Bunalıma girme ve her şeyi berbat etme sürecim

Beni bilenler bilir. Çok eskiden beri hep eğitim hayatında kriz yaşamış birisi olarak destek ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Reziliğin başladığı süreç yukardaki konuda başladı... Açık liseye geçmedim ama başka okula nakil aldırmıştım.
Sonra mezuna kendimi bilerek bıraktım. Aptallık yaptığımı 4 sene sonra fark ettim...

Kadıköy' de güzel bir liseden mezun olma dışında bir başarım yok şu ana kadar. Eğer bu lisede de okumasaydım tam bir mal olurdum. Çok sığ bir zihniyete sahiptim...

Her neyse

Sonra ilgi alanıma göre tarih bölümüne kaydoldum..

Sıkıntı sarmalının başladığı o an...

Tarih okurken ilk sene full uzaktan eğitim ile okuduk o dönemlerde. Covid sebebi ile ve ikinci bir bölüm arayışına girdim. Açıktan maliye okuma kararı aldım ama dünyanın en yanlış kararı olduğunu yeni öğrendim...

Maliye seçme sebebim ise ailemdekilerin geneli bankacı ve mali müşavir olması sebebi ile. Belki iş bulurum ümidi ile kaydoldum.

Sonra Covid tedbirleri kalktı ve okula gittim 2021 Eylül gibi... Okulda güz döneminde hem vizelere girdim hem de bunalıma. Açıktan okuduğum bölümün de vizeleri berbat geçti. Bütün sınavlar rezil bir durumda. Ben de tarih bölümünü bırakıp açıktan maliye bölümüne devam etmeye karar kıldım ve öğrenci evimden eşyalarımı toplayıp evime (İstanbul' a) geldim. Ocak ayı gibi geldim...

2022 Ocak ayından itibaren maliye üzerine çalışmaya başladım ama hep sınavlardan kalmaya başladım. Ağır derecede zor olduğunu düşünüyorum çünkü örgün eğitimde maliye okuyan arkadaşım bile çıkmış soruları zar zor çözdü...

Her neyse Bu şekilde 2022 Ocak ayından 2022 Haziran ayına kadar evde oturarak kendimi idare ettim. Depresyona hiç girmedim ama... Kız arkadaşım oldu vbvb. Bir şey hissetmedim ama zaman geçiyordu yine de. Haziran' da YKS sınavına girdim AYT ve TYT.

Hedefim herhangi bir yer kazanıp def olup gitmekti...

İstediğim her yer tutuyordu 4 yıllıklarda. Ben de büyük bir mallık yapıp 2 yıllık İstanbul içi bir özel üniversitede burslu bölüm yazdım ve çıktı...

Asıl sorunlar şimdi başladı.

Kız arkadaşım ile uzun bir ilişkiden çıktığında tanıştık, Mayıs ayı gibi o eski sevgilisini terk etmiş. 6 yıllık sevgilisi olduğunu öğrendim. Normalde kafama takmadım. Umurumda bile değildi. Çok güzel ilişkimiz vardı Ağustos ayına kadar. Ağustos ayında ne olduysa soğuk davranmaya başladı ve Eylül gibi terk etti.
Eylül ayında finansal bir kriz geçirdim ve uzun süredir yemeden içmeden biriktirip borsada çalıştırdığım ve cidden çok uğraştığım bir para ile ufak bir ticarete girdim. Ticarette bazı usule aykırı durumlardan dolayı büyük bir ceza ödedim ve sıfıra düştüm. Bu arada 2 yıllık üni %50 burslu idi. Sağlam bir üniversite olduğu için ücreti de fazlaydı. Sonuç olarak ödeyemedim. Bunların hepsi 1 haftada gerçekleşen durumlar idi. Sonra üniversiteye kaydolamadım. Param bitti. Elimde başarısızlıklar içinde yüzen açıktan okuduğum maliye bölümü kaldı. Sonra Kasım ayında ayrılan kız arkadaşımın aslında benimle konuşurken ve takılırken hamile olduğunu öğrendim. Apar topar karnı şişmeye başlayınca ailesi hemen evlendirdi... Bunun acısı çok kötü oldu...

Her neyse. Maliye bölümü ile girdiğim bir staj programı buldum. 1 ay stajda takıldım Stajda kadroya geçecektim. Açıktan okuduğum için geçemedim. Şirket kültürüne aykırıymış diye. İşimi de çok iyi yapıyordum.

Şu ana kadar durumum bu. Şimdi de seneye üniversite sınavına hazırlanma kararı aldım. 2001 doğumluyum ve 22 yaşında bir sorun olmazsa üniversiteye başlayacağım. Puanım kırılacağı için bir tık fazla çalışmam lazım. Ama ders çalışacak mecalim kalmadı. 1 senelik covid süreci + 1 sene de üniversite terk durumu ile 2 yıldır büyük bir evde kalma durumu ile karşı karşıya kaldım ve evet 2 yıl oldu. Şimdi ise hiçbir şeye çalışamaz durumda kaldım. Mental olarak diplerdeyim. Her şeyimi kaybettim. Ne okul, ne iş, ne kız arkadaşım ne de param. En güvendiğim şey ise paramdı. Sermayem akranlarıma göre çok güçlüydü... Kazanabilecek durumum yine var. Gittiğine asla üzülmedim ama sıfır yani. Yeniden kazanabilirim.

Sonuç olarak 5 ay boyunca üniversite sınavına hazırlanmaya çalışıyorum ağır bir depresyon mu dersiniz bunalım mı dersiniz bilemiyorum. İşe girmeyi düşündüm. Full time. Ama o yola girersem okul işi yalan olur. Okula gidersem part bir iş bulur çalışırım diye düşünüyorum. Ama bu psikoloji ile hiçbir şey kazanamayacağımı düşünüyorum. Yani tek atımlık kurşunum ile golden shot yapmam lazım. Bunun bilincindeyim. Bolt action ile tek vuruş... Üniversitenin bir işe yaramadığını biliyorum ama finans alanında yetiştiğim için mesleğimin bu olduğuna inanıyorum. Sözelci olduğum için matematiğim sıfır gibi bir şey ve sıfırdan başladım. Üniversiteye gitme sebebim ise kurulu bir düzen içinde yaşama amacı.

Bunca rezilliklerden çıkardığım dersler ise 40 yaşındaki bir adamın yaşayamayacağı cinsten. Kız arkadaşımın başkasından hamileyken bir de benimle EVLENME hayalleri kurması. Beni ortada bırakması hiç hoş olmadı.

Senenin sonunda defter kapanışı yaparsak...

Ağır bir bunalım içindeyim ve tedavi almayı düşündüm. Bir doktor ile görüştüm ve en az 4 ay tedavi gibi bir süreçten geçeceğimi söyledi. O süre zarfında durumun daha da kritiğe de düşebilir gibi bir yorumda bulundu. Zaten 5 ay sonra sınav var. Sınav biter bitmez full time bir iş yapacağım yaz döneminde.

Tavsiyelerinize açığım. Okul okumaktan başka çarem yok. Bunu anladım. Matematik hiç yapamıyorum. Şansa hep eşit ağırlık puanım hesaplandı. Ama bu seferlik şans yerine reel bir faktöre ihtiyacım var.

İsterse üniversite sınavı olsun isterse iş hayatı olsun yapmam gereken tek şey sadece çalışmak...

Bu son 4 aylık dönemde yaşadıklarım sebebi ile tüm motivasyonumu kaybettim. Stajda yükselememe, paramı yok etme ve bana love bombing yapan kız arkadaşımın beni bu şekilde aldatıp terk etmesi beni dip duruma düşürdü. Acaba sizce ne yapmalıyım.

Bu arada sosyal durumum da diplerde. Arkadaşlarım ya işte ya okulda. Zor buluşuyor onlar da benimle.

Her şeyini kaybetmiş bir insanım. Çalışarak geri gelebileceğini biliyorum ama çalışmaya motivasyonum ve enerjim kalmadı. Ne üni sınavına ne de iş hayatında. İş hayatına atılırsam sonra da keşke okul okusaydım diyeceğimi de biliyorum. Nasıl sakinleşebilirim ve her şeyi kontrolüme geçirebilirim. Düzgün ve anlamlı cümle bile kuramıyorum şu anda konuşurken. Bana yardımcı olabilir misiniz. Bir akıl ve bir fikir lazım. Kontrolümü eskisi gibi elime almak istiyorum.

Attığım linklerin tarihlerine kesinlikle bakın ne kadar buhran dolu bir dönemlerden geçtiğimi görmeniz için...

Okulu bir anda terk edebilecek özgüven ve enerjiye sahipken bu duruma düşmek de çok üzücü. Potansiyelimin farkındayım ama tükendim. Tek bir vuruşa ihtiyacım olduğunu da biliyorum. Golden shot ile tüm gücümü ve enerjimi kullanarak ders çalışmam lazım 5 ay boyunca ama motivasyonum dediğim gibi bu atlattığım şeyler yüzünden dipte. Matematik çalışmak da tamamen çalışmaya bakıyor. Odaklanamıyorum. Psikiyatrik tedavi de en az 3 4 aya yayılan bir süreç ama benim de 5 ayım var. Atlatırsam güzel bir hayata geçeceğimi düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Artık öyle bir durumdayım ki kendimle çelişmeye başladım ve içimde cevap veremediğim sorularla mücadele ediyorum.
Hocam naptınız? Umarım iyisinizdir.

Hocam naptınız? Umarım iyisinizdir.

Olur sevinirim ^^

Olur sevinirim ^^
Son durumum için bir update paylaştım. :D

Geri
Yukarı