C++ Dili Öğrenmek

Yukarıdakiler benim kişisel görüşüm, belki de C++ size daha kolay gelecektir. İnanın yanlış yönlendirmek istemiyorum. Aynı zamanda bir programlama diline güzelce hakim olduktan sonra, bir diğerini öğrenmek hiç zor değil. Syntax'ı bıraz farklı sadece o kadar.

Murat Yücedağ'a bakmıştım üniversitenin ilk senelerinde, başlangıç için fena değil. Ancak beni tatmin etmemişti. Diğeri hakkında bir fikrim yok.
Herhangi bir programlama bilgim yok benim baştan söyleyeyimde. Diyelim C# yi öğrendim. Bunu direk olarak Unity ile kullanabilecekmiyim? Yani;
"
int sayi;
Console.Write("Bir sayı giriniz :");
sayi = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
Console.WriteLine("Girdiğiniz sayının 2 katı = {0}",sayi*2);
Console.ReadKey();
"
Bu şekildemi yoksa bunun farklı halindemi kullanılacak ve Udemy'den Engin Demiroğ'u seçeyim diye düşünüyorum.

Herhangi bir programlama bilgim yok benim baştan söyleyeyimde. Diyelim C# yi öğrendim. Bunu direk olarak Unity ile kullanabilecekmiyim? Yani;
"
int sayi;
Console.ReadKey();
"
Bu şekildemi yoksa bunun farklı halindemi kullanılacak ve Udemy'den Engin Demiroğ'u seçeyim diye düşünüyorum.
Unity için atıyorum Console.Write yerine print veya Debug.Log yazıyorsun. Önemli olan mantığını kavraman, yoksa olay kod ezberlemek değil. En iyi yazılımcı, google arama motorunu en iyi kullanabilendir. :)

Unity için atıyorum Console.Write yerine print veya Debug.Log yazıyorsun. Önemli olan mantığını kavraman, yoksa olay kod ezberlemek değil. En iyi yazılımcı, google arama motorunu en iyi kullanabilendir. :)
Peki ya o print yazmasam ne olur? Birde peki ya print yazarken bunu nerde bulucağım veya Debug.Log bunun yazıldığını nasıl bileceğim yani?

C++ dili yeni çıkan dillere göre bariz zor bir syntax'ı var evet. Fakat C++'ın kullanım amacı farklıdır. Performans gerekli her yerde kullanılması şarttır, alternatifi yoktur. Mesela sen oyun motoru yapmak istiyorsan C++ kullanman gerekir, yani başka bir dil kullanamaz mıyım tabiki kullanırsın ama bir C++ kadar performanslı olmaz. C++ programcıya dinamik bellek yönetimi ile büyük güç verir. Bu büyük güç beraberinde çok büyük sorunlarda getirir. Bir nevi büyük risk yani. Tecrübesiz bir kullanıcı bellekte oluşturduğu bir veri yapısını silmeyi veya bellekten aldığı bir yeri geri vermeyi unutabilir. Tabi bu söylediklerim basit şeyler. Kodunuz öyle bir karışacak ki neyin nerde olduğunu bile anlayamayacaksınız. C++ makineye yakın bir dildir C#, Java dillerine göre bu yüzden anlaması bariz zordur fakat iyi öğrenildiği taktirde diğer dillere adapte olması çok daha kolay olacaktır. Çünkü çoğu dil C++'dan etkilenmiştir.

C++ dili yeni çıkan dillere göre bariz zor bir syntax'ı var evet. Fakat C++'ın kullanım amacı farklıdır. Performans gerekli her yerde kullanılması şarttır, alternatifi yoktur. Mesela sen oyun motoru yapmak istiyorsan C++ kullanman gerekir, yani başka bir dil kullanamaz mıyım tabiki kullanırsın ama bir C++ kadar performanslı olmaz. C++ programcıya dinamik bellek yönetimi ile büyük güç verir. Bu büyük güç beraberinde çok büyük sorunlarda getirir. Bir nevi büyük risk yani. Tecrübesiz bir kullanıcı bellekte oluşturduğu bir veri yapısını silmeyi veya bellekten aldığı bir yeri geri vermeyi unutabilir. Tabi bu söylediklerim basit şeyler. Kodunuz öyle bir karışacak ki neyin nerde olduğunu bile anlayamayacaksınız. C++ makineye yakın bir dildir C#, Java dillerine göre bu yüzden anlaması bariz zordur fakat iyi öğrenildiği taktirde diğer dillere adapte olması çok daha kolay olacaktır. Çünkü çoğu dil C++'dan etkilenmiştir.
Benim amacım Oyun Motoru yazmak değil, Unity üzerinden oyun yazmak. Bu yüzden C# 'ı seçtim fakat benim tek anlamadığım bir yer var. Yazmışım ki;
"
int sayi;
Console.ReadKey();
"
Şeklinde kod var. Anladığıma göre bu Unity ile tam değil yani bazı yerler değişmesi gerekiyor. Bende diyorum ki şu an C# öğreneceğimden bu Unity içinde bu kodları görebileceğim yani. Print kısmına başka bir şey yazılacaksa nerden bilebilirim, nerden görebilirim veya bulabilirim.
+ Olarak ekleyeyim. C# üzerinden program yazılıyormu yoksa onun için C++ 'mı öğrenmeliyim?

Neyi anlamadığını anlamadım. C# ve C++ iki farklı programlama dili. Oyun motorları ise grafik kütüphaneleri ile arayüz kullanarak grafik oluşturmanı sağlayan programlar. Unity, UE vs. Unity hakkında pek bilgim yok fakat C# Object Oriented programming'i dibine kadar kullanan bir dil.

Neyi anlamadığını anlamadım. C# ve C++ iki farklı programlama dili. Oyun motorları ise grafik kütüphaneleri ile arayüz kullanarak grafik oluşturmanı sağlayan programlar. Unity, UE vs. Unity hakkında pek bilgim yok fakat C# Object Oriented programming'i dibine kadar kullanan bir dil.
"
int sayi;
Console.ReadKey();
"
Kodunu direk olarak aktarıyormuyuz yoksa bunun bir kütüphanesi varmı yani değişiklik. Unity

"
int sayi;
Console.ReadKey();
"
Kodunu direk olarak aktarıyormuyuz yoksa bunun bir kütüphanesi varmı yani değişiklik. Unity
Dostum senin yazdığın kod konsol programı farkettiysen yani konsol için çalışır.

C++ ile şuanda yazamayacağın hiçbir sistem yok. Tamamen fantezi dünyana kalmış senin. Sadece sıkıntıyı sende görüyorum ben. Oyun yazmak öyle göründüğü kadar basit bir işlem değil hele ki tek başına. Yıllarını vermen gerekir C++ a yoksa unut o işi. C++ çok zor bir dil öğrenmesi profesyonelleşmesi çok ciddi sabır ve emek isteyen bir dil. Soruyu sorarken çok basitçe öğrenir yazarım havasında sorduğunu sezdim o yüzden uyarmak amaçlı cevaplıyorum C++ ile her şeyi yapabilirsin C++ üzerine biraz web yazılımı koyduğunda biraz da Phyton yazılım konusunda yapamayacağın iş yazamayacağın kod giremeyeceğin alan kalmaz ama dediğim gibi en zor dillerden biridir C++ ve son dediğimi yapmak yıllarını vermeni gerektiren bir iş. C# konusuna gelecek olursak. C# , C++ tan aşağı kalır yanı olan bir dil değil öncelikle bunu unutma. Ama C# oyundan çok farklı alanlar için daha fazla kullanılıyor. Özellikle ASP.NET öğrenmek isteyenler C# bilme zorunluluğu olduğundan C# öğreniyorlar. Sana tavsiyem eğer iyi bir ekibin yoksa oyun camiası zor bir camia girmeden önce 10 defa falan düşün derim

Yeni konular

Geri
Yukarı