Çözüldü C# servis ile uygulamayı birbirine nasıl bağlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Efbiay0

Decapat
Şöyle anlatayım, bir tane Windows servisi oluşturdum ve içinde baslat diye bir fonksiyon var. Ben bu fonksiyonu nasıl farklı bir uygulamadan çağırabilirim?

Çözüm
ServiceController sınıfında ExecuteCommand metodu var, bunu kullanarak servise bir mesaj gönderiyorsun, servis kısmında da bu mesajı okuyup işlem yapacak bir kod yazman gerekiyor böylece istediğin fonksiyonu çağırabilirsin. Bunun içinde ServiceBase sınıfının OnCustomCommand callback'ini kullanman gerekiyor.
Fonksiyonu o form uygulaması içerisinde oluşturmanız lazım. Ama o fonksiyonu ayrı bir proje olarak exe ye dönüştürdüyseniz. Form içerisinde exe çalıştırabilirsiniz.

Örneğin şu şekilde excel'i çalıştırabilirsin. Aynı şekilde kendi exeni de çalıştırabilirsin.
Fonksiyonu o form uygulaması içerisinde oluşturmanız lazım. Ama o fonksiyonu ayrı bir proje olarak exe ye dönüştürdüyseniz. Form içerisinde exe çalıştırabilirsiniz.

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
System.Diagnostics.Process.Start(@"C:\Program Files\Microsoft Office\root\Office16\EXCEL.EXE");
}

ServiceController sınıfında ExecuteCommand metodu var, bunu kullanarak servise bir mesaj gönderiyorsun, servis kısmında da bu mesajı okuyup işlem yapacak bir kod yazman gerekiyor böylece istediğin fonksiyonu çağırabilirsin. Bunun içinde ServiceBase sınıfının OnCustomCommand callback'ini kullanman gerekiyor.

Çözüm
Servicecontroller sınıfında executecommand metodu var, bunu kullanarak servise bir mesaj gönderiyorsun, servis kısmında da bu mesajı okuyup işlem yapacak bir kod yazman gerekiyor böylece istediğin fonksiyonu çağırabilirsin. Bunun içinde servicebase sınıfının oncustomcommand Callback'ini kullanman gerekiyor.
ServiceController üzerinde MachineName'e ne yazmam gerekiyor?
Servisim LocalSystem üzerinde çalışıyor.

Düzeltme:
Onu da çözdüm. . olarak bırakmak yetiyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı