C dilinde if kullanılan yazılım cevabı söylemiyor

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
C dilini öğrenmek istiyorum o yüzden bir şeyler denemeye çalışıyorum kendimce. Mesela şu an int, char, float, double gibi değişkenleri girdiğim zaman bana onların kaç byte olduğunu söyleyen bir kod yazmayı deniyorum fakat ben int, char, float, double yazınca bana cevabını söylemiyor. İlla if kullanırken tek satır değişken mi girmem gerekiyor? Kod şu şekilde çalışıyor çünkü. 'int' yaptığımda çalışmıyor ya da 'double'.

1645652817375.png

'a' int veri tipinde değil char veri tipinde olmalı. Yani "char degisken" şeklinde deneyin.

'a' int veri tipinde değil char veri tipinde olmalı.
en baştaki inti char ile mi değiştirmeliyim ? çünkü ben a ve b yazınca şuan sorunsuz çalışıyor ama ben a ve b değil, int ve double yazınca cevap almak istiyorum.

en baştaki inti char ile mi değiştirmeliyim ? çünkü ben a ve b yazınca şuan sorunsuz çalışıyor ama ben a ve b değil, int ve double yazınca cevap almak istiyorum.
Harfler yani char veri tipini if ile karşılaştırıp int sonuç alamazsınız. Demek istediğinizi anlamadım tam olarak.

Kullanıcı a girince 4, b girince 8 byte yazmasını istemiyor musunuz ?

Harfler yani char veri tipini if ile karşılaştırıp int sonuç alamazsınız. Demek istediğinizi anlamadım tam olarak.

Kullanıcı a girince 4, b girince 8 byte yazmasını istemiyor musunuz?

Hayır kullanıcı int girince 4, double girince 8 yazmasını istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun sanirim int ve double degerlerinin zaten tanimli/anlamli bir girdi olmasi. If blogunun ustune a ve b degiskeni tanimlayip onlarin int ve double olarak yazilmasini sagla, if blogunudaki a ve b degerlerini kullan boyle cozulebilir belki.

fakat bunlari parantez olarak yazki onun, bir int veya double degeri oldugunu sanip terminal hata vermesin.
1645654127823.png

çalışmadı hocam
"int","double" da çalışmıyor

Sen scanf fonksiyonuna birden fazla karakter almak istemediğini söylüyorsun %c formatını kullanarak ve sana da başka karakterleri vermiyor. Koşul bloklarında da karakter kıyaslaması yapmışsın ama double veya int girildiği zaman cevabı vermesini istiyorsun. Kime göre neye göre bu cevapları verecek?

Geri
Yukarı