Bugün kedi sahiplendim

• Konuyu başlatan Dom
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 527

Dom

Hectopat
Merhaba, bugün oy kullandıktan sonra market alışverişinden annem ile dönerken kapıda bir kedi gördük. Annemin yanında kediyi seveyim dedim ve kedi benden daha çok anneme ilginç bir şekilde ilgi gösterdi ve annemin de kalbine dokundu. Sonra elimizde poşetlerle çıkarken annem balkondan kediye bakarken köpekler geçmiş sokaktan ödü kopmuş. Hemen yanıma gelip durumu anlatıp kediyi bırakmasak mı dedi ve ben hemen üzerimi geri giyip kediyi yakaladığım gibi kutuya koyup veterinere gittim. Kliniktekiler sağ olsunlar hemen iç dış parazitleri uygulayıp gerekli kuru, yaş mama, kum, kum sepeti vb ayarladılar. Kedimiz iki buçuk aylık erkek tekir cinsi bir kedi. Çok fazla oyuncu enerjisi çok iyi, ancak çok fazla mırmır yapıyor.

Hoşuna gitmeyen bir durum mu var eve mi alışmaya çalışıyor anlamaya çalışıyorum, stresli durmuyor. Tepemizden inmiyor, evi keşfediyor, oradan oraya zıplıyor ama minik bir şey için fazla mırlama sesi çıkarıyor. Onun dışında kendi sağlımız içinde endişem var. Kediyi yıkamayın dediler, o kendini temizliyormuş ama sonuçta dışarıdan getirdik ve pistir diye düşünüyorum. Dikkat etmem gereken konular nelerdir? Tecrubesi kedi sahibi olan arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim. İnternette çok fazla ve karışık bilgi var. Deneyimlemiş birinden ben böyle yaptım, hiçbir problem olmadı gibi tavsiyeler duymayı daha mantıklı buldum.

Bende böyle sahiplendim kediyi yıkamayın kedi kendini temizleyen bir hayvan zaten aşıları tam ise hiçbir şey olmaz korkmayın.

Ilk geldiginde bazi tuhaf hareketleri oluyor. Benimki yanimda yatarken birden kalkip mobilyalarin arkasina girip cikmiyordu. Birkac haftaya gecmisti boyle davranislari.

Yeni aldiginiz icin simdi yikamanizi tavsiye etmem korkabilir. Islak bir bezle kendisine cok da caktirmadan ufak bir temizlik yapabilirsiniz simdilik.

Mırmır yaptığı için sevinmelisiniz, sizin yanınızda mutlu demek bu. Kedi sahiplerinin en sevdiği şeylerden biri de kedilerinin mırlamasıdır. Temizlik konusuna değinecek olursak da evet kediler kendini temizlerler, yıkamaya gerek yok fakat bir yeri kirli geliyorsa (patisi, suratı vs. ) ıslak mendille narin bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kedinizle güzel zamanlar geçirmenizi dilerim 😊

Yavru kedileri yıkamanız sakıncalı olabilir ama 1 yaşından itibaren 6 ayda bir yıkıyorum ben kedimi tüyleri canlılığını kaybedince. Yavru kedinin üstüne kendi temizleyemeyeceği ( motor yağı gibi) şeyler dökülmedikçe yıkamamanız doğru olur. Mırlaması sorun değil yavru kediler fazla mırlıyor gözlemlediğim kadarıyla.

Veterinere götürüp aşılarını yaptırmışsınız zaten. Mırlaması genelde sizi sevdiğini ve rahat hissettiğini gösterir. Eve alışma süreci olur sağa sola tırmanır koşar zıplar ama bir süre sonra alıştığında hareketleri düzene girmeye başlar. Kediler ilgi isteyen hayvanlardır sizinle oynamak isterler hatta bazı sizi bunaltırlar ama sabırlı olmak lazım. Nereden baksanız 10 senedir farklı farklı birçok kedi besledim hala da besliyorum, bazen sizi bunaltabilirler ama güzel hayvanlardır.

Merhaba, bugün oy kullandıktan sonra market alışverişinden annem ile dönerken kapıda bir kedi gördük. Annemin yanında kediyi seveyim dedim ve kedi benden daha çok anneme ilginç bir şekilde ilgi gösterdi ve annemin de kalbine dokundu. Sonra elimizde poşetlerle çıkarken annem balkondan kediye bakarken köpekler geçmiş sokaktan ödü kopmuş. Hemen yanıma gelip durumu anlatıp kediyi bırakmasak mı dedi ve ben hemen üzerimi geri giyip kediyi yakaladığım gibi kutuya koyup veterinere gittim. Kliniktekiler sağ olsunlar hemen iç dış parazitleri uygulayıp gerekli kuru, yaş mama, kum, kum sepeti vb ayarladılar. Kedimiz iki buçuk aylık erkek tekir cinsi bir kedi. Çok fazla oyuncu enerjisi çok iyi, ancak çok fazla mırmır yapıyor.

Hoşuna gitmeyen bir durum mu var eve mi alışmaya çalışıyor anlamaya çalışıyorum, stresli durmuyor. Tepemizden inmiyor, evi keşfediyor, oradan oraya zıplıyor ama minik bir şey için fazla mırlama sesi çıkarıyor. Onun dışında kendi sağlımız içinde endişem var. Kediyi yıkamayın dediler, o kendini temizliyormuş ama sonuçta dışarıdan getirdik ve pistir diye düşünüyorum. Dikkat etmem gereken konular nelerdir? Tecrubesi kedi sahibi olan arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim. İnternette çok fazla ve karışık bilgi var. Deneyimlemiş birinden ben böyle yaptım, hiçbir problem olmadı gibi tavsiyeler duymayı daha mantıklı buldum.

Mırıltısı kendinden büyük diye severdim eski kedimi.
Çok iyi yapmışsınız sıcacık yuva bulmuş.
Tekir olduğu için küçüklükten "hayır" kelimesini öğretirseniz ileride ufak sorunlar yaşamazsınız mutfağa dalma balkona çıkma masaya çıkıp eşyaları atmak gibi.
Kediler zeki hayvanlar ve bir kelimeyi öğretince unutmuyorlar.
Onun dışında kedinize sürekli adıyla hitap ederseniz adına alışıyor ve gel kelimesini de öğretirseniz aşırı hoş görüntüler ortaya çıkıyor.
Ayrıca her kedinin karakteri farklı tıpkı insanlar gibi.
O yüzden verebileceğimiz özel tavsiyeler sizde işe yaramayabilir.
Ben birkaç işinize yarayabilecek genel şey söyledim.
Bu arada kesin ama kesinlikle dışarıda hayvan sevdikten sonra ellerinizi güzelce temizlemeden kediyi ellemeyin yoksa sonu kötü bitebiliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı