C++ öğrenmek için ne yapılmalı?

Ne alaka canım ya hiçbir şey için geç değil. Hatta hangi yaşta olduğunun bir önemi yok. Sen bu işi yapmak istiyor musun. O zaman git ve öğren kim ne dediği önemli değil. Sen istiyor musun tamam o zaman hiç problem değil.
Sanki ne oldu da bu yaştan sonra hiçbir şey olmaz diyorsun. 24 yaşındasın hemen umutsuzluk, yok olmaz, artık çok geç gibi laflar boş sözler.
30 yaşında 40 yaşında hatta ve hatta 50'nin üzerinde bir çok şeyi başarmış insanlar var, ne demek bu yani istese eşek sudan da gelir bataklıktan da.
Teşekkür ederim.

Nesneye yönelik programlamaya kısaca şöyle örnek vereyim.

Normal programlamada kullanılan veri tipleri kısaca sayılar (number) , karakterler ve dizgiler (char ve string) , mantıksal olanlar (true, false) gibi basit yada ilkel veri tipleri iken nesneler ise bunların birden fazlasının beraber kombinasyonu ile oluşturulan veri tipleridir.

Kafan karıştıysa hiç merak etme güzel bir örnek vereceğim. Mesela bilgisayarda bir insanın yaşını tutmak için sayı tipinde bir değişken tutmak yeterlidir.

Kod:
yaş = 22

gibi.

Ama mesela bir insanın birden fazla özelliği varsa yaşı, cinsiyeti, adı, soyadı gibi. Bunları bir arada tutmak için bir İnsan nesnesi oluştururuz ve bu sayede bu verileri daha rahat yönetiriz.

Kod:
"İnsan": {
    "yaşı": 22,
    "cinsiyeti": "Erkek",
    "Adı": "Mehmet",
    "Soyadı": "Yılmaz",
    }

Bu sayede birden fazla insan olduğunda verileri yönetmek daha kolay olur.

Tabi konunun derinleştiği noktalar da var mesela miras kalması gibi. Bir nesne kendisinin benzer özelliklerine sahip bir nesneyi oluşturursa buna miras bırakma deriz.

Yani kısaca bu şekilde basit veri tiplerinin yetersiz kaldığı konularda karmaşık veri tipleri kullanırız ve bunları oluşturma, yönetme , değiştirme ve ekleme gibi genel tüm konuları kapsayan şeye nesneye yönelik programlama deriz.

Her programlama dilinin kendisine has bir nesneye yönelik programlama tekniği vardır. Ve bir dili öğrenmiş olmak için bunu bilmek şarttır.

Nesneye yönelik programlamaya kısaca şöyle örnek vereyim.

Normal programlamada kullanılan veri tipleri kısaca sayılar (number), karakterler ve dizgiler (char ve string), mantıksal olanlar (true, false) gibi basit ya da ilkel veri tipleri iken nesneler ise bunların birden fazlasının beraber kombinasyonu ile oluşturulan veri tipleridir.

Kafan karıştıysa hiç merak etme güzel bir örnek vereceğim. Mesela bilgisayarda bir insanın yaşını tutmak için sayı tipinde bir değişken tutmak yeterlidir.

Kod:
yaş = 22

Gibi.

Ama mesela bir insanın birden fazla özelliği varsa yaşı, cinsiyeti, adı, soyadı gibi. Bunları bir arada tutmak için bir insan nesnesi oluştururuz ve bu sayede bu verileri daha rahat yönetiriz.

Kod:
"İnsan": {
 "yaşı": 22,
 "cinsiyeti": "Erkek",
 "Adı": "Mehmet",
 "Soyadı": "Yılmaz",
 }

Bu sayede birden fazla insan olduğunda verileri yönetmek daha kolay olur.

Tabi konunun derinleştiği noktalar da var mesela miras kalması gibi. Bir nesne kendisinin benzer özelliklerine sahip bir nesneyi oluşturursa buna miras bırakma deriz.

Yani kısaca bu şekilde basit veri tiplerinin yetersiz kaldığı konularda karmaşık veri tipleri kullanırız ve bunları oluşturma, yönetme, değiştirme ve ekleme gibi genel tüm konuları kapsayan şeye nesneye yönelik programlama deriz.

Her programlama dilinin kendisine has bir nesneye yönelik programlama tekniği vardır. Ve bir dili öğrenmiş olmak için bunu bilmek şarttır.

Emeğin için çok teşekkür ederim zahmet oldu her geçen gün olumsuz yorumlarla karşılaştığım için bu işten neredeyse vazgeçecek gibiyim yaş büyük diyorlar iş imkanı yok Türkiye'de gibi söylemlerden dolayı mental gücüm sıfır.

Emeğin için çok teşekkür ederim zahmet oldu her geçen gün olumsuz yorumlarla karşılaştığım için bu işten neredeyse vazgeçecek gibiyim yaş büyük diyorlar iş imkanı yok Türkiye'de gibi söylemlerden dolayı mental gücüm sıfır.
Hocam sen onlara bakma, emin ol bunu söyleyen insanlar hayatta hiçbir şeyi başaramamış insanlar. Ben yapamadım o da yapamasın diye düşünür onlar. O ne der bu ne der diye çıkarsan olmaz o iş, sen çık kınanmaktan korkma kınayan kınar. Bizi bilen bilir, sen çık yola.

Yolun açık olsun, kolay gelsin.

Asla hocam. Ben bu sektörün içerisindeyim. Yurt içinde ve yurt dışında çok fazla yazılımcı eksiği var.

