C/C++ C dili ile ne yapılabilir?

Kerim Efe 2009

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben normalde Python veya C# ile başlayacaktım. Ancak internette bir sürü kişinin C dili ile başladığını gördüm. Tam olarak C dili nerede kullanılıyor ben biraz araştırdım ama bir şey anlamadım. Gördüğüm kadarıyla çok eski bir dilmiş günümüzde işime yarar mı? Bir de bir arkadaşımın okulunda C dili öğretiliyormuş bu da benim biraz ilgimi çekti.

C dili Windows, Mac, Linux, Git gibi çok büyük projelerde kullanılıyor. Düşük seviye bir mantığı olduğu için öğrenmeye değer. Python gibi diller tembelliğe alıştırıyor ama C düşük seviye soyutlaması olduğu için bellek yönetimini vb. kendiniz yapıyorsunuz.

Öğrenmeye değer bir dil. Sınavı kazanırsam ilk işim C++ veya C öğrenmek olacak.

C programlama dili ile şunlar yapılabilir:
  1. İşletim sistemi oluşturmak.
  2. Robot yapmak.
  3. Yazılım dili oluşturmak.
  4. Windows programları geliştirmek.
  5. Oyunların arka plan kodlarını yazmak.
  6. Veri tabanı sistemi geliştirmek.

C programlama dili günümüzdeki çoğu modern programlama diline göre yetersiz kalıyor. C ile neler yapabileceğine gelirsek herhangi bir programlama dili ile her şeyi yapabilirsin ama C'nin günümüzdeki kullanım alanı gömülü sistemler, işletim sistemleri gibi yerler. Programlamaya başlayacaksan kolaylığı ve genelde her şeyi için bir kütüphanesi olan Python ile başlamanı tavsiye ederim.

C dili Windows, Mac, Linux, Git gibi çok büyük projelerde kullanılıyor. Düşük seviye bir mantığı olduğu için öğrenmeye değer. Python gibi diller tembelliğe alıştırıyor ama C düşük seviye soyutlaması olduğu için bellek yönetimini vb. kendiniz yapıyorsunuz.
Hocam ben Windows yapamıyacağımı düşünüyorum 😀 Daha basit alanlar yokmu Örn: Bilgisayar uygulaması

Diğer dillere nazaran daha düşük seviyede bir dil. Düşük seviyede demek, daha makine diline yakın diyelim kabaca. Registerlar, pointerlar, adresler gibi uğraştırıcı şeyler ile uğraşıyorsun. Bunlar ile uğraşmak sana bilgisayarın nasıl organize edildiğini iyi anlatıyor. Ayrıca yine bunlar kodların çok hızlı olmasını sağlıyor. Kısacası bu dil işletim sistemleri, gömülü sistemler gibi yerlerde çokça kullanılıyor. Öğrenmek çok işine yarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı