ByNoGame bağış linkinden vergi gelir mi?

Electrix

Hectopat
Daha fazla  
ByNoGame'den Twitch donate için link açtım. Ama donate falan almadım daha. Vergi falan vermem gerekiyor mu? Ve donate gelirse ne yapmam lazım?

Ben araştırdım, normalde vermen gerekiyor. Vermezsen kaçırıyor gözüküyorsun. Bazı videolarda küçük meblağlar için sıkıntı olmayacağını söylüyorlar ancak ileride başına ne gelir ne gelmez belli olmaz. Malum vergi ülkesiyiz. Veya bağış gelirse biriksin, YouTube'daki vergi şeysi gibi yasa çıkarsa ona göre vergisini verir sana para kalırsa kullanırsın. YouTube'da bazı kaliteli içerikler vardı. İzlemeni ve sonrasında karar vermeni öneririm.

Ben araştırdım, normalde vermen gerekiyor. Vermezsen kaçırıyor gözüküyorsun. Bazı videolarda küçük meblağlar için sıkıntı olmayacağını söylüyorlar ancak ileride başına ne gelir ne gelmez belli olmaz. Malum vergi ülkesiyiz. Veya bağış gelirse biriksin, YouTube'daki vergi şeysi gibi yasa çıkarsa ona göre vergisini verir sana para kalırsa kullanırsın. YouTube'da bazı kaliteli içerikler vardı. İzlemeni ve sonrasında karar vermeni öneririm.
Donate gelmediği halde vermem gerekir mi?

Linki oluşturman sorun teşkil etmez. Gelen gelirleri hesabına çekmediğin sürece yine sorun olmaz. Gelen bağışlar, banka hesabına düşmediği sürece herhangi bir vergi mükellefiyetliğin oluşmaz. Gelirleri kullanmak istersen şirket kurman gerekecek, bunun için de bir muhasebeci ile görüşebilirsin.

Linki oluşturman sorun teşkil etmez. Gelen gelirleri hesabına çekmediğin sürece yine sorun olmaz. Gelen bağışlar, banka hesabına düşmediği sürece herhangi bir vergi mükellefiyetliğin oluşmaz. Gelirleri kullanmak istersen şirket kurman gerekecek, bunun için de bir muhasebeci ile görüşebilirsin.
O zaman ben bu bağış linkini kapatsam sorun olur mu? Şu anlık öyle bir şeyle uğraşmak istemiyorum. Başıma bir şey gelmesin.

Takibe düşmediğin sürece hic bir sorun yaşamazsınız. Ama takibe düşersen vergi kaçırdığınız icin ceza ile birlikte odemek zorunda kalirsin 28 den kucuksen eger genc girisimci olarak sirket kurabilirsin. Muhasebeyle de anlasip vergi mukellefi olabilirsin.

Hayır, çünkü adınıza para akışı gerçekleşmiyor. Zaten küçük meblağlar için sorun olmuyor demelerinin de sebebi bu. Devletin gözüne pek çarpmıyor ancak çarparsa o zaman sıkıntı.

Bu videoyu izlemenizi öneririm.

Geri
Yukarı