C vs Rust

Kernelginar

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
19
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
İşlemci: i5-10300H
Ekran kartı: GTX 1650
RAM: 8 GB 3200 MHz DDR4 Laptop
Dahili Depolama: Intel SSDPEKNU512GZ
Meslek
Öğrenci
Selam.

Yazılım geliştirme konusunda ilgimi "masaüstü uygulaması, işletim sistemi ve donanım yazılımları" çekiyor.
Hedefim bir makinenin, yazılımın nasıl çalıştığını anlamak ve buna uygun başka yazılımları üretmek.

Bu iki programlama dilini de öğreneceğim fakat ilk önce hangisinden başlayacağım konusunda kararsız kaldım.

Birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Kullanılabilirlik açısından birbirlerine göre farkları nelerdir?
İki programlama dilinin de kendine göre amaçları tam olarak nedir?
Bahsettiğim alanlarda hangi dilin kullanılması -öncelik bakımından- daha mantıklı olur?

İkisi de çok benzer diller.
Rust daha modern ve kodlamadan kaynaklı güvenlik açıkları daha az oluşuyor.
Bazı güvenlik açıklarında kullanıcıya bildirip derlenmeyi reddediyor bile.

İkisi de aynı amaçlar için kullanılabilir fakat Rust, daha modern ve memory safety sağlayan bir dil. Eğer kodunuz compile oluyorsa crash yemeyeceksinizdir. C için aynısını söyleyemem ve memory management daha zor. Rust'ta borrow checker diye bir olay var. Bu olaylar C'de yaşanabilecek bu sorunların derleme aşamasında önüne geçiyor. C ile de bunu başarmak mümkün tabii ki ama bu sefer iş derleyicide değil sizde o sebeple daha zorlu bir seçenek. Bir başka fark ise tip sisteminden geliyor. Rust'ın tip sistemi çok güçlü olduğunu söylüyorlar ben de henüz çok bilmiyorum yeni başladım öğrenmeye. Örneğin Structs yapısına metotlar implement edebiliyorsunuz fakat C'de bunu yapamıyorsunuz. Yani o metot direkt olarak o structa ait oluyor. Class içindeki metotlar gibi düşünebilirsiniz.
Rust ile web geliştirme, masaüstü uygulaması geliştirme (GTK ile Rust kullanabiliyorsunuz aynı şekilde Qt ile de kullanabiliyorsunuz), Bugün GTK ve Rust kitabına göz gezdirdim çok iyi yazmışlar. Sistem programlama ve gömülü sistem programlama yapılabiliyor.

C ile baslayin. Programlamanin temellerini ogrenmek ve giris yapmak icin mukemmel bir dil. Sonrasinda Rust'a gecersiniz aceleye gerek yok cunku zaten asiri kapsamli bir dil bir yerden sonra beynim yanmisti.

Geri
Yukarı