Çözüldü C#'da CheckBox ile "bunu bir daha gösterme" kullanımı nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fouur

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, projede açılış ekranındaki Form1 ekranında programın kullanımı hakkında kısa bilgiler verdim. Tamam butonu ile Form1'i gizleyip ana form ekranı olan Form2'yi açtırmaktayım. Kullanıcı bir sonraki program açılışında programın kullanım kılavuzunu (Form1) görmek istemeyip, doğrudan ana form olan Form2'yi açmak isterse; Form1'e CheckBox1 ekledim. [CODE title="Bunu bir daha gösterme"]CheckBox1.Text = "Bunu bir daha gösterme";[/CODE] Kullanıcı CheckBox'ı checked etmişse programın bir sonraki açılışında bu ekranın gösterilmemesini sağlamak istiyorum. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu dediğinizi anlayamadım. Form1'deki CheckBox'ın checked durumunun son halini nasıl ve nereye kaydedebilirim.

Proje özelliklerine gelip ayarlar kısmına tıkladığın zaman orada bir pencere açılıyor.

1636186940248.png

Sağ tıklayıp özellikler de.

1636187034493.png

Buna benzer olarak ayarları gir.

Bu ayara program içinden erişmek için Properties.Settings.Default.ClearTemp kodunu kullanabilirsin.
Değiştirmek için de bu kodu eşitleyebilirsin. Yalnız, eşitledikten sonra Properties.Settings.Default.Save(); demen gerekiyor.

Dediğiniz kontrol mekanizmasını da Form1'in Load eventine bu ayarı çekerek (ilk başta belirttiğim kod ile) aynı checkBox1.Checked dermiş gibi kontrol yapabilirsin.

Hafızaya alma kısmını bağdaştıramadım. Program her açılışta ilk tasarım ayarlarında açıldığından bir sonraki açılış için nasıl kayıt oluşturmam gerekiyor bilmiyorum.

Bu işlemler için zaten Visual Studio sana bir kolaylık sunuyor.

Projen > Özellikler > Ayarlar kısmına git.

Bu kısımda kaydetmek istediğin değerleri gir ve türünü belirt, istersen varsayılan değerini de girebilirsin. Bu bilgilere erişmek veya değiştirmek istersen de Properties.Settings.Default alan adını kullanabilirsin.

Not: Değiştirme işleminden sonra alt satıra Properties.Settings.Default.Save(); demezsen değişiklikler uygulanmaz.

Önce ayar dosyası veya değişkeni oluşturulmuş mu diye kontrol edeceksin eğer oluşturulmuşsa değerleri okuyup program öyle devam edecek eğer oluşturulmamışsa oluşturup değerleri kaydedecek.

Bu işlemler için zaten Visual Studio sana bir kolaylık sunuyor.

Projen > Özellikler > Ayarlar kısmına git.

Bu kısımda kaydetmek istediğin değerleri gir ve türünü belirt, istersen varsayılan değerini de girebilirsin. Bu bilgilere erişmek veya değiştirmek istersen de Properties.Settings.Default alan adını kullanabilirsin.

Not: Değiştirme işleminden sonra alt satıra Properties.Settings.Default.Save(); demezsen değişiklikler uygulanmaz.
Bu dediğinizi anlayamadım. Form1'deki CheckBox'ın checked durumunun son halini nasıl ve nereye kaydedebilirim. CheckBox'ın son durumunu kaydedebilirsem;

[CODE title="CheckBox Durumu"]if (checkBox1.checked == true)
Application.Run (Form2);
else
Application.Run (Form1);[/CODE]
Bu kodu program.cs'nin açılışına yazabilirim. Bu şekliyle ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?
Önce ayar dosyası veya değişkeni oluşturulmuş mu diye kontrol edeceksin eğer oluşturulmuşsa değerleri okuyup program öyle devam edecek eğer oluşturulmamışsa oluşturup değerleri kaydedecek.
Hocam iyi, güzel de nasıl yapacağımı soruyorum zaten. Programın mantık kısmında veya tasarı yönünde bir eksiklik yok, uygulamaya nasıl ve nereden dökebileceğimi bilmiyorum :)

Bu dediğinizi anlayamadım. Form1'deki CheckBox'ın checked durumunun son halini nasıl ve nereye kaydedebilirim.

Proje özelliklerine gelip ayarlar kısmına tıkladığın zaman orada bir pencere açılıyor.

1636186940248.png

Sağ tıklayıp özellikler de.

1636187034493.png

Buna benzer olarak ayarları gir.

Bu ayara program içinden erişmek için Properties.Settings.Default.ClearTemp kodunu kullanabilirsin.
Değiştirmek için de bu kodu eşitleyebilirsin. Yalnız, eşitledikten sonra Properties.Settings.Default.Save(); demen gerekiyor.

Dediğiniz kontrol mekanizmasını da Form1'in Load eventine bu ayarı çekerek (ilk başta belirttiğim kod ile) aynı checkBox1.Checked dermiş gibi kontrol yapabilirsin.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı