Çözüldü Bufferbloat nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

The Ruh hastasi

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İndirme esnasında sorun çıkartmaz iken yükleme (upload) oluşurken fena halde ping oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

1649173041932.png

Çözüm
Router bugün geldi saatlerdir uğraşıyorum openwrtyi anca kurup interneti verebildim. Son durumu öncesi-sonrası şeklinde ekledim.
Bize de nasip olur mu be ! Evde internet kavgası olmasından gına geldi artık.

Türk Telekom modeme güncelleme yaptı ve yeni Qos ayarlarını denediğimde sorun çözüldü.
Hocam QoS ayarlarını böyle yaptım ve bufferbloat sorunum çözüldü; (35/6 internet kullanıyorum.) Nasıl yapılır;

Eki Görüntüle 1425475

Burada bağlanacak cihaz sayısı kadar "Şekillendirme Grubu" seçip indirme ve yükleme hızlarını giriyoruz. Ve aşağıdaki "Kaydet" tuşuna tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1425480

Burada kırmızı ile işaretlediğim yere tıklıyoruz ve kaydediyoruz. Sonra "Yeni ekle" tuşuna basıp cihaz ekleme menüsüne geliyoruz.

Eki Görüntüle 1425481

Kırmızı ile işaretlediğim yerleri resimdeki gibi yapın. Cihazın MAC adresini öğrenmek için:

Eki Görüntüle 1425485

Buraya geliyoruz. Cihazın adının yanında MAC adresi yazıyor. Modeme bağlanan tüm cihazlar listeye eklenmez ise buffer bloat sorunu devam eder! Sorunu kontrol etmek için bu web sitesini kullanabilirsiniz; Bufferbloat Test by Waveform
Sorum devam eder ise buradaki yükleme ve indirme hızlarının değerlerini değiştirmeyi deneyin;

Eki Görüntüle 1425475

Router bugün geldi saatlerdir uğraşıyorum openwrtyi anca kurup interneti verebildim. Son durumu öncesi-sonrası şeklinde ekledim.
Hocam sizdeki ONT cihazı nedir ?
Bilinen bir sorun. Düzgün bir QoS'e sahip router kullanarak çözebilirsiniz.

Bilinen bir sorun. Düzgün bir QoS'e sahip router kullanarak çözebilirsiniz.

Yeni bir router olsaydı direkt OpenWrt kurardım zaten. Ve şuan ki modemde Qos yaptığımda daha kötü oluyor.
Şuan ki modemde FW güncellemesi dahi yapılamıyor. Qos' ta ise bu seçenekler var ;
1650454858878.png

Bu seçenekler işe yarar mı ? Ben bir kez denedim iyi olmamıştı. Galiba yanlış ayarladım.

Fiber geldiğinden beri aynı sorun bende de var. Sanırım sizinde modemin yanındaki ont cihazı Nokia sorun ya bundan kaynaklanıyor ya da routerda bir sorun var. Modeminiz benimle aynı bu modem Türk telekoma özel üretim sanırım openwrt Archer C5'e kuruluyor fakat Archer C5v yani bizdeki modele kurulmuyor. Bende openwrt kurulan bufferbloat sorunumu çözecek ucuz bir router arayışındayım şu anda.
Yeni bir router olsaydı direkt openwrt kurardım zaten. Ve şu anki modemde QoS yaptığımda daha kötü oluyor.
Şu anki modemde FW güncellemesi dahi yapılamıyor. QoS'ta ise bu seçenekler var; Eki Görüntüle 1365428
Bu seçenekler işe yarar mı? Ben bir kez denedim iyi olmamıştı. Galiba yanlış ayarladım.

Eldeki imkanlarla yapılabilecek en iyi çözüm bu sanırım.

Dosya Ekleri

• resim_2022-05-05_195553727.png
    resim_2022-05-05_195553727.png
    7,2 KB · Görüntüleme: 275
  • resim_2022-05-05_195610759.png
    resim_2022-05-05_195610759.png
    269,9 KB · Görüntüleme: 230
  • resim_2022-05-05_195730309.png
    resim_2022-05-05_195730309.png
    273,1 KB · Görüntüleme: 300
Son düzenleme:
Fiber geldiğinden beri aynı sorun bende de var. Sanırım sizinde modemin yanındaki ont cihazı Nokia sorun ya bundan kaynaklanıyor ya da routerda bir sorun var. Modeminiz benimle aynı bu modem Türk telekoma özel üretim sanırım openwrt Archer C5'e kuruluyor fakat Archer C5v yani bizdeki modele kurulmuyor. Bende openwrt kurulan bufferbloat sorunumu çözecek ucuz bir router arayışındayım şu anda.

Eldeki imkanlarla yapılabilecek en iyi çözüm bu sanırım.
Lanet olası modeme neden hiçbir şey yapılmıyor bende anlamış değilim. Modemin donanımı ile de alakası yok. Yazılım güncellemesi yapılabilse hiçbir sorun olmayacaktı. ADSL kullanırken verilen VC220-G3u modemi deneyeceğim bi. Belki onda iyi çalışır internet.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı