Çözüldü C# formlar arası veri nasıl aktarılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hüsnü_Çoban

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sivil Polis
Merhabalar, bir uygulama tasarlıyorum. Form2'den Form1'in renk ayarlarını yapacağım ama bir türlü nasıl yapacağım konusunda bir şey çözemedim. Yardım etme şansınız var mı?
@Eray T

Çözüm
Merhaba.

Toplu olarak mı yoksa tek bir veri olarak mı transfer yapmak istiyorsunuz?

Form'un global alanına önce bu kodu yazınız;

C#:
 public static  List<Color> color_palatte = new List<Color>();

Ardından form2'ye geçme butonuna şu kodları giriniz;

C#:
color_palatte.Add(Color.Red); // istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz
// color_palatte.Add(Color.Red);
Form2 form2 = new Form2();
form2.Show();

Form2'nin load olayı şu kodu giriniz;

C#:
  BackColor = Form1.color_palatte[0]; /* burada olan 0 değeri renk sırasıdır.
  Hangi sıra ile gönderdiyseniz o sıra ile çekmeniz gerekir. 1. değer her zaman
  0 değeridir.
hocam dirket public değişken açın form2'den artık renk kodunu nasıl belirliyorsanız belirledikten sonra değişkene atayın. Diğer tarafta this.BackColor = Color.FromArgb(değişkenadı); Şeklinde RGB renklerin tanımlamasını yapabilirsiniz

edit: form1 de değişkeni kullanmak için form2 nesnesi üretmeyi unutmayın

Merhabalar, bir uygulama tasarlıyorum. Form2'den Form1'in renk ayarlarını yapacağım ama bir türlü nasıl yapacağım konusunda bir şey çözemedim. Yardım etme şansınız var mı?
@Eray T
Form1 in yapıcı metoduna gelip istediğiniz değeri parametre olarak eklersiniz sonra form2 den yeni form1 nesnesi oluşuturup parametre olarakta o değeri verirsiniz. Yada public bir static metotla değer aktarabilirsiniz.

Anladım ve çözdüm ama mesela renk ayarını kayıtlı tutmak için veritabanı şart mı? Şart ise aklımda bit değerlerini kullanarak renk ayarını kayıtlı tutmak var.

Anladım ve çözdüm ama mesela renk ayarını kayıtlı tutmak için veritabanı şart mı? Şart ise aklımda bit değerlerini kullanarak renk ayarını kayıtlı tutmak var.
illa veritabanı ile tutmak zorunda değilsin dosya işlemleri ile dosya içerisinde de tutabilirsin ileri seviye bir iş çıkartıyorsan json ile de tutabilirsin

Eğer birden fazla renk değeri tutacaksanız bir koleksiyon içerisinde tutabilirsiniz. Eğer kaydetmekten kastınız programı kapatsanız bile kaydolmasını sağlamaksa veritabanı veya tam olarak bilmesemde xml ve jsonla verini tutabilirsin.

Merhaba.

Toplu olarak mı yoksa tek bir veri olarak mı transfer yapmak istiyorsunuz?

Form'un global alanına önce bu kodu yazınız;

C#:
 public static  List<Color> color_palatte = new List<Color>();

Ardından form2'ye geçme butonuna şu kodları giriniz;

C#:
color_palatte.Add(Color.Red); // istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz
// color_palatte.Add(Color.Red);
Form2 form2 = new Form2();
form2.Show();

Form2'nin load olayı şu kodu giriniz;

C#:
  BackColor = Form1.color_palatte[0]; /* burada olan 0 değeri renk sırasıdır.
  Hangi sıra ile gönderdiyseniz o sıra ile çekmeniz gerekir. 1. değer her zaman
  0 değeridir.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı