınız. Sadece Brave ve Edge tarayıcısını deneyenler nasıl bir deneyim yaşadıklarını anlatmalarını isterim. Şimdiden teşekkürler.

brave_browser-100732965-large.jpg
Chromium-Edge_logo.png

Brave bir arkadaşımızın yaptığı testlere göre Chrome ve Mozilladan hızlı çalışıyor.
Test hakkındaki konuyu paylaşacaktım ama bulamadım. Bazı tarayıcı hız testlerinde önde çıktığını belirteyim.
Sunduğu özellikler olarak HTTPS, izleyici engelleme vb. gayet iyi ama reklam engelleyicisi bana göre vasat diyebilirim. Bu tarayıcıya Nano adblocker, Nano defender ve Poper blocker uzantılarını kurunca gerçekten reklam konusunda sorun yaşamazsınız. Ama kendi engelleyicisini kapatmayı unutmayın.
Sunduğu çok özellik olduğundan varsayılan olarak bellek tüketimi yüksek. Ama bu sizin farklı uzantılar kurmanızı azaltıyor.

Chromium Edge ise halen bazı konularda performans sorunu yaşıyor.
Chromium alt yapılarını kullandığından iki tarayıcı da güvenlik konusunda iyi diyebilirim.
Halen gelişmekte olduğundan bazı özellikler varsayılan tarayıcıda yok.
Canary sürümünde izleyici vb. engelleme için ayar sunacak.
Geçmişi temizlemek için varsayılan bir ayarı var. Smart screen desteği var.
Chromium tarayıcılara göre başka ayrı bir özellik sunmuyor.

Ayrıca iki tarayıcı da Koyu ve Beyaz tema için ayar sunuyor. Mesela bu ayarı Chrome gelmesini isterdim. Chrome Windows temasına göre kendi ayarlıyor. Windows beyaz tema kullanan biri Chrome karanlık tema kullanamıyor.

Brave, gerçekten de Chrome'dan hızlı arama seçeneği sunuyor. Fakat Edge Chromium sanki Windows 10 platformunda daha uyumlu (zaten Microsoft geliştirdiğinden) ve makul miktarda sistem kaynaklarını kullanıyor gibi geliyor. Hem hız konusunda ileride Brave ile yarışabilir gibime geliyor.

Tam sürüm çıktığından Edge Chromium daha iyi çalışacağına şüphem yok. Ama halen arada sırada performans sorunu yaşıyorum. Özellikle ilk açılışta garip bir yavaşlığı var. Bazen de yeni sekme sayfası yüklenmiyor.

Eklemeyi unutmuşum. Canary sürümünde sayfaya sağ tıklayınca kendi diline çeviri yapan ayar var. Bu olay sadece Chrome olduğundan çoğu kişiyi tekeline dahil ediyordu. Bu özellik çıkarılır ve geliştirilirse Chrome baya bir pazar payını ele geçirirler.

Yeni sekme sayfasına karanlık tema eklememesi, haberleri göstermesi ve bing arama motorunu dayatması da sevmediğim şeylerden biri.

Performans testlerine hiç bakmadım fakat Brave'in daha hızlı çıkmasının nedeni dahili reklam engelleyici olabilir mi? Biliyorsunuz, diğer tarayıcılarda böyle bir özellik yok.

Asıl sistemimde birkaç ay kullanmıştım, dizüstümde denediğim zaman yavaş buldum. O günden beri Firefox kullanıyorum. Windows üzerinde de Firefox'tan sonra kullanacağım ilk tarayıcı Edge olurdu.

defender.png

iOS'ta ise iki senedir Brave kullanıyorum.

Son düzenleme:
Tercihim Edge. Chrome ve Firefox'u katsak bile Edge. Brave'in reklam engelleyicisi zayıf ve yanılmıyorsam tam olarak kapatılamıyordu. Yani o simge hep üst köşede kalıyor. Bu durum şahsen beni rahatsız ediyordu. Edge ise reklam engelleme işini uBlock Origin gibi eklentilere bırakmış. O kısıma karışmıyor. Fakat takipçi engelleme sistemi mevcut ve çok düzgün çalışıyor. Bu özellik reklamları engellemekten farklı olarak girdiğiniz sitelerin sizi ayrı olarak farklı domain'lere bağlamasını önlüyor. Mesela Gizmodo sitesine girdiğinizde sizi ayrı olarak 5-10 hatta 20-30 siteye birden bağlayabilir. İşte Edge mümkün olduğunca bu durumu önlüyor. Tabii ki ilk önce Tracking prevention özelliğini açmanız/aktif etmeniz gerekiyor. Ayrıca Edge, Netflix gibi DRM korumalı streaming platformlarında 1080p/4K çözünürlükleri destekliyor.

Technopat'ta bile birkaç takipçi engellemiş.

Trackers.png

Brave reklam engelleyicisini kapatabiliyorsun. Yanlış bilmiyorsam Adguard kullanıyor.

Bu arada Edge için Nano adblocker ve Nano defender uzantılarını öneririm.
Nano adblocker zaten Ublock origin alt yapısını kullanıyor. Amacı daha az sistem kaynağı tüketmek.
Nano defender ise reklam engelleyiciyi kaldırın uyarısını kaldırıyor.

Nano adblocker Chromium Edge uzantı mağazasında var.
Nano defender ise Chrome mağazasından eklemen gerekiyor.
Screenshot_2.png

Bu arada Brave'in reklam engelleyicisi için bahsettiğim kapatılamama konusu bu;

2019-07-01-image-3.png

Reklam engellemeyi kapatsanız bile üstteki aslan simgesi orada kalıyor. Şahsen orada durmasını sevmiyorum.

Bu sayfada da Brave'in gizlilik ve güvenlik adına Chromium tabanından kapattığı/sildiği özelliklerin listesi mevcut. Sevdiğim bir tarayıcı olmasına rağmen, Edge bana daha çok hitap ediyor.

Firefox'mu Edge'mi diye ayrı bir konu mu açsak? Bence daha ilgi çekici bir karşılaştırma.

Fakat takipçi engelleme sistemi mevcut ve çok düzgün çalışıyor. Bu özellik reklamları engellemekten farklı olarak girdiğiniz sitelerin sizi ayrı olarak farklı domain'lere bağlamasını önlüyor. Mesela Gizmodo sitesine girdiğinizde sizi ayrı olarak 5-10 hatta 20-30 siteye birden bağlayabilir. İşte Edge mümkün olduğunca bu durumu önlüyor.

Bu Firefox'ta uzun zamandır var :D

uwu.png

Tilkiyi özelleştirebilir olması dışında ideolojik sebeple tercih edenler var ve oldukça haklılar. İnternet'in, Google'in tarayıcı motorunun tekeli altında olması iyi bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı