C öğrenmeden C++ öğrenmek ve C dillerinin bağlantısı

Makaleler
9
C++ derslerine başladım şu anda ilk videolardayım ve derste C öğrendiğinizi farzederek bunları geçiyorum dedi eğitmen. C öğrenmek gerekli midir C++ öğrenmek için? İnternette farklı cevaplar duydum o yüzden buraya sorayım dedim. Aynısı C# için de geçerli. Ve C dillerinin birbiriyle tam bağlantısı nedir bunlar birbirinin farklı versiyonları mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
C++, C'nin eksiklerini kapatmak için doğmuş bir dil bir nevi. C dilinin bir çok özelliğini alıyor. Örneğin; diziler, struct yapısı, fonksiyon tanımlamaları...
C++ bunların üzerinde nesne yönelimliliği yani Class yapısını getirdi diyebiliriz bir nevi. Birbirlerine oldukça benziyorlar.
Programlama dillerinin tarihçesi üzerine internette bir sürü makale olduğunu düşünüyorum. Bu anlamana daha çok yardımcı olur.

Syntax ve yapı benzerliği, çoğu dilin C tabanlı olması.
C ve CPP ile başlatılması ise yapılar gibi pointer değişkenler gibi şeyler ile, bellek yönetimi vs de dahil edilerek temellerin iyi öğretilmesi.
İleride kendi Class larınızı ve yapılarınızı oluşturmanız daha kolay olsun diye.

Sıfırdan öğrenilecekse C++ ile öğrenilebilir. C gördüğünüzü düşünüp size sınıf anlatacağım diyorsa mecbur C öğrenmelisiniz.
C yapısal programlama dili iken C++ nesne tabanlı bir dil. Her ne kadar C++'ta da yapısal programlama yapılabiliyor olsa da olay mümkün olduğunca nesne tabanlı tutulur. Çünkü daha rahattır.
C öğrenmek gerekli midir C++ öğrenmek için?
Gerekli değildir. C++, C'nin üstüne konulmuş hali desek yeridir. C'de ekrana bir sayı yazdırmak için printf("%d", sayiAdi); derken C++'ta bu işler güzelleşiyor ve cout << sayiAdi; diyorsunuz.
Ama yine değişken tanımlaması aynı. Tabii isteğe bağlı olarak daha gelişmiş şekilde tanımlamalar da yapılabiliyor. İkisinde de int sayiAdi = 5; demeniz aynı işi yapar. Ama C++'ta isterseniz auto sayiAdi = 5; diyebilirsiniz. Hatta tek tip ilklendirme diye çevirebileceğim (uniform initialization) ile auto sayiAdi{5}; diyebilirsiniz.
C++'da C kütüphaneleri genel olarak başında c olacak şekilde bulunur. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Örneğin C'deki stdlib.h için cstdlib.h'ı çağırmanız yeterli.

C# bilmesem de şu, fark ettiğim bir şey. Java ile C#'ta for döngüsü aynı şekilde yazılıyor. Aynı şey C ve C++ için de geçerli. Yine genel Syntax benziyordur elbet. Ama çok da benzer olduklarını sanmıyorum.

İnternet abi bana C# daha çok Java'ya benziyor dedi.

İkisini de okuldaki dersten AA alacak seviyede bilen birisi olarak C öğrenmek gereksiz. C'nin adam akıllı güncel kullanımını sadece sürücü yazmak diye biliyorum. Onun dışında o kadar kanser olmaya gerek yok. O çileyi çekmeden işler yapılabiliyor.
Buna rağmen daha önceden tahmin ettiğim, şu konuda görünce de teyit etmiş olduğum şey şu; sürücüler bile C++ ile yazılıyor! İnsanlar sürücü yazmak için bile kanser olmak istemiyor. C öğrenmeyin, öğretmeyin.
C ile yapılıp C++ ile yapılamayan şey yok desek yeridir. Birisi Windows 98, diğeri 10 gibi geliyor bana. C çoğu zaman daha hızlı ama o fark diğer dillere kıyasla hiçbir şey. Hatta bazı durumlarda C++ daha hızlı bile olabiliyor.

Cevaplar için teşekkürler C++ öğrenmeden C öğreneyim diyorum mantıklı olur mu?
Oradaki eğitim bildiğini farzettiği için ona göre ilerleyecek. Bazı eğitmenler bilmediğini farzedip en baştan anlatıyor, senin tercihin.

Derslere göre bakacağım. Sevdiğim kanal atlayarak anlatıyor başka anlatımını güzel bulduğum sıfırdan anlatan varsa ona bakacağım yoksa C'yi öğreneceğim ilk. Teşekkürler konu kilit.

Bir programlama dili öğrenmek başka bir programlama dilini önceden bilmek gerekmez. Başka bir video'da da "var sayıyorum ki C'ye başlamadan önce assemble öğrenmişinizdir" diye başlayabilir.

Tamamen zaman kaybı olur. Daha iyi bilen birinin kursunu satın al ki, daha iyi anlatabilsin.

Bir programlama dili öğrenmek başka bir programlama dilini önceden bilmek gerekmez. Başka bir video'da da "var sayıyorum ki C'ye başlamadan önce assemble öğrenmişinizdir" diye başlayabilir.

Tamamen zaman kaybı olur. Daha iyi bilen birinin kursunu satın al ki, daha iyi anlatabilsin.
Hocam küçük bir konu hakkında bildiğinizi varsayıyorum dedi yazımla alakalıydı sanırım. Ders programlama temeli olanlar için. Ben de ileri derslerde de sorun olur bilmem gerekir diye düşündüm. C++ için şuan ücretsiz ders arıyorum. Öneriniz var mı?

Geri
Yukarı