Hangi yazılım dilinde ilerlemeliyim?

Lokantacı

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben yaklaşık 2 yıldır yazılım dilleri ile ilgileniyorum. İlk baş çoğu kişi gibi javasc ile başladım fakat bu dili istemedim. Sonra Java'ya geçtim Java da yaklaşık 6-7 ay proje falan tasarladım ama Java dilinde gelecek yok bu yüzden bıraktım. Okuldaki PC öğretmenimin vasıtasıyla Rust diline başladım. Çok hızlı biri dil öğretmenimin dediğine göre "güvenliymiş". Ben oyun tasarlayıp freelancer olarak satmak istiyorum veya küçük uygulamalar yapmak. Hangi dili öğrenmeliyim Rust dilinden devam etmeli miyim yoksa C++ veya C# gibi dillere geçiş yapmalı mıyım? Belki Java'ya dönerim ama gelecek göremiyorum. Python falan yazmayın oralarla işim yok.

Java dilinde gelecek yok deyince bitti. Java’dan sonra Kotlin’e geçebilirsiniz daha modern bir dil ama JVM tabanlı. Bunun dışında C++ oyun için daha iyi olur bence.

Ben oyun tasarlayıp freelancer olarak satmak istiyorum veya küçük uygulamalar yapmak.
Bu amaç için C# daha uygun çünkü daha kolay ve hızlı bir şekilde oyun ve uygulamalar yapabilirsin. Uygulama için C# tavsiye etmem onun yerine Flutter veya herhangi bir web frameworkü tercih ederim ama oyun da yapacağın için C#.

Türkiye için istiyorsanız açık ara C#. Ancak global düşünüyorsan C++ ve Java dilleri. Ancak şirketler artık cross-platform modeline geçiyor. Yani Flutter gibi dilleri ve Framework'lere hakim eleman arıyorlar.

Şimdi sen 2 yıldır yazılım geliştirmeyle ilgileniyorsun, javascript dilini javasc diye kısaltıp, muhtemelen js ile java aynı şey zannedip java diline geçiyorsun, java diliyle proje geliştirmeyip tasarlayan ilk kişi olarak tarihe geçip, java dilinde gelecek yok diyorsun :) rust, c++ ve c# dilleri de senden nasibini alıyor ve phyton falanla da işin yok :) 2 yıla tüm bu dilleri sığdırmışsın tebrikler ama php tarafının da senden nasibini almasını beklerdim açıkçası ben :)

bu arada bilenler bilir senior java developerlar, backend development için konuşuyorum, şuan en yüksek maaş alan developerlardır.

biraz midem rahatsızdı ve javada gelecek göremiyorum kısmında rahatladım kanka gazım varmış :)

Geri
Yukarı