C# ya da C++'yı nasıl öğrenebilirim?

Merhaba.
C neredeyse öldü ve C++ da ölüyor.
Windows 10 yil önce C++ dan destegini kesip C# a verdi.
Artik güncel oyunlar da C# dan yaziliyor.
Eger ki C# ögrenmeye merakliysan söyle bir sey yapabilirsin
Algoritma mantigini bilmiyorsan önce bu 10 videoyu bitir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eger ki Algoritma mantigini biliyorsan bu 50 videoyu bitir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sonra buradan C# form derslerine de bakabilirsin. Console derslerini bitirdikten sonra elbette.
Community i indirmen gerekecek buradan indirebilirsin.
Sonra bu kursu satin alip ögrendikten sonra 3D 2D oyun yapmaya baslayabilirsin.
Multiplayer dahil.
Lakin bir ekip bulman ya da toplaman senin yararina olacaktir.

Hocam ben C# la basladim su anlik iyi gidiyoruz sorun cikmaz umarim:D

C ölmüş C++'ta ölüyor muymuş ? Deli saçması haha.

Low-mid level kritik hız gerektiren uygulamalar artık bunlar öldüğüne göre asm ile yazılıyordur sanırım sizin seneryonuza göre haha.

Mesela bana c# ile stabil ring0 driver yazar mısın ? (kernel mode driver)

Ben cevap vereyim. Yazamazsın : C# driver development?

C++'ın öldüğü falan yok. C/C++ hiçbir zaman ölmeyecek. Sistem hakimiyetini her zaman koruyacak. Biraz C/C++ konularını araştırırsanız anlarsınız.

Linux kerneli C ile yazıldı. Ve çoğu kernel C ile yazılıyor.

Ha güncel büyük oyunların çoğuda C++ ile yazılıyor.

Fornite,PUBG vs vs. bunlar Unreal Engine motoruyla yazılıyor ve C++ kullanılıyor.

C/C++'ın öldüğü falan yok kulak asmayın. Ölmeyecek.

Konudaki soruya gelirsek : Kısa sürede her şeyi araştırıp copy-paste yapıp öğrenip yapabilmek istiyorsan python.

Ve kendine bir alan seç ona göre bir dil öğren.

Virüs yazmak istiyorsan C/C++ ve python ikilisini tercih ederim.

Profesyonel oyun değil de kendi çapında oyun geliştirmek istersen Unity C# Framework.

Gömülü sistem programlama için yine C/C++.

Bu böyle gider. Bir de programlama dillerini birbirleri ile kıyaslama hepsinin tasarlanış amacı farklı.

Ha bir de bir şey bildiğini sanıp en iyisi bu deyip öneri yapan bazı arkadaşlar :

Yapmayın. Çok komik oluyor :D

Son düzenleme:
C ölmüş C++'ta ölüyor muymuş ? Deli saçması haha.

Low-mid level kritik hız gerektiren uygulamalar artık bunlar öldüğüne göre asm ile yazılıyordur sanırım sizin seneryonuza göre haha.

Mesela bana c# ile stabil ring0 driver yazar mısın ? (kernel mode driver)

Ben cevap vereyim. Yazamazsın : C# driver development?

C++'ın öldüğü falan yok. C/C++ hiçbir zaman ölmeyecek. Sistem hakimiyetini her zaman koruyacak. Biraz C/C++ konularını araştırırsanız anlarsınız.

Linux kerneli C ile yazıldı. Ve çoğu kernel C ile yazılıyor.

Ha güncel büyük oyunların çoğuda C++ ile yazılıyor.

Fornite,PUBG vs vs. bunlar Unreal Engine motoruyla yazılıyor ve C++ kullanılıyor.

C/C++'ın öldüğü falan yok kulak asmayın. Ölmeyecek.

Konudaki soruya gelirsek : Kısa sürede her şeyi araştırıp copy-paste yapıp öğrenip yapabilmek istiyorsan python.

Ve kendine bir alan seç ona göre bir dil öğren.

Virüs yazmak istiyorsan C/C++ ve python ikilisini tercih ederim.

Profesyonel oyun değil de kendi çapında oyun geliştirmek istersen Unity C# Framework.

Gömülü sistem programlama için yine C/C++.

Bu böyle gider. Bir de programlama dillerini birbirleri ile kıyaslama hepsinin tasarlanış amacı farklı.

Ha bir de bir şey bildiğini sanıp en iyisi bu deyip öneri yapan bazı arkadaşlar :

Yapmayın. Çok komik oluyor :D
Ben oyun sektörü icin dedim hocam.
Sirketler artik C# kullaniyor oyunlarda.
Hangi oyunda C kullaniliyor artik?
Onun disinda Windows, linux gibi platformalrin visual studio C++ ile yazildigini ben de biliyorum.
Ayrica size katilmiyorum.
C++ 10 yildir güncelleme almiyor ve almamaya devam ederse ömrü cok uzun olmayacak.
Bilakis C# her yil güncelleme aliyor.
Ve beni junior sinifina uygun bir insan olarak görmenizi saygiyla karsilar ve anlarim.
Ama cahil yerine koymayin.
C++ da biliyorum.
Bir cok projeye ortak oldum.
Bilmeden konusmak gibi agir bir itam da bulunmaniz da cok yanlis.
Üstelik C# baslamak icin C++ kadar zor degildir ayrica Unity C# destekler.
C# oyun yapimciligindan masaüstü ve web programlama dili gibi bir cok ise yarar.
C++ ise daha zor ve daha cok makine mühendislerini ilgilendiren konulari icerir.

Son düzenleme:
Ben oyun sektörü icin dedim hocam.
Sirketler artik C# kullaniyor oyunlarda.
Hangi oyunda C kullaniliyor artik?
Onun disinda Windows, linux gibi platformalrin visual studio C++ ile yazildigini ben de biliyorum.
Ayrica size katilmiyorum.
C++ 10 yildir güncelleme almiyor ve almamaya devam ederse ömrü cok uzun olmayacak.
Bilakis C# her yil güncelleme aliyor.
Ve beni junior sinifina uygun bir insan olarak görmenizi saygiyla karsilar ve anlarim.
Ama cahil yerine koymayin.
C++ da biliyorum.
Bir cok projeye ortak oldum.
Bilmeden konusmak gibi agir bir itam da bulunmaniz da cok yanlis.

C++ 10 yıldır mis gibi de güncelleme alıyor 2017'de C++ 17 çıktı Bu yılda C++ 20 çıktı.

Oyunlarda C kullanılıyor demedim C++ kullanılıyor dedim. (OOP olmasından dolayı)

Ve büyük oyun şirketleri C++ kullanmaya devam edecek hızından dolayı.

Ağır bir itam değil bu gerçekten bilmeden konuşuyorsunuz. Sizi cahil yerine koyduğum filan yok. Sadece bazı yanlış şeyler yazıyorsunuz.

C++'ın hangi alanda etkin olduğunu bende biliyorum fakat sizin ölüyor ithamınız başlı başına yanlış.

Son düzenleme:
Hocam güncelleme almiyor kismini yanlis demisim affedin.
Microsoft destegi kesti.
C++ yi cikartan da microsoft, C# i cikartan da.
C++ dan destegi kesen de microsoft, C# a destegi veriyor.
C# ta gayet hizli.
C++ da yaptiginiz neredeyse her seyi C# ta yaparsiniz.
C# daha güncel ve bir dildir.
Zaten iki dilide ani firma cikartti durduk yere neden yapsin ki?
Ve evet c++ ölüyor hocam.
Öte yandan Unity de C# destekliyor.
Ama bu tartismayi uzatmanin bir manasi yok.
Zaman her seyi gösterecek nasil olsa.

Hocam güncelleme almiyor kismini yanlis demisim affedin.
Microsoft destegi kesti.
C++ yi cikartan da microsoft, C# i cikartan da.
C++ dan destegi kesen de microsoft, C# a destegi veriyor.
C# ta gayet hizli.
C++ da yaptiginiz neredeyse her seyi C# ta yaparsiniz.
C# daha güncel ve bir dildir.
Zaten iki dilide ani firma cikartti durduk yere neden yapsin ki?
Ve evet c++ ölüyor hocam.
Öte yandan Unity de C# destekliyor.
Ama bu tartismayi uzatmanin bir manasi yok.
Zaman her seyi gösterecek nasil olsa.

İki dili aynı firma çıkarttı diyor çıldırıcam. BU KARA CAHİLLİK!

İkidir bir şey demiyorum ve hala C++'ı Microsoft'un çıkardığını ve desteği kestiğini söylüyorsunuz.

C++'ın geliştiricisi Microsoft değil ki desteği kessin ? Ve siz C++'ı Microsoft geliştirmiş gibi bir muamele yapıyorsunuz.

Zaten iki dilide aynı firma çıkarttı diyor sonradan silmesin buraya yazıyorum.

C++'ın geliştirilmeye başlandığı tarih : 1979
C++'ın İlk Çıkış Tarihi : 1983

ve Microsoft ile herhangi bir bağ yok. Bjarne Stroustrup tarafından geliştiriliyor.
Kaynak : c++ - Google'da Ara

Microsoft Windows'un piyasaya sunulduğu tarih : 20 Kasım 1985
Kaynak : microsoft - Google'da Ara

Ben kime laf anlatmaya çalışıyorum ki.

Şimdi de Aa ben yanlış söylemişim C++ Microsoft'un değilmiş,desteği kesmiş pardon ama C++ ölüyor dersen :

NOT : Video'da geçen Google'un destekçisi olduğu Python senin o öldü dediğin C ile yazıldı.

Lütfen artık şuraya makale okuyup düzgünce araştırıp yaz.

Herkesi yanlış yanlış bilgilerinle zehirleme.

Eğer boş boş yalan yanlış bilgiler yazmak yerine oturup C++'ı düzgünce araştırsan bitmeyeceğini sende anlarsın.

Hız konusuna gelirsek.

Sen bana C# C++ ile aynı hızda diyemezsin.

Oyun geliştirmede C++'ın C#'tan daha hızlı, optimizasyonel olduğu çok belli. Kendin dene. Denemeyeceksen PUBG,Fortnite'ın neden Unreal Engine C++ kullandığının bana mantıklı açıklamasını yap.

Bir de programlama dilleri birbirinin upgrade edilmiş versiyonu değildir. Sen eskiden C++ vardı şimdi C# daha güncel onun yeni versiyonu muamelesi yapıyorsun.

(bir daha söylüyorum bu saatten sonra bu arkadaşın önerilerine kulak asmanıza gerek yok kendiniz görüyorsunuz.)

Son düzenleme:

İkidir bir şey demiyorum ve hala C++'ı Microsoft'un çıkardığını ve desteği kestiğini söylüyorsunuz.

C++'ın geliştiricisi Microsoft değil ki desteği kessin ? Ve siz C++'ı Microsoft geliştirmiş gibi bir muamele yapıyorsunuz.

ve Microsoft ile herhangi bir bağ yok. Bjarne Stroustrup tarafından geliştiriliyor.

Şimdi de Aa ben yanlış söylemişim C++ Microsoft'un değilmiş,desteği kesmiş pardon ama C++ ölüyor dersen :

NOT : Video'da geçen Google'un destekçisi olduğu Python senin o öldü dediğin C ile yazıldı.

Eğer boş boş yalan yanlış bilgiler yazmak yerine oturup C++'ı düzgünce araştırsan bitmeyeceğini sende anlarsın.

Hız konusuna gelirsek.

Oyun geliştirmede C++'ın C#'tan daha hızlı, optimizasyonel olduğu çok belli. Kendin dene. Denemeyeceksen PUBG,Fortnite'ın neden Unreal Engine C++ kullandığının bana mantıklı açıklamasını yap.

Bir de programlama dilleri birbirinin upgrade edilmiş versiyonu değildir. Sen eskiden C++ vardı şimdi C# daha güncel onun yeni versiyonu muamelesi yapıyorsun.

(bir daha söylüyorum bu saatten sonra bu arkadaşın önerilerine kulak asmanıza gerek yok kendiniz görüyorsunuz.)

Hız konusuna gelirsek.

Kusura bakmayin hocam sehir disindaydim.
1 hafta PC kardesime emanetti.
O da sagolsun kendince bir seyler anlatmaya calismis...
Ben kisaca yanitlamaya calisayim.
C++ ölüyor ya da ölmüyor ya da ölmüyor diye kesin bir sey söylememiz yanlis olur, bunu zaman gösterecek zaten.
C# mi C++ mi konusuna gelir isek C# ile baslamainizi öneririm C++ baslangic icin biraz agir olabilir.
Tekrardan özür dilerim.

C# mi C++ mi konusuna gelir isek C# ile baslamainizi öneririm C++ baslangic icin biraz agir olabilir.
Tekrardan özür dilerim.
Visual Basic ile başlayıp ardından C# ile kendimi geliştirmeyi hedefliyorum, hedefim çok birşey değil, 3D AAA bir oyun tabiki de yapamam, aynı Undertale gibi RPG ve 2D bir oyun yapmayı planlıyorum, zaman gösterecek bakalım.

Visual Basic ile başlayıp ardından C# ile kendimi geliştirmeyi hedefliyorum, hedefim çok birşey değil, 3D AAA bir oyun tabiki de yapamam, aynı Undertale gibi RPG ve 2D bir oyun yapmayı planlıyorum, zaman gösterecek bakalım.

Boşu boşuna Visual Basic ile zamanını boşuna harcama.

Bir dil bir hedef için öğrenilir. Senin hedefinse tek tabanca oyun geliştirmek.

Muhtemelen Unity C# Framework gideceğinden direk C# ile başla zaten C# okunabilir ve kolay bir dil.
C# ile kendini ifade edebilecek konuma geldikten sonra ise geç Unity'e takır takır yaz oyununu. Unity'de çok kolay bir motor.

Temellerini öğrenmenin uzun olacağını sanmıyorum.

Boşu boşuna Visual Basic ile zamanını boşuna harcama.

Bir dil bir hedef için öğrenilir. Senin hedefinse tek tabanca oyun geliştirmek.

Muhtemelen Unity C# Framework gideceğinden direk C# ile başla zaten C# okunabilir ve kolay bir dil.
C# ile kendini ifade edebilecek konuma geldikten sonra ise geç Unity'e takır takır yaz oyununu. Unity'de çok kolay bir motor.

Temellerini öğrenmenin uzun olacağını sanmıyorum.
C# öğrenmenin de mantıklı olduğunu düşünüyorum, ama ben en az 2 tane dil bilmek istiyorum.

Geri
Yukarı