Deneyimlerime göre bunu söyleyen kişiler Bilgisayar Mühendisliği okuyup, kendisini geliştirmeyen yada iş imkanı olmayan sektörde kendini geliştiren , hatta ve hatta Üniversite derslerinin kendisine yeteceğini sanıp mezun olduktan sonra iş bulamayan kişiler.

Siz çalışkan olup kendinizi geliştirdikten sonra Avrupa'da bile iş bulabilirsiniz. Size önerim iş ilanları paylaşılan sitelerinden ilanlara bakıp insanların nasıl yazılımcılara daha çok ihtiyacı olduğunu belirleyip kendinizi o yönde geliştirmek.

Ben bu yöntemler ile kötü bir Üniversitede okumama rağmen iş buldum.

Siz yeter ki çalışın ve çalışkan olun.

Asla hocam. Ben bu sektörün içerisindeyim. Yurt içinde ve yurt dışında çok fazla yazılımcı eksiği var.

Deneyimlerime göre bunu söyleyen kişiler bilgisayar mühendisliği okuyup, kendisini geliştirmeyen ya da iş imkanı olmayan sektörde kendini geliştiren, hatta ve hatta üniversite derslerinin kendisine yeteceğini sanıp mezun olduktan sonra iş bulamayan kişiler.

Siz çalışkan olup kendinizi geliştirdikten sonra Avrupa'da bile iş bulabilirsiniz. Size önerim iş ilanları paylaşılan sitelerinden ilanlara bakıp insanların nasıl yazılımcılara daha çok ihtiyacı olduğunu belirleyip kendinizi o yönde geliştirmek.

Ben bu yöntemler ile kötü bir üniversitede okumama rağmen iş buldum.

Siz yeter ki çalışın ve çalışkan olun.

Dostum Avrupa demek risk demek şahsen ben güvenip gidemem yabancı bir ülkeye e Türkiye desen o kadar cahil ki işverenler adama yazılımcıyım dediğin an NASA'ya falan bağlanmanı bekliyorlar yani benim için dünyanın en özel işi fakat Türkiye'de yaşayan bir bireysen değil.

Dostum Avrupa demek risk demek şahsen ben güvenip gidemem yabancı bir ülkeye e Türkiye desen o kadar cahil ki işverenler adama yazılımcıyım dediğin an NASA'ya falan bağlanmanı bekliyorlar yani benim için dünyanın en özel işi fakat Türkiye'de yaşayan bir bireysen değil.
Dostum staj ve iş başvurularım süresince bir sürü iş başvurusuna gittim. Asla böyle sorularla karşılaşmadım. İş verenleri gözünüzde büyütüp canavarmış gibi bakmayın. Sizin işi bildiğinizi anlamışlarsa ve güler yüz ile ikna edebilmişseniz zaten gerisi çok kolay.

Bir an önce bu karamsarlığın içinden çıkmanız lazım.

Dostum staj ve iş başvurularım süresince bir sürü iş başvurusuna gittim. Asla böyle sorularla karşılaşmadım. İş verenleri gözünüzde büyütüp canavarmış gibi bakmayın. Sizin işi bildiğinizi anlamışlarsa ve güler yüz ile ikna edebilmişseniz zaten gerisi çok kolay.

Bir an önce bu karamsarlığın içinden çıkmanız lazım.

Dostum bu konuda haklısın karamsarız daha doğrusu ben karamsarım ülkenin geldiği şu halden dolayı karamsarım bakkala çırak girerken bile tanıdık olması gerektiği için karamsarım KPSS'den 90 puan alıp 70 puan alan adama iş verildiği için karamsarım ne yapayım dostum sen böyle güçlü kalabildiğin için tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum gerçekten.

Dostum bu konuda haklısın karamsarız daha doğrusu ben karamsarım ülkenin geldiği şu halden dolayı karamsarım bakkala çırak girerken bile tanıdık olması gerektiği için karamsarım KPSS'den 90 puan alıp 70 puan alan adama iş verildiği için karamsarım ne yapayım dostum sen böyle güçlü kalabildiğin için tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum gerçekten.
Dostum kusura bakma ama bu saydıkların Kamu sektörü için geçerli. Özel sektörde tek bakılan şey yaptığın emek.

Herkesin Kamu sektöründe çalışamayacağı da bir gerçek. Özellikle yazılım alanında.

Evet özel sektörde insan muamelesi göstermeyen kurumlar da var, gösterenler de. Fakat unutmamak lazım. Maaşı eline alıp harcamaya başladığın zaman yaptığın işten zevk almaya başlıyorsun.

Kimse evde karamsarlık içerisinde oturanlara maaş vermiyor maalesef.

Bir an önce kendinizi toparlayıp, ayağa kalkıp kendinize gelmeniz ve harekete geçmeniz dileği ile.

Dostum kusura bakma ama bu saydıkların kamu sektörü için geçerli. Özel sektörde tek bakılan şey yaptığın emek.

Herkesin kamu sektöründe çalışamayacağı da bir gerçek. Özellikle yazılım alanında.

Evet özel sektörde insan muamelesi göstermeyen kurumlar da var, gösterenler de. Fakat unutmamak lazım. Maaşı eline alıp harcamaya başladığın zaman yaptığın işten zevk almaya başlıyorsun.

Kimse evde karamsarlık içerisinde oturanlara maaş vermiyor maalesef.

Bir an önce kendinizi toparlayıp, ayağa kalkıp kendinize gelmeniz ve harekete geçmeniz dileği ile.

Özel sektör de bakılan tek şey emek mi? Neyse bir şey söylemek istemiyorum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı