"Cahillik mutluluktur" sözüne katılıyor musunuz?

Ben katılıyorum. Cahil birisi için hiçbir şeyin önemi yoktur. Yansın dünya banane modunda olduğundan kafayı takmıyor bu da mutluluğu getiriyor.

Bu bir sözel mantık çıkarımının sadece sonuç önermesi. Bütün bir çıkarımı sadece sonuç önermesinden ibaret görmek de bir nevi cehalettir. Her insanın bir şeyin cahili olduğu da unutulmamalı. İnsan cahili olduğu sohbetin içinde bulunamaz, cahili olduğu espriye gülemez, cahili olduğu şeyi anlayamaz bu bakımdan da cahillik tek başına mutluluk getiremez. Cehalet ancak ve ancak insana abartı bir özgüven pompalar. Bugün dışarda gördüğünüz insanların bu kadar kendilerinden emin konuşmalarının nedeni de budur.

Bazen cahil olmak iyidir çünkü dediğiniz gibi mutluluk getirir. Ama düşüncelerinde boğulanlar belki de onlar için bu bir eğlencedir.

Evet, çünkü bazı kötü şeyleri bilmezsek mutlu oluyoruz. Fakat bu bazı kötü şeyleri bilenler mutlu olmadığı için hep üzgündür. Bu yüzden bu söz kesinlikle doğrudur.

Katılmıyorum.

Cahillik ancak kısa süreli bir mutluluk verir ve en sonunda daha büyük mutsuzluğa sebep olur. Sürekli kendini uyuşturarak veya görmeyerek problemleri çözüp tehditleri ortadan kaldıramazsınız. En büyük silahımız zekamız ve bilgimiz ise cahillik bizi zayıflatır ve kolay av haline getirir.

Cahillik genelde mutsuzluğu arttırır. Yalnızca bilseniz ve farkında olsanız bile elinizden bir şey gelmeyecek konularda cehalet mutluluk getirir. Bir de bazı tehlikeleri biraz geç öğrenmek soğukkanlılığınızı arttırdığı için fayda sağlayabilir ama ömür boyu kendini kandırmanın bir yararı olamaz.

Geri
Yukarı