C++ winform vs qt

Syntax Error

Hectopat
Merhaba, siz hangisini önerirsiniz? Çok gelişmiş şeyler yapmayacağım. Hesap makinesi, notlar uygulaması, giriş sistemi gibi şeyler yapıp kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Sizce hangisi daha uygun olur? Ve onun için ücretsiz bir kaynak paylaşır mısınız? Kendimi geliştirmem için başka önerileriniz varsa söylerseniz çok sevinirim.

Merhaba, siz hangisini önerirsiniz? Çok gelişmiş şeyler yapmayacağım. Hesap makinesi, notlar uygulaması, giriş sistemi gibi şeyler yapıp kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Sizce hangisi daha uygun olur? Ve onun için ücretsiz bir kaynak paylaşır mısınız? Kendimi geliştirmem için başka önerileriniz varsa söylerseniz çok sevinirim.

Cok gelismis seyler yapmayacaksaniz qt designer kullanabilirsiniz. Ama C++ bana gore daha iyi. Cunku daha kompleks ve daha hizli. Ayrica neredeyse bu is icin uretilmis. Daha sonrasinda oyun gelistirmeye vs atilirsaniz da isiniza yarar. Ama ben oyle seyler yapmayacagim isim basit projeler diyorsaniz Python kullanabilirsiniz.

Cok gelismis seyler yapmayacaksaniz qt designer kullanabilirsiniz. Ama C++ bana gore daha iyi. Cunku daha kompleks ve daha hizli. Ayrica neredeyse bu is icin uretilmis. Daha sonrasinda oyun gelistirmeye vs atilirsaniz da isiniza yarar. Ama ben oyle seyler yapmayacagim isim basit projeler diyorsaniz Python kullanabilirsiniz.

Oyun geliştiriyorum Unity ile. İleride bilgisayar alınca Ue'ye geçeceğim. Ve ıot programlama gömülü sistem programlamayı filanda düşünüyorum. Böyle böyle farklı alanlarda kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. O yüzden en iyisi C++ olacağını düşünüp temelini öğrenmiştim önceden. Şimdi ise C++ ta kendimi geliştirmeye çalışıyorum. O yüzden Python öğrenmedim belki ileride.

Yani sizce C++ ile winforms mu daha iyi olur yoksa C++ qt mi?

Oyun geliştiriyorum Unity ile. İleride bilgisayar alınca Ue'ye geçeceğim. Ve ıot programlama gömülü sistem programlamayı filanda düşünüyorum. Böyle böyle farklı alanlarda kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. O yüzden en iyisi C++ olacağını düşünüp temelini öğrenmiştim önceden. Şimdi ise C++ ta kendimi geliştirmeye çalışıyorum. O yüzden Python öğrenmedim belki ileride.

Yani sizce C++ ile winforms mu daha iyi olur yoksa C++ qt mi?

Yukarida soylediklerine bakilirsa C++ in sizin icin daha iyi bir secim olacagini dusunuyorum.

Eğer donanım düzeyinde çalışmayacaksan veya herhangi bir C++ projede yer almayı düşünmüyorsan bence desktop için C++ tercih etmek pek mantıklı değil. CLI geliştirmek daha mantıklı. Emin ol öğreneceğin Qt veya winform dan daha faydalı olacaktır.
- Giriş sistemi authentication ve Authorization olarak geçmektedir. Temel mantık heryerde aynıdır. Hatta 0Auth gibi mantıkları dahi kendi CLI sistemine entegre edebilirsin.
- Not uygulaması için yine terminalden not girilir bir dosyaya yazarsın. Bu basit bir işlem evet. Daha da ileri gidip notları listeleme, ekleme, çıkarma, düzenleme dahi yapabilirsin. Bu sana CRUD sisteminin en temel mantığını ve SQLite yapısının temelini çok basit düzeyde kendin gerçekleştirmiş olacaksın.
- Hesap makinesi için harcayacağın UI tasarım zamanını hesap makineni daha da geliştirmeye, bilimsel hesaplamaları vs yapan bir terminal projesine döndürebilirsin. UI için zaman kaybetmeye gerek yok. Bu işlem UI da olsa CLI da olsa aynı işlem. Niye ek zaman harcayasın ki?

UI konusunu bu kadar kafaya takma. Ona harcayacağın zamanı git gibi sistemleri öğrenerek harcayabilirsin.

Eğer donanım düzeyinde çalışmayacaksan veya herhangi bir C++ projede yer almayı düşünmüyorsan bence desktop için C++ tercih etmek pek mantıklı değil. Clı geliştirmek daha mantıklı. Emin ol öğreneceğin qt veya winformdan daha faydalı olacaktır.
- Giriş sistemi authentication ve authorization olarak geçmektedir. Temel mantık her yerde aynıdır. Hatta 0auth gibi mantıkları dahi kendi clı sistemine entegre edebilirsin.
- Not uygulaması için yine terminalden not girilir bir dosyaya yazarsın. Bu basit bir işlem evet. Daha da ileri gidip notları listeleme, ekleme, çıkarma, düzenleme dahi yapabilirsin. Bu sana crud sisteminin en temel mantığını ve SQLite yapısının temelini çok basit düzeyde kendin gerçekleştirmiş olacaksın.
- Hesap makinesi için harcayacağın UI tasarım zamanını hesap makineni daha da geliştirmeye, bilimsel hesaplamaları vs yapan bir terminal projesine döndürebilirsin. UI için zaman kaybetmeye gerek yok. Bu işlem UI da olsa clı da olsa aynı işlem. Niye ek zaman harcayasın ki?

UI konusunu bu kadar kafaya takma. Ona harcayacağın zamanı git gibi sistemleri öğrenerek harcayabilirsin.

C++'ı gömülü sistemleri öğrenmek için öğremdim. Raspberry Pi almadan önce biraz kendimi geliştirmek için yapmayı planlamıştım. Ama dediğiniz çok mantıklı. Clı ile Linux terminaline de kodlayabiliyorum değil mi?

Geri
Yukarı