İnceleme Bulgaristan köy interneti değerleri

Bulgaristan'da, Kırcaali iline bağlı Sedlovina adındaki köye akrabalarımızın yanina geldim. Bayram vs vesile oldu. Balkan havası ve ormanla iç içe olmak İstanbul gibi bir şehirden gelince çok iyi geldi gerçekten, çalışıyor olmasam İstanbul'a dönmeyi ertelerdim açıkçası.
Köyün girişinde bulunan elektrik direğine fiber kutularına benzer bi kutu yerleştirmişler, fakat fiber ile alakası yok internet dağıtıcı veya hızlandırıcı mantığı olan bir kutu gibi duruyor. Köye vdsl hat çekilmiş her eve, aşağıya internet değerlerini ve paketin detaylarını yazacağım.
1 modeme 2.4ghz bağlantı kanali üzerinden, 11 cihaz bağlı 6 telefon, 3 laptop, 2 tablet. Öncelikle LOL üzerinde denedim ping değerleri İstanbul sunucusu için ortalama 38 40ms fakat hissettirmiyor, bu kadar yüksek gibi gelse de.
Paket 50 mbps çapraz olarak geçiyor, 14.90 leva.
1 Leva, 8,89 Türk Lirası şu an ki kur ile.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    35,6 KB · Görüntüleme: 594
Son düzenleyen: Moderatör:
Sen 10 Mbps hızdan 100 Mbps geçiş yaptığında uzaya filan çıkmayacaksın. Yine oyun indirirken ping çıkcak. Çünkü giriş seviyesi düşük bir internet hızı. Ben 100 Mbps kullandım 1 yıl oyun indirirken fiber olmasına rağmen pingim çıkıyordu. Şu an yine Türk Telekom'dan 1000 Mbps evet çağ atladım pingim filan çıkmıyor. Biri Netflix'te 4K bir şey izlediğinde fark etmiyorum bile. Ama 100 Mbps internet olduğu zamanlarda patates bile oluyordu.

Kısaca 100 Mbps senin için yine iyi değil.
Gayet de iyi. Sen istersen 1000Mbps internet kullan. O yükleme hızlarında indirme yapacağın için 119Mb/s ile oyun indireceğin için yine ping çıkar. Kısıtlama kullan? Ben 50Mbps 6 Upload internette bile 3,5Mb/s ile oyun indirip 20ms oyun oynuyorum tertemiz.

O kadar haklısın ki. Özellikle ailem Netflix'i 4K izlerken değil de WhatsApp'den fotoğraf ya da video gönderirken pingim çok fırlıyordu. Şimdi onlar gitti. 100Mbps kullanırken QoS kullanmak zorunda kalıyordum. Şimdi ona bile gerek kalmadı.
Aynısı yaşadım bende. Büyükannem FaceTime arıyor her zaman ailemi. YouTube girmiyordu o kadar rezaletti. Arkadaş 100 Mbps benim için iyi deyip yaşasın öyle.

Gayet de iyi. Sen istersen 1000MBPS internet kullan. O yükleme hızlarında indirme yapacağın için 119Mb/s ile oyun indireceğin için yine ping çıkar. Kısıtlama kullan? Ben 50Mbps 6 upload internette bile 3,5Mb/s ile oyun indirip 20ms oyun oynuyorum tertemiz.

Steam'den oyun indirdiğimde ortalama 600-700Mbps arası indirebiliyorum İstanbul sunucusundan. Steam onların sunucusuna atak yaptığımı düşünüp hızımı kısıtlıyor. Aslında yine pingin çıkmıyor hızını kısıtladığı için. 500Mbps paket aslında en ideali. 1Gbps biraz lükse kaçıyor.

Gayet de iyi. Sen istersen 1000MBPS internet kullan. O yükleme hızlarında indirme yapacağın için 119Mb/s ile oyun indireceğin için yine ping çıkar. Kısıtlama kullan? Ben 50Mbps 6 upload internette bile 3,5Mb/s ile oyun indirip 20ms oyun oynuyorum tertemiz.
Senin internet hızın ne? 10 mu 50 mi? Burada iki kullanıcı olarak berbat diyoruz sen gayet iyi deyip yaşıyon. Speedtest yaptığımda bile pingim oynamıyor şu an. 100 Mbps ile hız testi yaptığımda pingim 1000'lere çıkıyordu.

Şu an 1000 Mbps ile ping sorunu yaşamadım.

Bulgaristan'da, Kırcaali iline bağlı Sedlovina adındaki köye akrabalarımızın yanina geldim. Bayram vs vesile oldu. Balkan havası ve ormanla iç içe olmak İstanbul gibi bir şehirden gelince çok iyi geldi gerçekten, çalışıyor olmasam İstanbul'a dönmeyi ertelerdim açıkçası.
Köyün girişinde bulunan elektrik direğine fiber kutularına benzer bi kutu yerleştirmişler, fakat fiber ile alakası yok internet dağıtıcı veya hızlandırıcı mantığı olan bir kutu gibi duruyor. Köye vdsl hat çekilmiş her eve, aşağıya internet değerlerini ve paketin detaylarını yazacağım.
1 modeme 2.4ghz bağlantı kanali üzerinden, 11 cihaz bağlı 6 telefon, 3 laptop, 2 tablet. Öncelikle LOL üzerinde denedim ping değerleri İstanbul sunucusu için ortalama 38 40ms fakat hissettirmiyor, bu kadar yüksek gibi gelse de.
Paket 50 mbps çapraz olarak geçiyor, 14.90 leva.
1 Leva, 8,89 Türk Lirası şu an ki kur ile.
GTA kaç sani- (!)

Steam'den oyun indirdiğimde ortalama 600-700Mbps arası indirebiliyorum İstanbul sunucusundan. Steam onların sunucusuna atak yaptığımı düşünüp hızımı kısıtlıyor. Aslında yine pingin çıkmıyor hızını kısıtladığı için.
600-700'ü gördükten sonra da şikayet etmek manasız bence. Azla yetinmeyen çoğu bulamaz. Herkes istiyor ülkesinin her şeyinin iyi olmasını ama üst makamdaki insanlar bizi önemsemiyor. (Sadece iktidar değil, firma sahipleri, ISS'ler ve dahası...)

Senin internet hızın ne? 10 mu 50 mi?
7 gün önceye kadar 10'du. 50 oldu. Taahhüt bekliyorum. Superonline fiber için.

600-700'ü gördükten sonra da şikayet etmek manasız bence. Azla yetinmeyen çoğu bulamaz. Herkes istiyor ülkesinin her şeyinin iyi olmasını ama üst makamdaki insanlar bizi önemsemiyor. (sadece iktidar değil, firma sahipleri, ISS'ler ve dahası...)

Siyasi konulara hiç ama hiç girmek istemiyorum. %50'sinden fazlası iktidara bağlı diye düşünüyorum. Yüksek hız açmak demek daha fazla üretim demek. Bir ülkenin internet altyapısı ekonomisinin %10-%15'ini oluşturur. Bir de PayPal açılsa tadından yenmez. Ülkenin ekonomisine çok katkı sağlar.

600-700'ü gördükten sonra da şikayet etmek manasız bence. Azla yetinmeyen çoğu bulamaz. Herkes istiyor ülkesinin her şeyinin iyi olmasını ama üst makamdaki insanlar bizi önemsemiyor. (sadece iktidar değil, firma sahipleri, ISS'ler ve dahası...)

7 gün önceye kadar 10'du. 50 oldu. Taahhüt bekliyorum. Superonline fiber için.

Superonline'da upload hızı 20Mbps :(. Türk Telekom 20 diyor ama 55-60Mbps veriyor. Kablonet GPON altyapı üzerinden ise 1Gbps download hızına 100Mbps upload hızı sunuyor.

Geri
Yukarı