C dili öğrenmek

Baskan66

Decipat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba sosyal. 12 yaşında ortaokul öğrencisiyim. Reklam olmasın ama sınav ile girilen güzel bir ortaokulda okuyorum. Bilgisayara ve yazılıma çok ilgim var. Bu durumu bilişim öğretmenimle konuştum ve yazılım mühendisi olmaya karar verdim. Çok revaçta olan bir meslek olması ve koşulları beni etkiledi açıkçası. Halihazırda küçük bir HTML bilgisi dışında bilgim yok. Hafta sonlarımı ve okul sonralarımı buna ayıracağım. Öncellikle de C dili öğrenmeye karar verdim. Hem kolay, hem bilinen hem de ilk adım olarak atılabilecek bir dil olarak düşündüm. Sorumuza gelirsek, geleceğimi sağlamlaştırmak için C dili öğrenirken nasıl öğrenmeliyim? Udemy‘den kurs alsam sadece hafta sonları yürür mü? YouTube'dan videolar izlesem yeterli olur mu? Tüm bu soruları biliyorsanız çok mutlu olurum. Tavsiyeleriniz varsa bekliyorum abilerim.

Öncelikle ben de dün başladım yazılım öğrenmeye. Ama ben hobi niyetiyle başladım. Verebileceğim tek tavsiye şudur ki udemy'e para vermek zorunda değilsin. YouTube ve BTK Akademi fazlasıyla güzel içerik sunuyor.

Sadece hafta sonu zor olur. 1 Hafta ara verirsen önceki hafta gördüklerini unutursun. Ortaokul öğrencisiysen illa okuldan sonra boş zamanın oluyordur zaten. Senin yaşında programlamayla tanışsaydım okulu komple bi' kenara bırakırdım, benimki lisenin başına denk geldi :(

Ayrıca C kolay değil, sadece keyword sayısı çok az. Bu basitlik onu zor yapıyor aslında. İşin içine girmeye başladığında (garbage collection, pointer arithmetic vb.) her şey karmaşıklaşıyor. Gerçi senin yaşındaki birinin bu kavramları öğrenmesine gerek yok. Eğer amacın sadece programlamayı ana hatlarıyla öğrenmekse ve çok zamanın yoksa şimdilik Python veya Ruby öğren. Bu dillerin kolay anlaşılır yapısı programlama kavramlarına yönelmeni kolaylaştırır. Low level dillerdeki zorluklara katlanmazsın. Ha eğer kendimi zorlama istiyorum diyorsan C'den başla gitsin.

"Yeterli olur mu" diye baslayan sorularin tumu icin ortak cevap -> Hayir.

Madem basarili ve gelecek vaadeden bir ogrencisin, o halde derslerine saglam calisip en iyi okullarda en iyi egitimi gormelisin.

Online kurslardaki egitmenlerin cogunun bilgi seviyesi yetersiz, bunu bir alanda ilerledigin zaman daha net goreceksin.

Ancak hevesini diri tutmak icin de bir seyler yapip yazilimla en azindan hobi olarak ilgilenmeye devam etmen gerekir ona da sen karar vermelisin. Istersen basit bir android uygulamasi yaz, istersen Apple tabletine hesap makinesi yaz, istersen uzak kumandali araba yap kendine Arduino ile. Ya da Unity ogrenip basit bir oyun yap. Hevesini ne diri tutacaksa orda devam et.

"Yeterli olur mu" diye baslayan sorularin tumu icin ortak cevap -> Hayir.

Madem basarili ve gelecek vaadeden bir ogrencisin, o halde derslerine saglam calisip en iyi okullarda en iyi egitimi gormelisin.

Online kurslardaki egitmenlerin cogunun bilgi seviyesi yetersiz, bunu bir alanda ilerledigin zaman daha net goreceksin.

Ancak hevesini diri tutmak icin de bir seyler yapip yazilimla en azindan hobi olarak ilgilenmeye devam etmen gerekir ona da sen karar vermelisin. Istersen basit bir android uygulamasi yaz, istersen Apple tabletine hesap makinesi yaz, istersen uzak kumandali araba yap kendine Arduino ile. Ya da Unity ogrenip basit bir oyun yap. Hevesini ne diri tutacaksa orda devam et.
Yorumun alnı olsa da öpsem.

İlgi duymak her zaman yeterli olmuyor. İlgi duymanın sebebi ne? Oyun oynamaktan gelen bir ilgiyse, büyük bir hayal kırıklığı yaşarsın.

Yazilim su anda millet parasi var duyumunu aldigi icin revacta. Parasi icin bu isi yapanlar daha sonralari memuriyete ya da farkli bir kariyere devam ediyorlar. Parasina odaklanarak yazilim yapma, bilgisayar sevgilin olsun, Windows'u birak Linux kullan, bir seyin nasil yapildigini merak et, Ingilizceni gelistir, arastirmaya ve ogrenmeye ac ol abi tavsiyesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı