İşletim sistemi nasıl yazılır?

TH6

Decipat
Ben yazılımla ilgilenen birisiyim. İlk başta oyun yapımıyla ilgilendim ama sistemim eski olduğundan yapamadım. Ondan sonra bayağı bir şeylere baktım ama olmadı en son işletim sistemi yazmayı denedim. YouTube'dan kısa bir video ile Assembly ile ekrana bir şeyler yazdık. Ama benim yapmak istediğim ortalama bir işletim sistemi.

Hani arayüzü olan, renkli olan yani sadece siyah beyaz olmasın bir de uygulamaları komutla başlatmayalım. Örneğin ben bir yılan oyunu yaptım onu masaüstünde resmine çift tıklayarak açabilelim. C++, Assembly ve C gibi programlarla yazıldığını biliyorum ama hangisinin nerede nasıl kullanacağımı ve o dilleri bir arada nasıl kullanacağım. Mesela Assembly ile ekrana yazı yazabileceğim küçük bir sistem yazdım diyelim ki, C++ ile de yılan oyununu yaptım. Assembly ortamında o C++ ile yapılmış bir oyunu nasıl yazacağım. Yazdıysam da sistemde nasıl çalıştıracağım? Sorularım bunlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hevesini kırmayayım ben de fakat, emeklemeden, uçmaya çalışıyormuşsun gibi geldi. Bi yazılımda temelleri öğren, ufak basit command line uygulamalar yaz. İşletim sistemi konseptlerini öğren, sonra nasıl basit bir işletim sistemi yazılır bir interneti araştır.

Hevesini kırmayayım ben de fakat, emeklemeden, uçmaya çalışıyormuşsun gibi geldi. Bir yazılımda temelleri öğren, ufak basit command line uygulamalar yaz. İşletim sistemi konseptlerini öğren, sonra nasıl basit bir işletim sistemi yazılır bir interneti araştır.

Aslında hevesimi kırmıyor tam tersine hırslandırıyor :)

Dediğiniz gibi Linux'un üzerinden yapsam ne kadar sürer?
Bu soru tümüyle senin yeteneklerin ve yapmak istediklerine bağlı.

Belki yazılımın dahi ancak sonradan şizofrene bağlamış kodcularının 64Kb ile 17Mb'ye neler sıkıştırabildiğine inanabiliyor musun demek istiyorum ancak henüz herhangi bir merakla araştırmamış olduğunu tahmin ediyorum.

Konuyla ilgili yazılmış işletim sistemlerini inceledin mi? En ilginci hangisiydi sana göre? Ne kadar sürede, hangi fiziki sistemde, hangi dille, ne kadar kodla yazılmış onlara bak. Farklı fikirler edineceksin.

İmkansız. Sorduğun sorulardan yola çıkarak imkansız olduğu sonucuna vardım. İşletim sisteminde kod yazmak belki de son iş olacaktır. Bilgisayar mimarisini çok iyi bilmek lazım. Önce detaylu bir işletim sistemleri araştırması yap. Ama işte işletim sistemi nedir linux nasıl kullanılır'dan ilerisi. Basit bir programın oraya tıkladım şu açlısın buraya tıkladım bu açılsın konseptinden çok farklı bir işletim sistemi. Senin dediğin zaten arayüzü. O da işletim sisteminden bağımsız.

Kernel ne demek, ne kadar sürede olur diye soran birisi işletim sistemi nasıl yazılır diye soruyor. :D Emeklemeden uçmayı istemeyin boşuna. Ben de Red Bull koltuğunda sürücü olarak yarışmak istiyorum ama elimi direksiyona sürmedim henüz. 🤪

Kernel ne demek, ne kadar sürede olur diye soran birisi işletim sistemi nasıl yazılır diye soruyor. :D Emeklemeden uçmayı istemeyin boşuna. Ben de Red Bull koltuğunda sürücü olarak yarışmak istiyorum ama elimi direksiyona sürmedim henüz. 🤪
Ben sadece yeni başladığımı ve basit bir şeyi nasıl yapabileceğimi sordum neden dalga geçercesine konuşuyorsun ve bu hiç araştırmadığım anlamına gelmiyor.

Bence tamamen sıfırdan yazmak yerine Cosmos OS gibi araçlar ile yazın. Temel seviyede C# öğrenirseniz Cosmos ile normal terminal uygulaması yazar gibi yazabilirsiniz. İsterseniz basit GUI tarzı şeyler de yapabilirsiniz. Dokümantasyonu yok bildiğim kadarıyla ama GitHub'da başka proje ve örnekleri inceleyip kütüphanenin kullanımını anlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı