Brave Browser vs Edge Chromium

Hangi Chromium tabanlı tarayıcı daha başarılıdır?

• Oy verenlerin toplamı
    60
Bu Firefox'ta uzun zamandır var :D
Evet, bilgim var. Faydalı özellikler. Fakat Firefox çerezleri/geçmişi temizleseniz bile geride çerez kalıntıları bırakıyor. Chromium tarayıcılarda böyle bir sorun gözlemlemedim. Bunu test etmek için CCleaner portable kullanabilirsiniz. Temizleme yapmadan sadece Cookies bölümüne bakmanız yeterli. Daha önce girdiğiniz bazı sitelerin çerezleri duruyordur. En azından benim sistemlerimde durum böyleydi. Bu sebepten dolayı Firefox'dan bir soğuma durumum oldu.

Evet, bilgim var. Faydalı özellikler. Fakat Firefox çerezleri/geçmişi temizleseniz bile geride çerez kalıntıları bırakıyor. Chromium tarayıcılarda böyle bir sorun gözlemlemedim. Bunu test etmek için CCleaner portable kullanabilirsiniz. Temizleme yapmadan sadece Cookies bölümüne bakmanız yeterli. Daha önce girdiğiniz bazı sitelerin çerezleri duruyordur. En azından benim sistemlerimde durum böyleydi. Bu sebepten dolayı Firefox'dan bir soğuma durumum oldu.

Bunu ilk kez sizden duyuyorum. Çerezleri temizlemek için bir eklenti kullandığım için fark edememiş olabilirim belki, çerezlerin bulunduğu dosyaya baktığımda sadece beyaz listeye almış olduğum sitelerin verilerini görebiliyorum çünkü.
Windows üzerinde de denerim yakın bir zamanda.

Firefox'mu Edge'mi diye ayrı bir konu mu açsak? Bence daha ilgi çekici bir karşılaştırma.

Bu Firefox'ta uzun zamandır var :D

Eki Görüntüle 431990

Tilkiyi özelleştirebilir olması dışında ideolojik sebeple tercih edenler var ve oldukça haklılar. İnternet'in, Google'in tarayıcı motorunun tekeli altında olması iyi bir şey değil.
Hemen yeni konuyu açtım. Birazdan onaylanır. 😄

Chromium virüslü diye biliyorum. +18 reklamlar çıkartıyordu.
Chromium, açık kaynak projesi olarak yürütülen bir tarayıcı temelidir. Günümüzde kullanılan Google Chrome, Opera, Microsoft Edge ve daha fazla tarayıcının temelini oluşturur. Yani virüs veya herhangi bir tehdit içermemektedir.

Chromium bir virüs değildir fakat açık kaynak bir proje olmasından dolayı, bazı kullanıcılar Chromium adı altında virüs yaymaya çalışan veya sponsorlu içerikleri göstermeye çalışan tarayıcılar da yapabiliyorlar. Eğer güveilmeyen bir site üzerinden indirdiyseniz veya sisteminize güvenlik riski bulunan bir dosyanın yanında, Chromium adı altında yayılmaya çalışan bir dosyayı veya kurulum aracını indirirseniz, tehdit ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda internet üzerinden indirdiğiniz veya başka yollarla edindiğiniz dosyaları dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu konu hakkında, Panda Security'nin de oluşturmuş olduğu makaleye göz atabilirsiniz.

Bana göre Edge çünkü ondan kapattıktan sonra belli şeyleri silmesini işaretliyebilirsin. Brave denedim ama 20dakikada 8 9 sayfa sonucu bir anda 200 MB yer azaldı sadece gezinmedeyken.

Geri
Yukarı