C nasıl öğrenilir?

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
1. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. İlk dönem iyi kötü dersi geçtim ancak birçok eksiğimin olduğunun farkındayım. Temel şeyleri biliyorum ancak bunların problemlere uyarlanması, daha gelişmişlerini deneme/yorumlama gibi konularda zorluk çekiyorum.

Basit örnekli video anlatımlar dışında bu dili mantığıyla ve ayrıntılı bir şekilde nereden öğrenebilirim? Gözümden kaçan YouTube ve Udemy kaynaklarına açığım, tavsiyesi olan varsa. Kitap önerisi de olabilir ancak videolu anlatımlar çok daha iyi olur benim için.

Hangi Üniversite bu?
Hocam isim vermeyeyim ancak köklü üniversitelerden birisi değil bunu söyleyebilirim. Konuyu dağıtmak da istemiyorum hem benim için hem de başka faydalanacaklar için. Yoksa bu konuda içimde çok şey var söyleyecek.

İlerde kullanmayacaksan derinlemesine öğrenmeye gerek yok. BB üstü geliyorsa notun kafi.
Gelmiyor. Çünkü olanları dahi anlamakta zorlanıyorum. Basit veya zor ayrımım yok diyebilirim. Çünkü temel şeyleri öğretip bir anda çıtayı yükselten örnek, lab ve sınavlarla karşılaşıyoruz. Belki de bana öyle geliyor ama özetle ayrıntı için değil bu dersi geçebilmek için tavsiye arıyorum da diyebilirim.

O zaman C örnekleri veren siteler vardı. Kolaydan zora tarzı. Problemi gördükten sonra kendi başına yazmaya çalış, çözemesen bile kendini zorla. Sonra problemin cevaplarına bak. Böyle böyle geliştiğini farkedeceksin. Bol bol googla'la bildiğin kopya çeker gibi. Stackoverflow'a kayıt ol :D sadece ödevler için değil meslek hayatın için de önemli.

projecteuler.net sitesindeki algoritma sorularını çözerek pratiğini geliştirebilirsin. Sayfa biraz ünlü olduğu için soruları da ünlü, google'da project euler problem 1 falan diye aratsan cevabı çıkar yani, demek istediğim yapamadığın soruların cevapları üzerinden yürüyebilirsin. Sonuçta kod yazmanın bir kısmı kodu okuyabilmekten de geçiyor.

Algoritma eğitimini tamamladıktan sonra müfredatta kritik olan iki diğer husus ise structure yapısı ve dosyalama işlemleri C'de. Bunları Şadi hocadan dinlerdik biz sınava hazırlanırken, belki yardımcı olur sana.

Bu arada yeni mezun bilgisayar mühendisiyim, kurumsal bir firmada test mühendisliği yapıyorum.

İnternet kaynak dolu. Tabi ki burası da İnternet. Ama birinci elden bilgi edinmek ile kulaktan kulağa bilgi edinmek arasında büyük fark oluşabiliyor.

"C programming" diye google'a yaz, istemediğin kadar kaynak bulursun. Seç beğen, kullan.

Veya yanlış okulu seçtin.

Yeni konular

Geri
Yukarı