C Dili İçin Visual Studio mu, VS Code mu?

VS Code sanırım en iyi seçim benim için Vs'yi şu anda indirmedim. VS Code için hangi eklentileri kurmalıyım?

Hocam attğım linkteki adımları uygulmanız lazım eğer olmazsa bana discordan(Darkspy#1291) yazabilirsiniz sadece eklenti kurmak yetmiyor çünkü.

Eve gidince denerim. Fakat oradaki mingw kurma amacı nedir?

Hocam VS Code text editör olduğu için mingw ile PATH yüklüyoruz böylece VS Code kodları çalıştırabiliyor IDE'ler bunu içinde bulundurur mesela Python içinde kendi uygulaması var o kuruyor otomatik PATH'ları da yapıyor fakat C'nin böyle bir uygulması yok minGW ile yapılıyor.

Hocam VS Code text editör olduğu için mingw ile PATH yüklüyoruz böylece VS Code kodları çalıştırabiliyor IDE'ler bunu içinde bulundurur mesela Python içinde kendi uygulaması var o kuruyor otomatik PATH'ları da yapıyor fakat C'nin böyle bir uygulması yok minGW ile yapılıyor.
Hocam teşekkür ederim son bir sorum daha var. Arkadaşlar VS önerdi internette ve Youtube'de da VS çoğunlukta. Benim VS kurmama gerek var mı? Yani VS Code ile VS'yi aynı anda mı kullanmam gerek yoksa sadece VS veya VS code yeterli midir?

Hocam teşekkür ederim son bir sorum daha var. Arkadaşlar vs önerdi internette ve YouTube'da da vs çoğunlukta. Benim vs kurmama gerek var mı? Yani VS Code ile Vs'yi aynı anda mı kullanmam gerek yoksa sadece vs veya VS Code yeterli midir?

Hocam ikisi car carpet gibi isimleri benzer ama farklı şeylerdir internette VS Code Dev C++ codeblock vs bir sürü IDE text editörün videosunu görebilirsiniz sizin için hangisi rahatsa onu kullanmanız daha iyidir. IDE'ler arkadaşın dediği gibi çok komplex büyük işler yapıyorsan mecburi olur bir süre sonra ama VS Code bence yeterli her şey için Debug bile yapabiliyorsun.

Hocam ikisi car carpet gibi isimleri benzer ama farklı şeylerdir internette VS Code Dev C++ codeblock vs bir sürü IDE text editörün videosunu görebilirsiniz sizin için hangisi rahatsa onu kullanmanız daha iyidir. IDE'ler arkadaşın dediği gibi çok komplex büyük işler yapıyorsan mecburi olur bir süre sonra ama VS Code bence yeterli her şey için Debug bile yapabiliyorsun.
Peki hocam o zaman eve geçince eklentileri kurmaya çalışayım beceremezsem size Discord'dan yazarım. Çok teşekkürler 🙂

Eger kati bir sekilde kitap / video seri takip ediyorsan orada ne oneriliyorsa onu yap.

Eger kendi cabanla dokumantasyondan takip ediyorsan baslangicta IDE ya da kod editoru kullanmazsan arkada olan biteni daha iyi anlarsin. Linux kullaniyorsan GCC, the GNU Compiler Collection - GNU Project - Free Software Foundation (FSF) uzerinden toolchain'i indirip tek tek yazdigin C++ kodunun makine koduna donusumunu irdeleyebilirsin.

Ornegin gcc -S komutuyla assembler stepinden once islemi durdurup assembly kodunu gorebilirsin.

Asagidaki ornegi bu mesaji yazdigim bilgisayardaki "man gcc" ciktisindan atiyorum.

1614696469175.png

IDE onerisi yapamiyorum, kendim de C++ kullanmayali epey oldu. IDE kullanirsan ustte bahsettigim olaylari senin icin arka planda IDE yapacak ve yeterince transparan olmayacak bu isleyis. O yuzden bence compile edilen dile baslayanlar en azindan ilk basta direkt compiler a komut vererek ogrenmeliler ki dilin calisma mekanizmasini kavrasinlar.

Eger kati bir sekilde kitap / video seri takip ediyorsan orada ne oneriliyorsa onu yap.

Eger kendi cabanla dokümantasyondan takip ediyorsan baslangicta IDE'ya da kod editoru kullanmazsan arkada olan biteni daha iyi anlarsin. Linux kullaniyorsan GCC, the GNU Compiler Collection - GNU Project - Free Software Foundation (FSF) uzerinden Toolchain'i indirip tek tek yazdigin C++ kodunun makine koduna donusumunu irdeleyebilirsin.

Ornegin gcc -S komutuyla assembler stepinden once islemi durdurup Assembly kodunu gorebilirsin.

Asagidaki ornegi bu mesaji yazdigim bilgisayardaki "man gcc" ciktisindan atiyorum.

Eki Görüntüle 903053

IDE onerisi yapamiyorum, kendim de C++ kullanmayali epey oldu.

Bu yüzden yazılımcılar Windows kullanlmayı sevmiyor şahsen bende aynı Linux macOS gibi sistemlerin terminalleri olsa 2snlik iş.

Eger kendi cabanla dokumantasyondan takip ediyorsan baslangicta IDE ya da kod editoru kullanmazsan arkada olan biteni daha iyi anlarsin. Linux kullaniyorsan GCC, the GNU Compiler Collection - GNU Project - Free Software Foundation (FSF) uzerinden toolchain'i indirip tek tek yazdigin C++ kodunun makine koduna donusumunu irdeleyebilirsin.

Ornegin gcc -S komutuyla assembler stepinden once islemi durdurup assembly kodunu gorebilirsin.

Eki Görüntüle 903053

IDE onerisi yapamiyorum, kendim de C++ kullanmayali epey oldu. IDE kullanirsan ustte bahsettigim olaylari senin icin arka planda IDE yapacak ve yeterince transparan olmayacak bu isleyis. O yuzden bence compile edilen dile baslayanlar en azindan ilk basta direkt compiler a komut vererek ogrenmeliler ki dilin calisma mekanizmasini kavrasinlar.
Kitap veya seri takip etmiyorum hocam. Sadece bilgi toplayıp bir şeyler öğrenip kendimi geliştirmek istiyorum. Windows kullanıyorum Linux kuracaktım fakat vazgeçtim.

Kitap veya seri takip etmiyorum hocam. Sadece bilgi toplayıp bir şeyler öğrenip kendimi geliştirmek istiyorum. Windows kullanıyorum Linux kuracaktım fakat vazgeçtim.

Şimdilik Linux'la uğraşmana gerek yok önce C'yi hallet sonra Linux'u sanal makine olarak kurup kullanırsın yazlılım dünyası deniz derya.

Yeni konular

Geri
Yukarı