TINERCI

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Lise
İyi günler arkadaşlar. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve okuduğum okul meslek lisesi bölümüm ise bilişim teknolojileri. Okulumda C# dersi aldım ve şu an ortalama bir şekilde biliyorum. Günümüzde bu hala tartışılıyor. C# mı yoksa C++ mı? Bunlardan biriyse neden veya neye göre bunlardan biri ? Bu soruları sormamın amacı ben az çok C# biliyorum (Bize sadece temeli öğrettikleri için) ve ilerde yazılımcı olmak istiyorum lakin hangi dilde daha çok ilerlemem gerekiyor bunu bilmiyorum. Okulda sırasıyla programlama temelleri (C# Console Application), web programcılığı (Html, Asp.net, Microsoft Access ) ve internet programcılığı (Php) öğrettiler. Ben bu öğrenimlerime destek verdim ve okulda verdikleri eğitimin biraz daha üstündeyim. Dediğim gibi yazılımcı olmak istiyorum sizce hangi dilden başlamalıyım ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuraya birkaç bilgi bırakmadan kapatmayayım dedim. Arkadaş cevabını biraz havada bırakmış. Öncelikle bir program dili seçimi yapacaksan eğer, ihtiyacını karşılayacak bir dil seçmelisin(acelen var ise). Hobi olarak veya yazılımcı olmak için yapacaksan, ilk iş seçtiğin dilin kök dilini bulmak ve temelini öğrenmek. Web programlama olarak PHP öğrendiğini yazmışsın bende buna dayanarak, (C) dilinde sıkıntı çekmeyeceğini düşünüyorum(birbirine benzer dil yapısı var). İleride herhangi bir durumda ben bu dili bilmiyorum dememek için şuan kullanılan popüler programlama dilleri ve diğer programlama dillerine biraz göz atmalısın. Karşılaştığın en ufak bir kod sorununda ben bu dili öğrenemiyorum deme ve araştır, araştır ve araştır. Kitaplara ve hocalarına bağımlı kalma, internet bilgi havuzu.

C++ üst düzey yazılımcılara göre ve makina diline daha yakın. C# ile kendinizi geliştirin. Zaten C# bir çok alanda size yazılım geliştirme olanağı sunacak. Visual Studio'da iki dille yapabileceklerinize baktığınız zaman C# dilinin daha fazla taslak içerdiğini göreceksiniz. Visual Studio'ya ek olarak Unity 3d ve Xamarin yazılımlarında da C# kullanabiliyorsunuz.

C++ üst düzey yazılımcılara göre ve makina diline daha yakın. C# ile kendinizi geliştirin. Zaten C# bir çok alanda size yazılım geliştirme olanağı sunacak. Visual Studio'da iki dille yapabileceklerinize baktığınız zaman C# dilinin daha fazla taslak içerdiğini göreceksiniz. Visual Studio'ya ek olarak Unity 3d ve Xamarin yazılımlarında da C# kullanabiliyorsunuz.
Pekala bir şey soracağım sizce C# dilinde kendimi geliştirdiğim zaman diğer C tabanlı dilleri rahatlıkla öğrenebilir miyim ? Çünkü çoğu forumda böyle yazılmış "C veya C++ öğrenen diğer tüm dilleri kolaylıkla öğrenir." Bunun doğruluğu var mı ?

C# öğrenirsen javayı çabuk kavrarsın ama C++ ve C yi öğrenemezsin. Hepsini öğrenmek istersen C den başlıçaksın ama C yede kolay öğrenmek için öncelikle mantığını anlamak için Python gibi kolay esnek dillerden başlamak gerekiyor.

Pekala bir şey soracağım sizce C# dilinde kendimi geliştirdiğim zaman diğer C tabanlı dilleri rahatlıkla öğrenebilir miyim ? Çünkü çoğu forumda böyle yazılmış "C veya C++ öğrenen diğer tüm dilleri kolaylıkla öğrenir." Bunun doğruluğu var mı ?
Şimdiden C ve ya C++ öğrenip kendinizi yormanın anlamı yok. Çünkü o dil ile geliştirme yapmak için bellek yönetimi gibi daha fazla şeyi göz önünde bulundurmanız gerekecek. C++ için giriş seviyesi bilgileriyle kendinizi yormak yerine C# ile daha gelişmiş işler yapmaya çalışın.

İkiside farklı alanlarda lazım olur. Mesela C++'da güzel bir oyun hilesi yapıp satarsan. Güzel olur. Ancak Desktop Programming için C# tavisye ederim. C#'tan başlayın. Sonra C++ öğrenirsiniz. C++ C#'a benzemez. Daha zordur. Yani C#'tan başlayın derim.

Programlama dili öğrenirken aynı zamanda çalışacağı platformu ya da teknolojiyi öğrenmeniz gerekir. Bazen bu durum programlama dili öğrenmenin çok çok üstüne çıkabilir. Şu Unity5'i kullanarak C# öğreneyim derseniz. kendinizi bir anda Unity öğrenip oyun geliştirirken bulursunuz. Ardından "Artık C# biliyorum, Asp.Net ile bir web sitesi yapayım dediğinizde kendinizi 1-0 galip başladığınız bir oyunun içinde bulursunuz ama kazanmak için 10 tane daha gol atmanız gereken bir oyunun içinde. Programlama dili donanıma uzak olduğu sürece programlama dili öğrenmek çoğu zaman elinizin kiridir. Asıl uzmanlık, üzerinde yazılım yaptığınız teknolojidir. Artı olarak uzun zamandır yazılımla uğraşan biri olarak şunu da ekleyeyim; size zaman kaybettirdiğini düşünseniz bile yazılımla ilgili öğrendiğiniz her şey yanınıza kar kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı