Çamaşır makinesı için buattan elektrik alma

234muhammed

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Buata sigorta kutusundan gelen fazı 1 tanesini lavabonun yanındaki prize gidiyor diğer faz da banyunun komutatörünün yanına gidiyor. Bunların hepsi 2.5mmlik 1 tane faz 1 nötr 1 topraklamadan besleniyor, şimdi ben buatan kıra kıra camasır makinesını koyacağim. Yere kadar boru döşedim, bir de priz kasası döndurdum. Şimdi ben o buataki linyelere ek yapsam çamaşır makinesının kablolarını sıkıntı olur mu?

Dosya Ekleri

• IMG_20230806_002528.jpg
    IMG_20230806_002528.jpg
    57,1 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolar 2.5mm2 gibi görünüyor. Toplamda üzerine binen yük önemli ama çamaşır makinesini kurtarır normalde. Siz işi garantiye almak için çamaşır makinesine priz çıkarmadan önce nötr kesmeli bir ara otomat koyabilirsiniz isterseniz. 16A C sınıfı bir otomat iş görecektir. Umarım o hatta bağlı otomat daha yüksek değerdedir. İdeal bir iş olmayacak ama en azından güvenlik önlemi almakta fayda var.

Kablolar 2.5mm2 gibi görünüyor. Toplamda üzerine binen yük önemli ama çamaşır makinesini kurtarır normalde. Siz işi garantiye almak için çamaşır makinesine priz çıkarmadan önce nötr kesmeli bir ara otomat koyabilirsiniz isterseniz. 16a C sınıfı bir otomat iş görecektir. Umarım o hatta bağlı otomat daha yüksek değerdedir. İdeal bir iş olmayacak ama en azından güvenlik önlemi almakta fayda var.

C tipi otomat taksam mesela geç atacaği için erime olabilir nötr kesmeli otomat düşünmüştüm yine hatırlatığınız için teşekkürler.

Buattaki kablolar 2.5 mm2 kesitli. Buattan çekilen evdeki tüm makina/elektrikli cihaz bağlantılarından hemen önce otomatik sigorta (makinenin çekeceği anma amper değerinden az olmamalı) mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılmazsa bu doğru bir uygulama olmaz, çünkü bu işlemin normal prosedürü bu şekliyledir. B veya C tipi kullanma konusundaki seçim size kalmıştır, evde tercihen buattan sonra klimadan önce B tipindeki uygun amper değerindeki (10 A) otomatı sadece faz hattında kullandım. Klima, çamaşır, bulaşık makinesi, vb. içlerinde elektrik motoru ihtiva edenlerinde B tipini kullanmak daha doğru bir seçim şekliymiş, kendimce araştırdığım yönüyle.

Otomatların sırasıyla atma/gecikmeli düşme önceciliği açısından buattan çekilip kullanılan otomatın A değeri evdeki asıl panodaki otomattan daha düşük değerlerde olabilmelidir, örneğin ev paneli - makineler öncesi 25-16, 16-10 A 'lar gibi. Bu tür bir seçim daha doğrusu olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı