C ile işletim sistemi nasıl yazılır?

Daha fazla  
C ile bir işletim sistemi yazmak istiyorum. Ama bunun için Assembly dilini de bilmek gerek ve en bunu biliyorum. Assembly bilgisine de sahibim. Ancak sorum. Asm dosyası oluşturmadan mesela Boot'u sadece asm() anahtar sözcüğünü kullanarak yapabilirmiyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Yusuf Yıldırım 123 öncelikle kod yazmak bu işin sadece bir parçası. Kod yazmadan daha önemli şeyler var.
1-bilgisayar mimarileri ve tasarımları.
2-islemci ve diğer donanım birimleri nasıl çalışır
3-cok iyi bir İngilizce.
4-iyi bir matematik bilgisi.
5-C de ne bildiğinizi bilmiyorum ama bellek sızıntısı gibi ileri seviye konulara hakim olmalısınız yani öyle 100 derslik Türkçe C eğitim videoları ile olmuyor.
6-kernel yapısı
7-isletim sistemleri güvenliği
8-isletim sisteminin kullanıcı arayüzü tarafı
9-o arayuzdeki uygulamalar
Ve daha birçok şey var yani sadece Assembly ve C ile olmuyor iş.

@Yusuf Yıldırım 123 öncelikle kod yazmak bu işin sadece bir parçası. Kod yazmadan daha önemli şeyler var.
1-bilgisayar mimarileri ve tasarımları.
2-islemci ve diğer donanım birimleri nasıl çalışır
3-cok iyi bir İngilizce.
4-iyi bir matematik bilgisi.
5-C de ne bildiğinizi bilmiyorum ama bellek sızıntısı gibi ileri seviye konulara hakim olmalısınız yani öyle 100 derslik Türkçe C eğitim videoları ile olmuyor.
6-kernel yapısı
7-isletim sistemleri güvenliği
8-isletim sisteminin kullanıcı arayüzü tarafı
9-o arayuzdeki uygulamalar
Ve daha birçok şey var yani sadece Assembly ve C ile olmuyor iş.
Duymaktan En çok yorulduğum cevap. Bende biliyorum bunları. Daha öğrenciyim ve kendimi geliştirmek için basit bir işletim sistemi yazmak istiyorum. 5-6 yıldır C ile uğraşıyorum ve işletim sistemlerini iyice araştırdım. Sadece sorduğum sorun var.

Linux tabanlı bir sistem mi olacak?
Hayır. Kendimi geliştirmek için basit bir şey denemek istiyorum. Mesela Assembly ile bir boot yazabilirim. Ama sadece C deki asm() nin içine yazarak bunu c dilinde çalıştırsam olurmu diye merak etmiştim.

@Yusuf Yıldırım 123 birkaç tane boot videosu izledim isterseniz size de onerebilirim o asm kodları i incelersiniz. Ayrica ben başlığa göre cevap yazdım biraz dediğim gibi sadece C ile olmuyor iş üniversite de ogrenciyseniz hocanizdan yardım alabilirsiniz.

@Yusuf Yıldırım 123 birkaç tane boot videosu izledim isterseniz size de onerebilirim o asm kodları i incelersiniz. Ayrica ben başlığa göre cevap yazdım biraz dediğim gibi sadece C ile olmuyor iş üniversite de ogrenciyseniz hocanizdan yardım alabilirsiniz.
Ben zaten Assembly ile bir kaç kez kendimi denemek için basit bir boot yazdım. sadece bunu C dilinedki asm() nin içine yazmak mantıklı olurmu diye sormuştum.

Yeni konular

Geri
Yukarı