Bu yaz YKS 2025 çalışma planı nasıl olmalı?

One Face

Hectopat
Bu yaz TYT-AYT matematiği komple bitirmeyi düşünüyorum. Sizce nasıl fikir?
Şöyle bir hersaplama yaptım. Eyüp hocadan izleyeceğim konuları. Matematiği aradan çıkarayım diyorum. Kalan zamanda da deneme, soru bankası çözerek netleri yükseltmeyi ve fene odaklanmayı düşünüyorum.
Yapabilirsem kimyayı da mı aradan çıkartsam diye düşünüyorum ama kimya ezber çoğunlukla. Sonra unutmam kolay olur diye düşünüyorum.
11 fiziğini tekrardan mı bitirsem diye düşünüyorum. Zaten çok kötü 11 fiziğim.

Eyüp B geometri Full= normal 41 saat 48 dakika 1, 25'te 34 saat https://www.youtube.com/playlist?list=PLto0Y-Oz3y1oOudXiizIeBEb7tPyupxgm

AYT mat= normal, 77 saat 1, 25'te 62 saat https://www.youtube.com/playlist?list=PLyiXTl2rW_wrZGIFdO99RnVKVUjhrtPyK

TYT mat= normal, 76 saat 1, 25'te 61 saat https://youtube.com/playlist?list=PLyiXTl2rW_wrvZYVh9-A5pHeVhF4xdeO4&si=jMxABg-XwOPoEN1U

Benim size verebileceğim tek bir önerim var, o da kötü olduğunuz derslere odaklanmak yerine iyi olduğunuz derslerde netinizi arttırmaya çalışmanız olur. Ben çok iyi biyoloji yapardım, severdim. Aylarca kimya kötü diye kimya çalıştım 2 net arttı. Sonra pes edip biyolojiye kendimi verdim, AYT biyolojide 1 dikkat yanlışı hariç yanlışım yoktu.

Aynı şekilde fizikte de iyiydim, 2-3 netten 9-10 nete çektim. Yani sözün özü, eksiklerinizi kapatmaya çalışın her derste, ama ille de hepsinde iyi olmak için uğraşmayın eğer olmuyorsa. Tabi eğer tıp falan okumak istiyorsanız ayrı. Ya da derece yapmak :)

Son düzenleme:
Kitaptan okuyarak çalışmayı seviyorsan TYT fen ve Türkçeyi ders kitaplarından okuyup soru çözerek hallet derim. Bu şekilde TYT'yi hallettim ve denemelerde 17-20 arası net geliyor fende. MSÜ'de 18 net geldi. Bir de 11 fiziğini sona bırak girince çıkılmıyor içinden. Bütün derslerin en kazık yeri 11 fizik sanırım. Ne kimya biyoloji ne 12 fizikte böyle zorlayıcı konular var. Klasik mekanik cidden zor.

Bu yaz TYT-AYT matematiği komple bitirmeyi düşünüyorum. Sizce nasıl fikir?

Güzel fikir. Kalan zamanda deneme ve test çözersiniz.

Yapabilirsem kimyayı da mı aradan çıkartsam diye düşünüyorum ama kimya ezber çoğunlukla. Sonra unutmam kolay olur diye düşünüyorum.

Dönem içinde hallolur. Yazın matematik odaklı olabilirsiniz.

@One Face 11 odaklı gidin ve TYT Türkçe, geometri, matematiğe gerekli önemi verin. AYT fen çalıştıkça TYT fen de halloluyor aslında. O yüzden TYT fene çok özel bir çalışma yapmanız gerekmiyor. Eyüp Hoca bu yıl yeni geometri serisi çekecek, onu beklemeni tavsiye ederim. Tek hocaya da yayına da bağlı kalma ayrıca. AYT'de bol bol soru bankası çöz yayın gözetmeksizin, TYT'de ise çözebileceğin kadar deneme.

@One Face 11 odaklı gidin ve TYT Türkçe, geometri, matematiğe gerekli önemi verin. AYT fen çalıştıkça TYT fen de halloluyor aslında. O yüzden TYT fene çok özel bir çalışma yapmanız gerekmiyor. Eyüp Hoca bu yıl yeni geometri serisi çekecek, onu beklemeni tavsiye ederim. Tek hocaya da yayına da bağlı kalma ayrıca. AYT'de bol bol soru bankası çöz yayın gözetmeksizin, TYT'de ise çözebileceğin kadar deneme.
AYT fen çalıştıkça TYT fen halloluyor kısmına katılmıyorum. TYT Fen temeli olmadan AYT Fen anlaşılmıyor zamanında yaşadım bunu. Özellikle biyolojide TYT kısmı yoksa AYT'yi anlamak çok zor. Fizik kimyada aynı şekilde önce tyt temel lazım. Zaten tyt fen çok kolay olduğu için sıkıntı olmaz herhalde arkadaşa. Üçünden birer soru bankası bitirse 20/20 yapar.

@80derecekolonya bilmiyorum hocam. 9 ve 10'da dersleri pek iyi olan biri değildim. Yazılı gecesi çalışıp ortalamayı yükseltirdim dolayısıyla pek bir bilgim yoktu TYT hakkında. Garip bir biçimde AYT gördükçe TYT fen netim artmaya başladı. Bir yerden sonra sorular da tekrarlayınca ben de sadece deneme üzerinden gitmeye karar verdim ve işe yaradı gibi duruyor şimdilik. Ama arkadaşın zamanı var dediğiniz gibi birer soru bankası bitirebilir. Demek istediğim TYT fene çok kafa yormasın, bir şekilde zaten hallolur. 6-7 ay TYT fen çalışan insanlar gördü bu gözler...

Ben 1 2 ay TYT ve 11 tekrarı kalan 1 ay da ya limit türev integralden biri ya da fizik çalışmayı düşünüyorum. Benim de fiziğim kötü o yüzden. Ayrıca benim de AYT fen gördükçe TYT fen netlerim 10 15 geliyor çok bir bilgim yok.

@80derecekolonya bilmiyorum hocam. 9 ve 10'da dersleri pek iyi olan biri değildim. Yazılı gecesi çalışıp ortalamayı yükseltirdim dolayısıyla pek bir bilgim yoktu TYT hakkında. Garip bir biçimde AYT gördükçe TYT fen netim artmaya başladı. Bir yerden sonra sorular da tekrarlayınca ben de sadece deneme üzerinden gitmeye karar verdim ve işe yaradı gibi duruyor şimdilik. Ama arkadaşın zamanı var dediğiniz gibi birer soru bankası bitirebilir. Demek istediğim TYT fene çok kafa yormasın, bir şekilde zaten hallolur. 6-7 ay TYT fen çalışan insanlar gördü bu gözler...
6 7 ayda ne çalışıyorlarmış merak ettim 😀 Unutulacak bir sürü bilgi falan olsa neyse. Mesela TYT aksine AYT biyoloji lanet bir ders bana göre, sürekli unutuyorum bilgileri. Yani 3 ay falan çalışmışımdır sırf AYT biyolojiye. Acayip fazla bilgi var detaylarda kayboluyorum çalışırken. Detaylar çıkmasa neyse ama adamlar detaya giriyor sınavda. Kendi yaptığım denemelerde 12 13 net falan geliyor ama şu derse verdiğim emeği düşününce üzülüyorum. Hala bitiremedim de.

Bir de ben doğru mu anladım başlık açan dostum 12. Sınıfa mı geçeceksin?

Kitaptan okuyarak çalışmayı seviyorsan TYT fen ve Türkçeyi ders kitaplarından okuyup soru çözerek hallet derim. Bu şekilde TYT'yi hallettim ve denemelerde 17-20 arası net geliyor fende. MSÜ'de 18 net geldi. Bir de 11 fiziğini sona bırak girince çıkılmıyor içinden. Bütün derslerin en kazık yeri 11 fizik sanırım. Ne kimya biyoloji ne 12 fizikte böyle zorlayıcı konular var. Klasik mekanik cidden zor.
Bu da olabilir, evet ama TYT çabuk unutuluyor diyorlar. AYT'yi önce halledip sonra TYT abanmak bana daha mantıklı gelmişti. AYT bilgi odaklı ya. TYT daha çok pratik istiyor. Bilmiyorum o zaman öyle düşünmüştüm. Aklımda kalan o. Doğru düzgün çalışmaya başlamadığım için tam karar vermedim ama yazın matematiği komple bitirmeyi kesin düşünüyorum.
Güzel fikir. Kalan zamanda deneme ve test çözersiniz.

Dönem içinde hallolur. Yazın matematik odaklı olabilirsiniz.
Ya hocam. Bu kimya en kolay net artırılan derslerden. O yüzden onu da aradan çıkartabilirsem yapayım bakalım. Yan hedef olarak düşünün. Sonrasında test çözerek falan konuları unutmamaya çalışır, netleri yükseltmeye bakarım diye düşünüyorum. 11 fiziği halledeyim diyordum şimdi arkadaş çok ağır dedi. Oynatma listesine baktım VIP fiziğin. saat bazından düşünürsek halledilir ama konuyu pekiştirmesi anlaması falan da var ya. Direkt oynatma listesi uzunluğunu baz almamak lazım. 11 fizik konuları ağır olduğu için kafamı karıştırır muhtemelen.
Zaten matı komple halletmeye çalışacağım için yeterince ödevim var.
Benim size verebileceğim tek bir önerim var, o da kötü olduğunuz derslere odaklanmak yerine iyi olduğunuz derslerde netinizi arttırmaya çalışmanız olur. Ben çok iyi biyoloji yapardım, severdim. Aylarca kimya kötü diye kimya çalıştım 2 net arttı. Sonra pes edip biyolojiye kendimi verdim, AYT biyolojide 1 dikkat yanlışı hariç yanlışım yoktu.

Aynı şekilde fizikte de iyiydim, 2-3 netten 9-10 nete çektim. Yani sözün özü, eksiklerinizi kapatmaya çalışın her derste, ama ille de hepsinde iyi olmak için uğraşmayın eğer olmuyorsa. Tabi eğer tıp falan okumak istiyorsanız ayrı. Ya da derece yapmak :)
Ya hocam. Derslerde kötüyüm ama hıyarlık edip çalışmadığımdan dolayı kötüyüm. Maksat eksikleri kapatmat artı olarak matematiği her türlü yapmam gerekiyor zaten. Severim de keratayı.
Derece hedeflediğim için böyle bir plan yapıyorum. Hem açıkçası kimyayı özellikle pek sevmem ama sevmememden dolayı yapamamak bana saçma geliyor. Hem hedef doğrultusunda buna katlanmam gerekiyor hem de bilim gözüyle araç gözüyle bakıyorum.
Özellikle biyolojide TYT kısmı yoksa AYT'yi anlamak çok zor. Fizik kimyada aynı şekilde önce TYT temel lazım. Zaten TYT fen çok kolay olduğu için sıkıntı olmaz herhalde arkadaşa. Üçünden birer soru bankası bitirse 20/20 yapar.
Hocam biyolojim fena değil ya. Hocamız öyle ya da böyle ezberlettiği için üzerine biraz gitsem, uğraşsam kolay hallederim sanırım. TYT fen konularını öğrenirim genel olarak. Sonra AYT kimyayı bitiririm. Tabii bunlar yan hedeflerim. En kötü TYT feni hallederim diye hedefliyorum. Çünkü çok ağır gelip de kafam eserse fen kısmını atlayabilirim. Bi de yazın insana koyabilir bu kadar çalışmak gezme fırsatı falan ele geçerse.

Geri
Yukarı