Cahil kelimesi hakaret midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hielah

Kilopat
Sosyal Tayfı
Hemen konuya gireceğim.

Dün bir üyeye cahil dediğim için "hakaret" sebebiyle ceza aldım. Böyle birşey olabilir mi? Cahil demek ne zamandan beri "hakaret" olarak anılır oldu?

Cahil kelimesinin sözlükte anlamı bellidir. Benim bir kişiye cahil demem ona hakaretimden değil, sadece o konuyla ilgili bilgisinin yetersiz olduğunu bildirmek istemiştim. Cahil kelimesinin çok geniş ve mecazi bir anlamı yok. Ben birçok konuda bilgili olabilirim ama bazı konularda da kendimi cahil ve bilgisiz hissediyorum.
Biri bana bu kelimeyi bilmediğim bir konuda kullanırsa, o kişiye tepki göstermem, "doğrudur bu konuda cahil ve biraz bilgisiz kalmışım" derim. Ve kendimi o konuda bilgilendirmek ve yetiştirmek için elimden gelen çabayı gösteririm.

Eğer yanlış anlaşılmışsam özür dilerim.

Madem ki; Cahil kelimesini hakaret olarak görüyorsunuz, forumda birbirine cahil diyerek itham eden üyelerin mesajlarının bir listesini oluşturdum, ve birazdan hepsini tek tek "hakaret" sebebiyle raporlayacağım. Neden mi? Birine cahil demek hakarettir siz göre, nasıl ki benim mesajımda ki "cahil" dediğim kısmını hakaret sebebiyle sildiniz ve ceza verdiniz. Aynı şekilde raporlayacağım mesajlarıda silmek zorundasınız ki bana haksızlık yapmış olmayasınız. Sonuçta hakaret içeren bir mesajın silinmesi gerekir dimi?

Ha diyorsanız ki; "Cahil demek hakaret değildir" o zaman bana neden ceza verdiniz?

vnbnm.jpg

Kuralları tek tek defarlarca okudum, ancak "cahil" kelimesinin hakaret olarak bahsedildiği bir madde bulamadım, belki eklemeyi unutmuşsunuzdur, ekleyin ki başkalarıda benim gibi mağdur olmasın.

Ayrıca TDK'ya göre cahil kelimesi hakaret veya üslupsuzluk değildir.

dfgdgfdgf.jpg

@MF

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kişiye direkt olarak cahil demeyi hakaret olarak kabul ediyoruz. Ayrıca konuda birkaç kez bunu yapmışsınız. Geçmişte de pek çok kullanıcının mesajı bu yönde işlem gördü. Özellikle kişiye karşı bir söylem varsa ve tekrar edilmişse uyarı verebiliyoruz.

Cahil yerine başka tanımlamalar kullanmanız daha sağlıklı olurdu belki.

Bir kişiye direkt olarak cahil demeyi hakaret olarak kabul ediyoruz. Ayrıca konuda birkaç kez bunu yapmışsınız. Geçmişte de pek çok kullanıcının mesajı bu yönde işlem gördü. Özellikle kişiye karşı bir söylem varsa ve tekrar edilmişse uyarı verebiliyoruz.

Cahil yerine başka tanımlamalar kullanmanız daha sağlıklı olurdu belki.
Aslında bunun söyleniş tarzı önemli. Direkt olarak bu cümleyi kuranlar, zaten hakaret amaçlı söylüyor.

Önceki mesajlar işlem görseydi, mesajlar silinirdi, orada öylece durmazdı.

Birinin size cahil demesi hoşunuza gider miydi peki? Akıl akıldan üstündür, bir insan birine cahil diyorsa bu, ego ile alakalıdır kanımca.

Bu konu hakkında yeterli bilgin yok demekle, cahilsin demek arasında büyük bir fark var. Nabza göre şerbet her zaman işe yarar. Durduk yere birisine cahil derseniz, yanlış yorumlayacaktır.

Madem ki; Cahil kelimesini hakaret olarak görüyorsunuz, forumda birbirine cahil diyerek itham eden üyelerin mesajlarının bir listesini oluşturdum, ve birazdan hepsini tek tek "hakaret" sebebiyle raporlayacağım.
Raporlarsanız seviniriz. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı