BTC'de ne kadar kaybınız var?

Haram nasıl oluyor? Allah'ın verdiği aklı kullanmak, analizler yapmak senaryoları çalışmak mı haram? Senin muşmulan yerine, daha teknolojik daha kapsamlı, daha kompleks ve zor olan şeyleri almak mı haram?

Ya da senin örneğin ile sorayım, muşmulayı sen mi üretiyorsun sen mi suluyorsun sen mi topluyorsun? Sadece para verip alıp satmıyor musun? Kaça alıp kaça satıyorsun? 3 toptancıdan en ucuza satanndan almıyor musun? Hatta daha da ucuza almak için birbirlerine fiyat kırdırmıyor musun? Falanca yerde şu kadar bak ordan alırım diye? Üstüne ek para koyup satmıyor musun? O muşmula pazara gelene kadar sen ne fayda sağlıyorsun ne emek veriyorsun da üstüne para koyuyorsun da öyle satıyorsun? Sadece cebindeki para ile o muşmulayı almıyor musun? O para olmasa nasıl alacaksın ya da daha güzel soru cebinde daha da çok para olsa sana satan toptancının yerinde sen olmayacak mısın? Sen de aynısını yapıyorsun, ucuza alıp daha yüksek fiyattan satıyorsun.

Üstelik bunu yapmak için sadece cebindeki parayı kullanıyorsun. Aynı coin alıp satanlar gibi... Senin aksine coin alanlar zarar ediyor. Hatta coin alıp satanlar, 1 liraya çiftçinin ürettiği malı 10 liraya satmıyor. Satmak istersede almak isteyen olmadıkça satamaz. Tekrar ediyorum, almak isteyen olmadıkça satamaz.. Ama o muşmula öylemi? Değil... İnsanların sofrasına giriyor. Her türlü almak zorunda vatandaş. Yoksa aç kalır.. Bunu bile bile, 1 liralık ürünü 10 liraya satmak normal, Bu helal ama coin almak satmak haram.. Şahane.. Rabbim sana hakettiğini verir inşallah..

Rabbimin ilk emri "OKU". Önce Oku, araştır öğren...
3 liraya üreticiden alıp 5 liraya satıyoz. 2 lira para kalıyor bana kilo başı. Sizin yaptığınız kumardan daha şerefli, daha onurlu bir davranış benim alın terim. Oranızdan buranızdan hüküm uydurmayın. Kumar ve kumar gibi işleyen sistemler caiz değil, istediğin hocaya sor.

Merhaba;

Sazan avi gibi atladığım bu kripto' dünyasında 1400TL' kaybım var, 42-43'arasın da al sat yapmaya calışırken kötü yakalandık umarım sizlerin yoktur, geri çekildim şu an kaybımama rağmen o ilk altığım Coin'den daha yüksek rakamlar alabiliyorum, sizce Max alt ne kadar görür, ve hangi Coin'i almayı önerirsiniz, BTC-ETC-BNB-avax?

Bence çekilerek yanlış bir karar almışsınız. Böyle düşünmemin sebebi ise bana anlık bir düşüş gibi gelmesi. Uzun vadeli bir düşüş yaşandı ise ne kadar olur bilemem bekleyip zararın bir kısmını çıkartabilirdiniz belki de.
ben kripto para al sat çok az yaptım ama uzun zaman takip ettim. Benim şahsi düşüncelerim olmasının yanında yatırım tavsiyesi değildir.
Ne alıp satıyorsun? Ot? 😃 hani ortada bir ürün yok ki, adam kriptoyu napacak, yenilmez içilmez sanal bir boşluk. 😃 altın olsa en azından bozdurur kuyumcuya bir işini görür.

O dediğiniz şeylerin haram ile bir ilgisi yok. Somut olmayan bir şeyi alıp satmanın haram olduğunu yazan bir kitap olduğunuda sanmıyorum. Asıl tartışmanız gereken haram olup olmama konusunda ise arkadaşın dediği gibi "o zaman aldığı mobilyayı aynı fiyattan satsın"

3 liraya üreticiden alıp 5 liraya satıyoz. 2 lira para kalıyor bana kilo başı. Sizin yaptığınız kumardan daha şerefli, daha onurlu bir davranış benim alın terim. Oranızdan buranızdan hüküm uydurmayın. Kumar ve kumar gibi işleyen sistemler caiz değil, istediğin hocaya sor.
Hoca moca hangi devirde yasiyorsunuz anlamadim ki. 2022 yilinda su soylediklerine kendin inanabiliyor musun cidden?

Ben de o zaman abuzittin coin diye bir şey üreteyim, sana para karşılığı kakalıyayım. Sonra sen bunu millete sat bakalım alacaklar mı? Senin Bitcoin piyasası dediğin şey çakal yuvası, kumar masası. O Bitcoin dediğin şeyi uyduran adam japonmuş zaten ben araştırdım, kendi böyle uydurma bir şey atmış ortaya. Millet de kıçı devirip yatıp para kazanmaya hevesli olduğu için hemen sazan gibi atlamış. Kumar bu Bitcoin. Boşuna ticaret deyip oradan buradan din uydurmayın. Kendinizi kandırıyorsunuz. Ticaret dediğin somut bir şeyle yapılır. Kumaş sat, sebze sat, elektronik malzeme sat, araba sat. Bunlar ticaret fakat Bitcoin gözle görülür bir şey değil, uydurma bir şey. Arabası olan adama git de bakalım, ben sana arabanın ederi kadar kripto para vereyim, sen bana arabayı ver de, ödemeni o şekilde yap. Hadi oradan der adam sana. 😃 fakat nakit veya altınla ödeme yapayım desen anında kabul eder. Aklınızı başınıza alın. Boş şeylerle, kumarla uğraşmayın. Adam gibi okulunuzu okuyun, memur olun, alın 6.000 lira maaş, helalinden kazanın. Benden size abi tavsiyesi.

Size altın versem arabayı verirsiniz. Ama bana altın verse ben satmam bu göreceli bir konu.
Ticaretin 1. kuralı somut bir şey satmak mı? Hangi kitapta hangi internette yazıyor?

1643034921002.png

Aynı kafada devam et dostum. 6000 lira yetmiyormuş. Giydiğin çorap 5 lira zaten dostum neyin lüksünden bahsediyorsun. Prens charles'mısın sen? Aza şükretmeyen çoğu bulamaz. 6000 lira da yetmiyorsa ne deyim ben size, Allah ıslah etsin. Bu millete ekonomik kriz layıktı, layığınızı buldunuz. Allah'ın sopası yok. Sen aynen kumardan don, gömlek vermeye devam et. Batınca ne alacaksınız merak ediyorum. Loser coin takılırsınız art.

Söylemek istediğim 6000 TL yetmiyor değil karnını doyurursun. Ama amaç 6000 TL'den yüksek kazanıp hayatını daha mükemmel şekilde devam ettirmek. Tatil yapmak, gezmek...
Herkes batacak diye bir şey yok.
Günümüz şartlarında gayet yeterli. Millet asgari ücretle ev geçindiriyor çoluklu, çocuklu. Bir insanin temel ihtiyaçları, giderleri bellidir ve birbirine benzerdir. Ha sen dersen ki ben maldivlerde tatil yapacağım, o zaman YouTuber ol içerik üret, en azından dah onurlu bir yol. Bir şeyler üretiyorsun, topluma faydalı oluyorsun. Coinde ise hem kendini hem başkalarını strese sokuyorsun. Acaba zarar mı ettim kar mı ettim diye zihnini boş şeylerle meşgul ediyorsun. Sağlık sorunlarına da yol açar bu durum. Düşünsene 40 bin lira yatırdın, yarın bir baktın 20 bine düşmüş paran. Soluğu Manisa'da alırsın, kafayı yersin, psikolojin bozulur. Sağlığınızla oynamayın boş şeyler için. Şerden şer olur, şer olan bir şeye de Allah rahmet etmez, kendi halinde batar zarar edersin. Ticaret tamamen ayrı bir dünya, coinle alakası yok, ortada bir ürün var çünkü fark bu.

Ben baktım kuran ve ticaret anayasasında hep
1.kural; ortada somut bir şey olmak zorundadır.
Şaka bir yana komiksiniz gerçekten😃.
Dostum ticarette ortada somut bir ürün var. Atıyorum fırında kasiyersin ekmek satıyorsun. Adam senden ekmeği sabit fiyattan alıyor, çoluğunun çocuğunun rızkını eve götürüyor, akşam ailecek yiyorlar, mutlu oluyorlar sayende. Coinde ise kumarcıların, beleşçilerin egosunu doyuruyorsun anca. Rus ruleti gibi bir şey. Tam bir çakal sofrası. Biri gülüyor, diğeri ağlıyor. Sırf bu yüzden bile Allah razı olmaz, gazap eder oraya.
Ben sadece mantığını anlattım, istediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Son düzenleme:
Size altın versem arabayı verirsiniz. Ama bana altın verse ben satmam bu göreceli bir konu.
Ticaretin 1. kuralı somut bir şey satmak mı? Hangi kitapta hangi internette yazıyor?

Eki Görüntüle 1280828

Söylemek istediğim 6000 TL yetmiyor değil karnını doyurursun. Ama amaç 6000 TL'den yüksek kazanıp hayatını daha mükemmel şekilde devam ettirmek. Tatil yapmak, gezmek...
Herkes batacak diye bir şey yok.

Ben baktım kuran ve ticaret anayasasında hep

Gercek hayatta herkes gulup oynuyor muymus bu arkadasin inancina gore?

Neymiş senin alın terin? Para vermekten başka ne yapıyorsun? Tekrar sorayım mı tek tek? Ama zaman harcamaktan öteye geçmem.. sonuç aynı.. Bir gram bilgin yok ama tonla fikir var.. Bu kafa yapısı sayesinde hergün memleket geriye gidiyor ve bu kafa yapısı ile insanlar Dini yanlış tanıyor, Haram'ı Helal'i abuk subuk şeylerle bağdaştırıyor..

Aklımızın yetmediği şey= Kumar Tebrik ediyorum herşeyi özetledin.. valla helal sana...

Mesela Uçak nasıl uçuyor? Kaçyüz tonluk makina? Kumar bu.. aklım yetmiyor..

İnternet'te haram di mi? Onuda görmüyorsun ama faturasını ödüyuorsun, HARAM HARAM HARAM
ya da telefonu şarj ediyorsun görmediğn elektrikle ama faturasını ödüyorsun.. HARAM HARAM HARAM

Yazık gerçekten yazık.. Rabbim islah etsin seni..

sana yine tekrardan:

Rabbimin ilk emri "OKU". Önce Oku, araştır öğren...

Gercek hayatta herkes gulup oynuyor muymus bu arkadasin inancina gore?

Anlayamadım

Bende X coini 1 USDT'den aldım 2 USDT'ye sattım. Burada ki fark ne?

Geri
Yukarı