ByNoGame bağış vergisi var mı?

ogulcan498

Kilopat
Arkadaşlar selam, bir yıl kadar önce birkaç ay Twitch'den yayın açtım. Arkadaşlarımdan bazıalrı bağış attılar sanırım 4-5 bağış ve toplam 200 TL. Bu parayı hala ByNoGame sisteminden çekmedim. Bu parayı banka hesabıma alırsam bunun için bir vergi vermem lazım mı? Sanırım en düşük maliyetle vergi vermek için şirket açmam lazım ve bunun masrafı da 500-600 liraymış. Bazı yayıncıların bu vergiyi vermemek için parayı çekmeyip ByNoGame üzerinde harcadıklarını okudum. Böyle bir şey var mı bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse çok sevinirim.

Elde edilen gelir için gelir vergisi vardır. Burada miktar fark etmez 10 TL'de olsa onun vergisi verilmelidir. Eğer yayıncılığa devam edecekseniz şahıs şirketi kurmanızı ve gelirlerinizi beyan etmenizi öneririm. Şu an önemsemeyebilirsiniz ama ileride cezasını da yiyebilirsiniz.

Aylık en az 1000-1500 lira geliriniz yoksa şirket açmayın. Bağ-Kur, muhasebe masrafı gibi şeyleri ödemekte zorluk çekersiniz.
Devletin umurumda olmaz bu iş. İleride bir incelemeye takılırsa 20 30 mislini alırlar.
Hayır. Miktar çok düşük.
İnsanları yanlış yönlendirmeyin, ceza yerse ödemede yardımcı olacaksanız orası ayrı tabii.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 86. maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinin (d) alt bendinde yer alan tevkifata ve istisnaya konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarına ilişkin beyanname verme sınırı, 2020 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 2.600 TL olarak tespit edilmiştir.
Kaynak: 2020 YILI GELİR VERGİSİ TARİFESİ İLE GELİR VERGİSİ KANUNU KAPSAMINDA BAZI HAD VE TUTARLARIN GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ - Mazars - Türkiye
Bu kaynak da ilginizi çekebilir.
https://avys.omu.edu.tr/storage/app/public/msolmaz/135139/Ticari Kazançlar.pdf

Geri
Yukarı