Çözüldü C# kod hataları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

morphident7

Centipat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba C# derslerine yeni başladım, alıştırma yapıyordum ancak yazdığım kodda 19 tane hata olduğu yazıyor günlerdir bakıyorum hata bulamadım. Bir de siz bakabilir misiniz? O kadar motivasyonum düştü ki yazılımı bırakma durumuna geldim. Altı kırmızı çizgili olanlar hata.

İşte Kod :
hata.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
if olan satırlar sonundaki noktalı virgülleri kaldırın. Onlar olmayacak. if'in parantezi var.
Main de hata veriyor, bool olduğu için olabilir. void deneyin.

Mantık hataları da var. İlk if'in içinde sonuç 80'den büyükse ve sonuç 100'den büyükse demişsiniz. 100'den büyükse zaten 80'den de büyük olur, ilk kısım saçma. Ama asıl sorun onun 100'den küçükse olmasını istemeniz.
Sorun değil ama tavsiye olarak, zaten 100'den büyük olamamalı, orada kontrol etmenize gerek olmamalı.
Ara değerleri de atlamışsınız. Mesela 60'a eşit olursa F alır.

Çok güzel bir hayat tavsiyesi. Küfür yemek istemiyorsanız kodları görsel olarak paylaşmayın.
if olan satırlar sonundaki noktalı virgülleri kaldırın. Onlar olmayacak. if'in parantezi var.

Mantık hataları da var. İlk if'in içinde sonuç 80'den büyükse ve sonuç 100'den büyükse demişsiniz. 100'den büyükse zaten 80'den de büyük olur, ilk kısım saçma. Ama asıl sorun onun 100'den küçükse olmasını istemeniz.
Sorun değil ama tavsiye olarak, zaten 100'den büyük olamamalı, orada kontrol etmenize gerek olmamalı.

Çok güzel bir hayat tavsiyesi. Küfür yemek istemiyorsanız kodları görsel olarak paylaşmayın.

Çözüm
Bir tavsiye de benden;

If, else if ve else bir bloktur. Else if ve elseden önce satır koymaman okunabilirliği arttırır.

Çok teşekkür ederim yanıtınız için. iyi günler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı