C Kod Hataları nedir?

Ben o mesajda eğer içinde böyle bir heves yoksa yapma demek istemiştim. Yani "ooo, yazılım geleceğin mesleği, ben buna atlayayım" demek de yanlış bence. Neyse, bunu uzatmayacağım. Zaten eğer çok sevdiğin bir işi yapmıyorsan sıkılır ve bırakırsın, insan fıtratında bu var. Bak mesela ben de derslerimi çalışmaktan zerre zevk almadığım için o dersi bir kaç defa daha dinlemek zorunda kalıyorum Internet'ten.

YouTube, Udemy gibi kaynaklar varken bu bahsettiğin bahanelerin geçerli olduğunu düşünmüyorum. Dili kendi kendine öğrenmeye çalışıyorsun, bu güzel bir şey ama sadece dil değil programlama. Ayrıca Türkçe kaynaklar aşırı yetersiz maalesef.

Programlamayı akılda kalıcı bir şekilde öğrenmek için kendi öğrenme tekniğini bulman gerekli. Mesela ben kağıda aklımda kalanları döküp daha sonra o videoyu baştan izleyerek öğreniyorum.

Bir-iki oynatma listesi bırakacağım buraya, kaliteli bulduklarımı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu attıklarım senin temelini inşaa edecektir.

Öğrenmek istiyorsan bir şeyi aynı zamanda o konuda ısrarcı olmalısın. Disiplinli olmalısın.

Bir dili hiçbir zaman bitiremezsin. O dil sürekli yenilenir, kendini günceller. 35 senedir programlama yapan birisini görmüştüm Internet üzerinde ve o aynen bunu demişti.

Bir dilde kendini geliştirmek vardır. Bu da sabır ve emek ister, her işte olduğu gibi. Dediğim konuları öğrenirsen kendini güzel geliştirirsin. Çok güzel tecrübe kazanırsın. Üniversiteye gitmediğini varsayarak yazıyorum bunları, bu dediklerimi yapıp üniversiteyi bitirdiğin zaman mülakatların çoğunda başarılı olacaksın.

C dilini öğrenmek diğer dillere adaptasyonunda çok işine yarar. Çoğu popüler dil C tabanlı çalışıyor. C dilinden başka dillere hızlı atlarsın. C dilinden hareket etmesen bile gömülü sistemler ile uğraşabilirsin.
Attığınız videolar ingilizce ama ? Verdiğiniz eşsiz bilgiler için teşekkür ederim. Hepsini dikkate alıp kendimi geliştereceğim. İyi günler.

YouTube, Udemy gibi kaynaklar varken bu bahsettiğin bahanelerin geçerli olduğunu düşünmüyorum
Heh , işte güzel noktaya değindiniz hocam. Bunlara ulaşma imkanım var. Hatta udemy üzerinde de satın alım gerçekleşrirebilirim. Ama nasıl araştıracağımı neyin ne oldugunu bilmiyorum. Size bunu demek istedim ben.
Sana da iyi günler. Ama İngilizcen olmadan bir noktadan sonra ilerleyemezsin.
İngilizce seviyem daha çok günlük yaşamda beni idare edebilecek bir seviyede. Bunu da geliştirmem gerekiyor haklısınız.

Heh , işte güzel noktaya değindiniz hocam. Bunlara ulaşma imkanım var. Hatta udemy üzerinde de satın alım gerçekleşrirebilirim. Ama nasıl araştıracağımı neyin ne oldugunu bilmiyorum. Size bunu demek istedim ben.

Senin önünde sadece dil öğrenmek yok, iyi bir yazılımcı olmak için algoritma, veri yapıları, threading, ağ programlama, dizayn pattern'leri gibi konular var.
Bu bahsettiklerim bilgisayar mühendisliği müfredatlarının bir kısmı. İlk başta dilin yanında bunları öğrenmek olsun hedefin. Daha sonra kütüphane, framework gibi şeylere giriş veya kendini C++ ile güncelleyip biraz C++'a alıştıktan sonra bu kütüphane ve framework meselelerine giriş.

C ile başlamak güzel bir şey. Sana bilgisayar mimarisini öğretecek. Çoğu şeye low-level bakacaksın, donanımsal olarak. Üniversitede C dilinin avantajını göreceksin eğer bilgisayar mühendisliği seçersen.
Sizin önerinizle, C öğrenmeye başlamıştım. Öncesinde Python ile biraz uğraşmıştım. Şu an ise sadece Udemy'den ders alıyorum. 'Egzersiz' ağırlıklı gidiyorum denilebilir. Dersini aldığım kişi, her öğrettiği şeyden sonra bir 'örnek' yapıyor. Ben de o örneği tekrarlayıp, kendim kafamda başka bir örnek kurup, o örneği yapıyorum. Bu şekilde "programlamaya temel atma" kısmını bitirdim.

Ardından 2 saatlik, temel atma egzersizleri diye bir bölüm geldi. O bölümü de bitirdim. Şu an "koşullu ifade ve dizi egzersizleri" adlı bölümdeyim. Tüm bu dersleri, aynı şekilde bitirdikten sonra ne yapacağımı bilmiyordum. Bildiğim şey, daha kolay C# ve C++ öğreneceğim.

Üniversitede bilgisayar ya da yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Üniversiteye gitmeden hatırı sayılır bir şeyler bilmek benim için iyi olur diye düşünüyorum. 10. sınıftayım. Umarım güzel bir zamandır.

Sadece dil öğrenerek, bir yere varamayacağımı anladım. Sanırım araştırıp, daha fazlasını bir şekilde öğrenmem lazım. Diğer bahsettiğiniz şeyleri de bir şekilde öğreneceğim. Söylediklerimde yanlışım ya da eklemem gereken bir şey var mı?

Dilleri ve attığınız kaynakları aynı anda mı öğrenmeliyim, yoksa sırayla mı öğrenmeliyim? Bunu da bilmiyorum.

Kaynakların hepsine bakacağım. Çok teşekkürler. Bu arada, kaynaklardaki bilmediğim kelimelere anlık olarak bakmamda öğrenme açısından bir sorun olur mu? Şu an derste olduğum için şimdi bakamayacağım.

Sizin önerinizle, C öğrenmeye başlamıştım. Öncesinde Python ile biraz uğraşmıştım. Şu an ise sadece Udemy'den ders alıyorum. 'Egzersiz' ağırlıklı gidiyorum denilebilir. Dersini aldığım kişi, her öğrettiği şeyden sonra bir 'örnek' yapıyor. Ben de o örneği tekrarlayıp, kendim kafamda başka bir örnek kurup, o örneği yapıyorum. Bu şekilde "programlamaya temel atma" kısmını bitirdim.

Ardından 2 saatlik, temel atma egzersizleri diye bir bölüm geldi. O bölümü de bitirdim. Şu an "koşullu ifade ve dizi egzersizleri" adlı bölümdeyim. Tüm bu dersleri, aynı şekilde bitirdikten sonra ne yapacağımı bilmiyordum. Bildiğim şey, daha kolay C# ve C++ öğreneceğim.

Üniversitede bilgisayar ya da yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Üniversiteye gitmeden hatırı sayılır bir şeyler bilmek benim için iyi olur diye düşünüyorum. 10. sınıftayım. Umarım güzel bir zamandır.

Sadece dil öğrenerek, bir yere varamayacağımı anladım. Sanırım araştırıp, daha fazlasını bir şekilde öğrenmem lazım. Diğer bahsettiğiniz şeyleri de bir şekilde öğreneceğim. Söylediklerimde yanlışım ya da eklemem gereken bir şey var mı?

Dilleri ve attığınız kaynakları aynı anda mı öğrenmeliyim, yoksa sırayla mı öğrenmeliyim? Bunu da bilmiyorum.

Kaynakların hepsine bakacağım. Çok teşekkürler. Bu arada, kaynaklardaki bilmediğim kelimelere anlık olarak bakmamda öğrenme açısından bir sorun olur mu? Şu an derste olduğum için şimdi bakamayacağım.
Muhteşemsin dostum.

Sanırım genel soru C dili ile ne yapılabileceğinin bilinmemesi. C dili ile web uygulamaları dışında neredeyse her şey yapılır, o konuda bir telaşın olmasın. Hatta C++'ta C diline ait komponentleri kullanmak zorunda kaldığım zamanlar oluyor.

Biz insanların beyninde çoklu çekirdek veya çoklu izlek gibi özellikler olmadığı için, öğreneceğin şeyleri tek tek öğrenmelisin. Önce dil temelleri, sonra algoritma ve veri yapıları diye diye ilerleyeceksin.
Udemy kursun varmış zaten ama attığım YouTube oynatma listesinin de üzerinden geçmen güzel olabilir. Anladığım kadarıyla aldığın kurs Türkçe ve Türkçe kurslar bence çok yüzeysel anlatıyor maalesef.

Bilmediğin kelimelere anlık bakman çok iyi olacaktır. Ben İngilizcemi böyle geliştirdim. İnternetten yabancı virüs videoları izlerdim.

Muhteşemsin dostum.

Sanırım genel soru C dili ile ne yapılabileceğinin bilinmemesi. C dili ile web uygulamaları dışında neredeyse her şey yapılır, o konuda bir telaşın olmasın. Hatta C++'ta C diline ait komponentleri kullanmak zorunda kaldığım zamanlar oluyor.

Biz insanların beyninde çoklu çekirdek veya çoklu izlek gibi özellikler olmadığı için, öğreneceğin şeyleri tek tek öğrenmelisin. Önce dil temelleri, sonra algoritma ve veri yapıları diye diye ilerleyeceksin.
Udemy kursun varmış zaten ama attığım YouTube oynatma listesinin de üzerinden geçmen güzel olabilir. Anladığım kadarıyla aldığın kurs Türkçe ve Türkçe kurslar bence çok yüzeysel anlatıyor maalesef.

Bilmediğin kelimelere anlık bakman çok iyi olacaktır. Ben İngilizcemi böyle geliştirdim. İnternetten yabancı virüs videoları izlerdim.
Genel sorum "C ile ne yapabilirim?" değildi fakat bu soru da en büyük meraklarımdandı. Teşekkürler.

Evet, Udemy'deki kursum Türkçe. Daha önce C dersi almadığım için yüzeysel mi, değil mi bilmiyorum açıkçası. Örneklere önem verdiğinden hiç şüphem yok ama. Her ihtimale karşı, oynatma listesine bakarım. Videolardaki her şeyi bilsem bile (hiç sanmıyorum) İngilizce konusunda iyi olur. Anlık olarak bakarım bilmediğim her şeye.

Sıralama vermeniz çok işime yarayacak. Teşekkürler.

O halde, bugün dersleri tekrar ettikten sonra çalışmaya devam edeceğim. Her şey için çok teşekkürler. :)

Bende de durum aynı. Beni özetlediniz. Çalışma mantığınızdan tutun amacınız ve yaşınız olarak aynıyız. :D
Genel sorum "C ile ne yapabilirim?" değildi fakat bu soru da en büyük meraklarımdandı. Teşekkürler.

Evet, Udemy'deki kursum Türkçe. Daha önce C dersi almadığım için yüzeysel mi, değil mi bilmiyorum açıkçası. Örneklere önem verdiğinden hiç şüphem yok ama. Her ihtimale karşı, oynatma listesine bakarım. Videolardaki her şeyi bilsem bile (hiç sanmıyorum) İngilizce konusunda iyi olur. Anlık olarak bakarım bilmediğim her şeye.

Sıralama vermeniz çok işime yarayacak. Teşekkürler.

O halde, bugün dersleri tekrar ettikten sonra çalışmaya devam edeceğim. Her şey için çok teşekkürler. :)
Udemy'de hangi eğitmenin serisini dinliyorsunuz ? Fiyatı ne kadar ? Bilgi verebilir misiniz ?

Bir gemi, yolunu bulmaz. Bir geminin hedefi, rotası olmalıdır. O gemi hedefinde ilerlerken çok fazla dalganın üzerinden geçecek. O geminin kaptanı yeri gelecek ağlayacak, yeri gelecek kahkaha atacak. Psikolojisi ile mücadele edecek. Ama rotasına gitmek zorunda olduğunu ve o denizde durursa resmen mahsur kalacağını bilecek. Kaptan bazen yeteri kadar olgun olduğunu düşünecek gemiyi sürme konusunda fakat karşısına öyle bir dalga çıkacak ki belki gemi batacak...

C ile başlamak güzel bir şey. Sana bilgisayar mimarisini öğretecek. Çoğu şeye low-level bakacaksın, donanımsal olarak. Üniversitede C dilinin avantajını göreceksin eğer bilgisayar mühendisliği seçersen.
Sende haklısın benim öyle dememin sebebi C de yazılmış API lerin bana zor gelmesiydi.
Dosya yerini yanlış girmişsin derleyiciye.Ayrıca neden elinle compile ediyorsun.Visual Studio indir o kodu kendisi derliyor.Kod yazmayı öğrenmek için mükemmel bir şey.Böyle notepadde yazarak öğrenemezsin Visual studio kullan.Ve ayrıca Udemy den bi derse gir.İnternette bedava ders kuponları var onların aracılığıyla herhangi birine gir.Ayrıca C dili çok ağır ve zor çünkü nesneye dayalı bir programalama dili değil.C++ iyi bir seçim olur.Eğer daha kolayını istersen C#
Sözümü geri alıyorum eğer C öğrenirsen diğer dilleri çok kolay öğrenirsin çünkü C low-level yani pc ye daha yakın bir dildir,benim önceden böyle deme sebebim C ile yazılmış API lerin bana zor gelmesiydi.C iyi bir seçim devam et.OpenGL kullanırken çok rahat olacaksın

Yeni konular

Geri
Yukarı