Buattan Hat Çekme

Daha fazla  
Banyo aspiratörü için duvardan gelen hattan bir kablo çekeyim dedim, karşıma böyle tonla kablo çıktı. Buradan kablo çekmek için bağlantıyı nasıl yapmam gerek?

Not: Bu bağlantıyı çözersem banyo ve tuvaletin ampülleri yanmıyor.

WhatsApp Image 2019-06-29 at 12.15.46.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba. Banyodaki topraklı prizden aspiratöre topraklı bir fişle ve arada kısa bir uzatmayla bu beslemeyi yapın, bu daha iyi olur. Banyodaki topraklı prizde elektrik yoksa ona ilişkin duvardaki buat bağlantısında veya sigorta panosundaki banyo topraklı priz sigortasında (otomatında) düşme veya sıkıntılı bir bağlantı durumu olabilir. Önce bu açıdan kontrol edin. Açtığınız bu buattaki çıplak bakır kablosu yeşil-sarı toprak kablosuyla birleştirilmiştir, yani toprak hattı sıfırlama yapılmış gibi duruyor, çünkü bağımsız bir toprak kablosu kalmamış gibi görünüyor. Bu nedenle bir elektrikçi çağırıp nötr ve toprak hattında sıfırlama varsa önce bunu ayırtmanız gerekir. Aksi halde panoda yer alan kaçak akım rölesi görevini yapamayacaktır.

Elektrikten çok az anlıyorsanız eğer bu işi (kablo, priz hattı çekim işini) ehline vermeniz doğrusu olur. Bir de doğru ölçümü yapmadan kablo renklerine bakılarak doğru kabloları (faz+ nötr) bulmak her zaman mümkün değildir, çünkü yanlış renk kodu seçimli kablolar bazen bu ev tesisatlarında standartlar dışında kullanılıyor. Kolay gelsin.
Merhaba. Banyodaki topraklı prizden aspiratöre topraklı bir fişle ve arada kısa bir uzatmayla bu beslemeyi yapın, bu daha iyi olur. Banyodaki topraklı prizde elektrik yoksa ona ilişkin duvardaki buat bağlantısında veya sigorta panosundaki banyo topraklı priz sigortasında (otomatında) düşme veya sıkıntılı bir bağlantı durumu olabilir. Önce bu açıdan kontrol edin. Açtığınız bu buattaki çıplak bakır kablosu yeşil-sarı toprak kablosuyla birleştirilmiştir, yani toprak hattı sıfırlama yapılmış gibi duruyor, çünkü bağımsız bir toprak kablosu kalmamış gibi görünüyor. Bu nedenle bir elektrikçi çağırıp nötr ve toprak hattında sıfırlama varsa önce bunu ayırtmanız gerekir. Aksi halde panoda yer alan kaçak akım rölesi görevini yapamayacaktır.

Elektrikten çok az anlıyorsanız eğer bu işi (kablo, priz hattı çekim işini) ehline vermeniz doğrusu olur. Bir de doğru ölçümü yapmadan kablo renklerine bakılarak doğru kabloları (faz+ nötr) bulmak her zaman mümkün değildir, çünkü yanlış renk kodu seçimli kablolar bazen bu ev tesisatlarında standartlar dışında kullanılıyor. Kolay gelsin.

Çözüm

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla fotoğrafını paylaştığım buattan kablo çekmek benim gibi teknik bilgisi olmayan birisi için çok riskli. Elektrikçiye sordum ancak yalnızca işçiliğe 40 lira isteyince kendim yapmak istemiştim. Bu sebeple kabloyu en yakın prizden çekme yoluna gideceğim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. İyi forumlar.

Bu arada banyomda herhangi bir elektrik hattı bulunmuyor.

Açık olan kablo topluluğu nötr olmalı. Fazı bulmamız lazım. Kabloları düzgünce açmadan sağa ve sola yatırıp tekrardan fotoğrafını atar mısınız?
Evet kontrol kalemi ile kontrol ettim açık olanda faz bulunmuyor. Bu arada kirlilik için özür dilerim. :)

Dosya Ekleri

• DSC_1286.JPG
    DSC_1286.JPG
    827,5 KB · Görüntüleme: 556
  • DSC_1289.JPG
    DSC_1289.JPG
    911,4 KB · Görüntüleme: 484
Teşekkürler deneyip buraya geri döneceğim.
O zaman faz da o
elinizdeki cihazın bir ucunu bantlı olan yere diğer ucunu da açık olan yere bantlayın. Uçları sağlam bir şekilde bantlamayı unutmayın
Denedim oldu! Çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı