Büyük firmalar web sitelerine neden yatırım yapmıyor?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Facebook, Google ve Microsoft gibi firmaların web siteleri yeterince hızlı değil. Örneğin Google Drive kullanırken bazen aşırı yavaş çalışıyor. Facebook yeterince hızlı değil. Mesela bazı sayfalar geç yükleniyor. Microsoft, Windows 11 etkinliği düzenlediğinde sitede çökmeler yaşadı. Verdikleri hizmet o kadar zayıf ki benim web sitem bunlarınkinden daha hızlı açılıyor.

Şimdi onların web sitelerinin çok kullanıcı çektiğini söyleyeceksiniz. Peki neden performansı, kapasiteyi ve verimliliği yükseltmiyorlar? Neden daha kaliteli bir altyapı oluşturmuyorlar?

Sunucuları gayet yüksek ve Google'nin sunucularını hiçbir şeyle karşılaştıramazsın :D Milyarlarca kullanıcıyı kaldırabilen bir sunucudan bahsediyoruz.

Aynı anda anlık girmeler olunca sunucular da ufak çökmeler olacaktır, olması normal. Zaten saydığın sitelerin çoğunluğu Web sayfası yani sunucularla çalışan sayfalar. Sunuculara yatırım yapabildikleri kadar yapıyorlar zaten.
Firma ne kadar tanındık olursa o kadar kullanıcı ve işlem kapasitesi artıyor. Yani gidip 1-2 kişilik siteyle veya 1,2.000 site ile büyük siteleri karşılaştırmak şahsen mantıksız.
Tabii şimdi haklı olarak "bu kadar büyük ise sunucular da gelişmiş olması gerekiyor" diyebilirsin zaten cevabı üstte verdim. Ek olarak yurt dışı çıkışlı bağlanıldığı için Amerika'da ki veya sunucu bölgesinde olan bir birey ile aynı hızlara erişemezsiniz. Bunları göz önüne almak gerekiyor.
Burada birkaç milisaniye veya birkaç saniyeden bahsetmiyoruz. Haydi dediğin gibi kısa olsa anlarım da bazen onlarca saniye bekletiyor. Sorunun firmaların kendisinde olduğunu düşünüyorum. Hizmet kalitesi yeterli değil.
Yönlendirme şemasına bakın isterseniz, bütün trafik Türkiye içerisinde değil.
Peki YouTube canlı yayınları neden çok yavaş yükleniyor? Örneğin bir video anında yükleniyor. Geçmiş canlı yayın videosu açıyorum. Bir ana atlıyorum. 10 saniyede video açılıyor.

Burada birkaç milisaniye veya birkaç saniyeden bahsetmiyoruz. Haydi dediğin gibi kısa olsa anlarım da bazen onlarca saniye bekletiyor. Sorunun firmaların kendisinde olduğunu düşünüyorum. Hizmet kalitesi yeterli değil.
Dediğim gibi İnternet hızının yurt dışına çıkış hızı, sunucu kapasitesi ve bulunduğun bölgenin alt yapısı, sunucu bağlantıların ne kadar iyi ulaştığı da önemli. Daha onlarca sebep var. Bu olay bilgisayara göre değişiklik gösterebiliyor.

Tamam yeterli değil kardeşim. Senin siten çok hızlı.
Aynen, benim web sitemin kalitesi daha iyi. Bu büyük firmaların sitesi çok iyi hizmet vermiyor. 😂 Zaten web sitemi 3-5 kişi kullanıyor, kapasite bunun için yeterli. Büyük bir firmayı örneğin 1 milyar kişi kullanıyor ise kapasite en az 2 milyar olmalı.

Facebook'un kaynak kodu 62 milyon satır koddan oluşuyor. Google Arama ise 2 milyon.

Sence senin tek başına yazdığın sitenin yüklenme süresi ile bunlarınki aynı olur ?

Bilgisayarının çalıştırması gereken kod satırı miktarlarını kıyasla.

Aynen, benim web sitemin kalitesi daha iyi. Bu büyük firmaların sitesi çok iyi hizmet vermiyor. 😂 Zaten web sitemi 3-5 kişi kullanıyor, kapasite bunun için yeterli. Büyük bir firmayı örneğin 1 milyar kişi kullanıyor ise kapasite en az 2 milyar olmalı.

Kendi sitede 1 milyar kişi çek bakalım ne oluyor. Saniyesinde sunucuyla karşılıklı oturursunuz.

Facebook'un kaynak kodu 62 milyon satır koddan oluşuyor. Google Arama ise 2 milyon.
Sence senin tek başına yazdığın sitenin yüklenme süresi ile bunlarınki aynı olur ?
Bilgisayarının çalıştırması gereken kod satırı miktarlarını kıyasla.
Öyle şey olur mu? Tabii ki hızlı olacak. Müşteri deneyimi önemli. :)
Kendi sitede 1 milyar kişi çek bakalım ne oluyor. Saniyesinde sunucuyla karşılıklı oturursunuz.
Benim web sitemin kapasitesi o kadar yüksek değil. Zaten gerekmedikçe de gerek yok.

Öyle şey olur mu? Tabii ki hızlı olacak. Müşteri deneyimi önemli. :)

Benim web sitemin kapasitesi o kadar yüksek değil. Zaten gerekmedikçe de gerek yok.

Kendi sitenle gölgesine bile yaklaşamayacak adamların siteleriyle kıyaslıyorsun ya bir de inatlaşıyorsun ya diyecek bir şeyimiz yok. Sadece gülüyoruz. :D

Kendi sitenle gölgesine bile yaklaşamayacak adamların siteleriyle kıyaslıyorsun ya bir de inatlaşıyorsun ya diyecek bir şeyimiz yok. Sadece gülüyoruz. :D
Ben diyorum ki kendi kapasiteme göre kullanıcılarıma iyi bir hizmet sunabiliyorum. Onlar neden sunamıyor? Sonuçta altyapılarını geliştirmeliler. Önemli olan boyut değil kalite ve verimlilik. İstediği kadar büyük olsun. Büyüdükçe performansa da dikkat edilmeli.

Bence bunu bir mail atarak Google'ya da Facebook'a bildirebilirsiniz. Bu şekilde tartışmanın hiçbir yararı yok. Ayrıca bahsettiğiniz sitelerde milisaniye de olsa bir yavaşlık yaşamıyorum. Hele ki Google Drive'da. Ayrıca bu kadar büyük bir veriyi 1-2 saniye gibi bir zamanda size aktaran firmalara yavaş diyebiliyorsanız gbit hızında falan internet kullanıyor olmanız lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı