C Diski 465 GB Olmasına Rağmen 98 GB Gösteriyor

samett772

Hectopat
C diskimde 96 GB kullanılabilir alan gösteriliyor 30-40 GB zaten Windows kaplıyor ve yer sıkıntısı çekiyordum. Ayarlar-sistemden depolamaya girdiğimde 465 GB gözüküyor ama 96 GB kullanabiliyorum bu neden kaynaklı yoksa ben 4 yıldır 365 GB boşa mı kullanamıyorum? Eğer öyleyse nasıl bu alanı aktif edebilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim :)

C diskimde 96 GB kullanılabilir alan gösteriliyor 30-40 GB zaten Windows kaplıyor ve yer sıkıntısı çekiyordum. Ayarlar-sistemden depolamaya girdiğimde 465 GB gözüküyor ama 96 GB kullanabiliyorum bu neden kaynaklı yoksa ben 4 yıldır 365 GB boşa mı kullanamıyorum? Eğer öyleyse nasıl bu alanı aktif edebilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim :)

Şimdi fark ettim de Windows'un çalışmasına yarayan alan 382 GB imiş bu alan normalden fazla mı?

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-09-09 191802.png
    Ek Açıklama 2020-09-09 191802.png
    19,9 KB · Görüntüleme: 84
  • Ek Açıklama 2020-09-09 191911.png
    Ek Açıklama 2020-09-09 191911.png
    96,1 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleyen: Moderatör:
368 GB RAW oluşmuş onu formatlayın olmuyorsa,

CMD'yi de yönetici olarak çalıştırın.

chkdsk/r X:

X hasarlı dediğimiz sürücü ismi, ve beklemeye alıyoruz yakın bir zaman sonra işlem bittikten sonra sorunsuz açılması gerekir, RAW olunca böyle çözersin.

büyük ihtimalle diski böldünüz o yüzden öyle
Yakın bir zamanda bende yaşadığım için. Eğer o diskiniz boş ise güzel bilgisayarıma sağ tık yapıp yönet yaptıktan sonra ora disk yönetimi var oranın SS'ini atar mısınız?
gerçi ne yaptığımı unuttum
atılmış görmedim GENE :)
365GB RAW olana sağ tıklayıp içi boş ise öneriyorum bunu biçimlendirip NTFS yapmanız sonra ona sağ tıklayıp sürücü harfi ve yolu değiştirden disk görevi vermeniz. Ben yakın zamanda format atarken disk bölmüştüm ve bu sorun böyle çözmüştüm.

Son düzenleme:
368 GB RAW oluşmuş onu formatlayın olmuyorsa,

CMD'yi de yönetici olarak çalıştırın.

chkdsk/r X:

X hasarlı dediğimiz sürücü ismi, ve beklemeye alıyoruz yakın bir zaman sonra işlem bittikten sonra sorunsuz açılması gerekir, RAW olunca böyle çözersin.

1 Hafta önce format attım ama bazı dosyalarımı koruyarak yani Full format atmadım ama ondan önce de 96 GB kullanabiliyordum.
Büyük ihtimalle diski böldünüz o yüzden öyle.
Yakın bir zamanda bende yaşadığım için. Eğer o diskiniz boş ise güzel bilgisayarıma sağ tık yapıp yönet yaptıktan sonra ora disk yönetimi var oranın SS'ini atar mısınız?
Gerçi ne yaptığımı unuttum.

Atılmış görmedim gene :)
365GB RAW olana sağ tıklayıp içi boş ise öneriyorum bunu biçimlendirip NTFS yapmanız sonra ona sağ tıklayıp sürücü harfi ve yolu değiştirden disk görevi vermeniz. Ben yakın zamanda format atarken disk bölmüştüm ve bu sorun böyle çözmüştüm.

Soruyu ilk sordugum kısımda attım SS'i.
Büyük ihtimalle diski böldünüz o yüzden öyle.
Gerçi ne yaptığımı unuttum.

Atılmış görmedim gene :)

Evet boş gözüküyor RAW'ın içi tek tek ne yapmam gerektiğini anlatır mısın reis?

1 Hafta önce format attım ama bazı dosyalarımı koruyarak yani Full format atmadım ama ondan önce de 96 GB kullanabiliyordum.

Soruyu ilk sordugum kısımda attım SS'i.

Evet boş gözüküyor RAW'ın içi tek tek ne yapmam gerektiğini anlatır mısın reis?
365GB RAW olana sağ tıklayıp biçimlendir yapınız ama tam hatırlamıyorum biçimlendirir ekranını ss atabilir misiniz

365GB RAW olana sağ tıklayıp biçimlendir yapınız ama tam hatırlamıyorum biçimlendirir ekranını ss atabilir misiniz
365GB RAW olana sağ tıklayıp biçimlendir yapınız ama tam hatırlamıyorum biçimlendirir ekranını SS atabilir misiniz.

Yalnız diskimi bölmedim hiç ve bilgisayarım kısmında sadece yerel C diskim var 2. bir e diskim yok.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-09-09 203513.png
    Ek Açıklama 2020-09-09 203513.png
    18,7 KB · Görüntüleme: 100

Yeni konular

Geri
Yukarı