C dilinde kendimi nasıl geliştirebilirim?

Hollywoo

Hectopat
Selamlar. Çok önceden yazılım ile az da olsa ilgileniyordum ama bırakmıştım. 1 aydır düzenli bir şekilde ilgileniyorum. Garip gelebilir ama 1 aydır basit bir login-register sistemi yapmaya çalıştım. Bugün tam da istediğim şekilde yaptım.

Şimdi aklımda birçok yapmak istediğim şeyler var ama C ile bu pek de yapılacak gibi durmuyor. Yani yapılabilecek bir şey ama kaynak olmadığından yapamıyorum. Yabancı kaynaklar da yok. Daha çok zor projeler yaparak ilerlemek istiyorum. Bunları nasıl yapabilirim? Bu arada ek olarak C++ veya C# geçmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
C++ ve C# isimden dolayı benzer olsalarda farklı alanlarda birbirlerinden ayrılıyorlar. Syntaxları zaten çok ama çok farklı. Bu yüzden önemli olan sizin ne yapmak istediğiniz. Eğer robotik kodlama alanında devam edecekseniz C ile devam edin. Elbette C başka alanlarda da kullanılır fakat günümüzde en çok bu alanda kullanılıyor. C# ile bugün bir web sitesinin back-end kısmını da geliştirebilirsiniz, 0'dan bir oyun da yapabilirsiniz. Önemli olan neyi, nasıl yapmak istediğiniz.

C'de kaynak bulamamayı nasıl becerdiniz acaba?

C'yi düzgünce öğrenip C++'a geçme taraftarıyım ben.

C ile internetten bilgi almak istiyorum diyelim. Mesela hava durumu, güncel covid-19 bilgileri gibi şeyleri almak istiyorum. Bunun hakkında yabancı kaynak bulamadım. Ama bir yerde bunun curl ile yapıldığını öğrendim ve curl komutunu araştırmaya başladım. Onda da karşıma 2-3 tane örnek kod çıktı. Onlar da o kadar uzun yazılmış ki normal yazılım bilgimi bile unutmamı sağlayabilir.

Java C++ işinizi görebilir.

Evet ben de C++ veya C# düşünüyordum, bir kişi bana C üzerinden devam etmemi söylemişti.

C ile internetten bilgi almak istiyorum diyelim. Mesela hava durumu, güncel covid-19 bilgileri gibi şeyleri almak istiyorum. Bunun hakkında yabancı kaynak bulamadım. Ama bir yerde bunun curl ile yapıldığını öğrendim ve curl komutunu araştırmaya başladım. Onda da karşıma 2-3 tane örnek kod çıktı. Onlar da o kadar uzun yazılmış ki normal yazılım bilgimi bile unutmamı sağlayabilir.

Evet ben de C++ veya C# düşünüyordum, bir kişi bana C üzerinden devam etmemi söylemişti.
Hocam C eski bir dil olduğu için kaynak bulmanız zor olur yeni dillere geçmekte fayda var hocam.

Soket programlama ile ağ bağlantısını sağladıktan sonra gelen veriyi JSON parser'ına ileterek bilgisayarın anlayabileceği şekle dönüştürebilirsin. Soket programlama kısmını kendin yapsan daha iyi, JSON parser için cJSON kullanabilirsin. Gördüğün üzere C dili gayet yeterli bir dil. Adamlar daha 1973 senesinde işletim sistemi yazacak kadar güçlü bir dil yapmış.

Hocam C eski bir dil olduğu için kaynak bulmanız zor olur yeni dillere geçmekte fayda var hocam.
Alakası yok. Deitel'ın kitabı kesinlikle yeterli. Olmadıysa YouTube diye bir şey var, o da olmadıysa Udemy, o da olmadıysa üniversite öğrencilerinin notlarını bulabilirsin; o da mı olmadı, C ve Sistem Programcıları Derneği, fırsat eşitliği adına kaynak paylaşıyor... Hiç bir şey uymuyorsa bahsettiğim dernekten kurs alınabilir.

C dili için kaynak bulmak zor değil, o konuda anlaşalım.

Geri
Yukarı