Butonlar ile nesneleri hareket ettirme

deleraxino

Hectopat
JavaScript kullanarak bir divi butonlar ile hareket ettirmek istiyorum sağ sol üst alt gibi nasıl yapabilirim? En basit şekilde.

Son düzenleme:
Button'un onclick eventi vardır mdn button onclick diye aratırsan bulabilirsin.

Bu button tıklandığında içindeki fonksiyon çalışır. Bunun ile birlikte bir nesneye style tag'i içine her şeyi verebilirsin. Çoğu javascript animasyon kütüphanesi de bu şekilde çalışır.

örneğin:
JavaScript:
button.addEventListener("click", () => {
    animatedBlock.style.transform = "translate(30px, 30px)"
})

// syntax hataları olabilir yatarken yazıyorum :D

Button'un onclick Event'i vardır mdn button onclick diye aratırsan bulabilirsin.

Bu button tıklandığında içindeki fonksiyon çalışır. Bunun ile birlikte bir nesneye style Tag'i içine her şeyi verebilirsin. Çoğu JavaScript animasyon kütüphanesi de bu şekilde çalışır.

Örneğin:
JavaScript:
button.addEventListener("click", () => {
animatedBlock.style.transform = "translate(30px, 30px)"
})

// syntax hataları olabilir yatarken yazıyorum :D

Nesneye position relative versem sonra top ya da left vs diyerek yerini değiştirsem olur mu?

Nesneye position relative versem sonra top ya da left vs diyerek yerini değiştirsem olur mu?

Tabiki olur fakat o sırada dom üzerinde bir değişiklik yaptığın için performans bakımından doğru bulunmuyor, (Doğruluğunu şuan kanıtlayamam fakat şuan en büyük javascript animasyon kütüphanesine bakabilirsin: Greensock - GSAP bu yöntemi kullanıyor)
transform: translate3d(0,0,0) şeklinde yazmak daha performanslı olucaktır.

Geri
Yukarı