Cahil kelimesi hakaret midir?

Cahil kelimesi hakaret midir?

• Oy verenlerin toplamı
    79
@HakanCT
Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için İlber Ortaylı olunmasına gerek yok diye düşünüyorum. Sen birisine cahil dediğinde de, bilgisiz dediğinde de aynı şeyi ifade etmiş oluyorsun aslında.

Bilgisiz kelimesi bu kadar takılmıyorda cahil kelimesi neden bu kadar takıntılı bir kelime bunu çözmeye çalışıyorum :)

@Sercan1096

Bilgim var o konuda, tam o sınıfa girer mi, bizde orasını tartışıyoruz gibi. Onlara en güzel "G" ile başlayan var yazmak istemiyorum şimdi bir ceza daha almayalım:)

@@Silinen üye
Aslında kelimeden çok söyleyiş tarzı ve amacı önemli. "Sen ne bilgisiz adamsın ya" denildiği zaman da uygun bir üslup kullanılmamış oluyor. Ama onun yerine "bu konuda yeterli bilginiz olduğunu düşünmüyorum" dersek doğru bir üslup takınmış oluyoruz. İki cümlede aynı şeyi ifade ediyor ama söyleniş tarzları farklı.

Sizin ki gene iyiymiş, nice saçma ceza sebebi gördü bu gözler burada. :)

Cahil kelimesi, konu hakkında bilgisi olmayan kişiye konunun uzmanı tarafından söylendiğinde her herhangi bir sorun teşkil etmemeli. Ama! forum ortamında, tanımadığımız insanlara uzman olmadığımız bir konu hakkında fikir alışverişi yaparken cahil demek aşağılamak niyeti içerdiği için hoş değildir, ceza kısmına bir şey söyleyemeyeceğim pek yönetimin keyfine kalmış.

Bilmediğin bir konuda ve üstelik yazılanları okumadan insanlara cahil demek cahillikten başka bir şey değil. Böyle olunca küfür olmuyor ama dediğim gibi yaparsan küfür oluyor. Bunu bilmemekte dediğin şey oluyor. ;)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı