C dilini öğrenmeden önce donanım öğrenmek

Siberci07

Hectopat
Daha fazla  
C dilini öğrenmeden önce donanım öğrenmek sizce C öğrenmemizde fayda sağlar mı?

Bu kursa dolaylı yollardan sahibim.

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü | EBA Portalı bu siteye girip iç donanım yazdığınızda çıkan bir e-kitap var sizce önce hangi eğitimi almam mantıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence gerek yok, algoritma ve İngilizce öğrenin çok daha fazla faydası olacaktır.

Siber güvenlik ağ üzerine öğrenmek istiyorum
C düşük seviye bir dil tabi (Assembly kadar değil). C öğrenmek büyük ihtimalle kodlamanın temelini öğrenmek için faydalı olacaktır. Örneğin nesne yönelimli programlama desteklemiyor C bunun için C++ geliştirilmiş. Fakat C 'de pointer yardımı ile RAM üzerinde oynama yapabildiğin için nesne yönelimli programlamaya ihtiyaç duymazsın ama işini zorlaştırır. C 'nin prestijinin tamamen bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Siber güvenlik ve ağ alanı üzerinden bakmaya çalışır isem içinde olmadığım bir taraf fakat gördüğüm kadarı ile genelde betik programa dili kullanılıyor. Örneğin Python, C 'nin söz dizilimine çok benziyor. C ile daha yakın ilişkileride var. Hatırlatmak istediğim başka bir konuda kütüphaneler. Ağ alanındaki kütüphanelerin genelde hangi dil için yazılmış olduğunu kontrol etmeni öneririm. Mesela Socket Programlama kütüphanelerinin hangi diller için yazıldığını kontrol edebilirsin.
Programlamanın temeline inmek ister isen C 'yi tavsiye ederim. İş yapmasan dahi RAM üzerinde veri yapıları tasarlamak farklı bir bakış açısı katacaktır.

C düşük seviye bir dil tabi (Assembly kadar değil). C öğrenmek büyük ihtimalle kodlamanın temelini öğrenmek için faydalı olacaktır. Örneğin nesne yönelimli programlama desteklemiyor C bunun için C++ geliştirilmiş. Fakat C 'de pointer yardımı ile RAM üzerinde oynama yapabildiğin için nesne yönelimli programlamaya ihtiyaç duymazsın ama işini zorlaştırır. C 'nin prestijinin tamamen bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Siber güvenlik ve ağ alanı üzerinden bakmaya çalışır isem içinde olmadığım bir taraf fakat gördüğüm kadarı ile genelde betik programa dili kullanılıyor. Örneğin Python, C 'nin söz dizilimine çok benziyor. C ile daha yakın ilişkileride var. Hatırlatmak istediğim başka bir konuda kütüphaneler. Ağ alanındaki kütüphanelerin genelde hangi dil için yazılmış olduğunu kontrol etmeni öneririm. Mesela Socket Programlama kütüphanelerinin hangi diller için yazıldığını kontrol edebilirsin.
Programlamanın temeline inmek ister isen C 'yi tavsiye ederim. İş yapmasan dahi RAM üzerinde veri yapıları tasarlamak farklı bir bakış açısı katacaktır.
Çok teşekkür ederim.
Yani eğer donanım üzerine çalışacaksan, faydalı olur.

Ama Nucleo tarzı bir kart alıp C/C++'ı donanımla beraber götürebilirsin.
Evet fakat şu an o biraz keyfiye girer diye düşünüyorum ama beynimin köşesinde bir fare var arduino arduino diye kemiriyor :D

Arduino donanıma başlamak için güzel bir alan.

Ama C/C++'da gelişmek için yetersiz kalabilir.
Bende öyle düşünüyorum ama siber güvenlik için öğrenmek istiyorum hatta robotiğe çok ilgim var fakat zamanım fazla yok o yüzden zamanım olsaydı Arduino ile uğraşırım kesinlikle, Aklımda çokda güzel projeler var teknofeste katılmayı düşünmüştüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı