Çalışan bir genç kadının isyanı sosyal medyada gündem oldu

Benden bahsediyorsun galiba. Ben üniversite sınavına çalışmadım, 20 yaşındayım özel bir üniversitede 3.sınıfa gidiyorum.
İşi beğenmiyorsa istifa etsin veya Almanya'ya gitsin, ODTÜ mezunu değilse çalışma şartları hakkında şikayette bulunamaz diyorsun. Kadın pozisyonunda iş bulabilmiş burada okul partını kaldırıp atabilirsin bir kere. Burada sorun çalışma kültürü üzerine bu kadının tabii ki bunu duyurmaya hakkı var iyi okul okumadiysa konusamaz diye ana konuyu dallandirip budaklayamazsin. Trollsen o baska.

İşi beğenmiyorsa istifa etsin veya Almanya'ya gitsin, ODTÜ mezunu değilse çalışma şartları hakkında şikayette bulunamaz diyorsun. Kadın pozisyonunda iş bulabilmiş burada okul partını kaldırıp atabilirsin bir kere. Burada sorun çalışma kültürü üzerine bu kadının tabii ki bunu duyurmaya hakkı var iyi okul okumadiysa konusamaz diye ana konuyu dallandirip budaklayamazsin. Trollsen o baska.

Konuşamaz demedim sadece haksız olduğunu belirttim ve bana göre olan nedenlerini açıkladım. Benim akrabalarım ve aile dostlarımın %80 lik kısmı ODTÜ, İYTE gibi okullardan mezun olup işe giriyorlar ve çalışmaya liseden başlıyor yoğun olarak aralıksız çalışıyorlar kazanabilmek için oraları. İkisinin aynı koşullarda çalışıyor olmaması bence gayet normal.

Şirket sahipleri sizin çıkarınızdan önce tabii ki de kendi çıkarlarını düşünecekler. Unutmamak gerek oralar özel kuruluş hayır kurumu değiller. Türkiye'nin durumu uzun yıllardır bu en son 80'li yıllarda büyük bir kesim Almanya'ya göç etmişti çalışmak için, buradaki çalışma koşullarını beğenmeyenler başka ülkelere gidebilirler ya da liseden başlayarak düzenli olarak çalışıp o %1'lik kesime girmeye çabalamaları gerek.
Şirket sahiplerinin çıkarı umrumda değil arkadaş tartışılan şey bu bile değil. Konu Türkiyede işçi haklarının korunmaması ve sen küstahça bu yanlışa yanlış demeyip işçilere "hakkettiğini alıyor" diyorsun ne biçim bir mentalite bu? Ülkenin berbat yönetiminden halkı ve çalışanı sorumlu tutanı ilk kez görüyorum. Ülkede ki nüfusun hepsi nasıl %1'e girsin zaten herkes istiyor güzel yerde çalışmayı bu halk adaletsiz saçma bir at yarışında koşucak mı sürekli? Olmayınca da şükredicek.
Unutmamak gerek şu anda Türkiye'de zengin olan üniversite mezunu olmayan kişiler veya başka ünversitelerden mezun kişilerde var. Kişi kendisi doğru yolları tercih edip kendini geliştirirse ve o kapasiteye sahipse her türlü parayı buluyor.
Hayır bulmuyor kardeşim, parayı buluyor dediğin eğer asgari ücretin 3 katı falan değilse. Bu dediğin rehberlikçilerin veya tedx konuşması yapan heriflerin insanlara sattığı laflardan birine benziyor. Ekonomide zengin olmanın yolu işçiliği bırakmaktır zaten İşçi olarak hiçbir zaman zengin olamazsın anca 65 yaşında belki olur o da ekonomisi iyi olan ülkelerde. Tüketici konumundan üretici konumuna geçip senin satış yapman yani sen şirket kuracaksın veya mirastan, faizden olucaksın.

Şirket sahiplerinin çıkarı umurumda değil arkadaş tartışılan şey bu bile değil. Konu Türkiye'de işçi haklarının korunmaması ve sen küstahça bu yanlışa yanlış demeyip işçilere "hakkettiğini alıyor" diyorsun ne biçim bir mentalite bu? Ülkenin berbat yönetiminden halkı ve çalışanı sorumlu tutanı ilk kez görüyorum. Ülkede ki nüfusun hepsi nasıl %1'e girsin zaten herkes istiyor güzel yerde çalışmayı bu halk adaletsiz saçma bir at yarışında koşucak mı sürekli? Olmayınca da şükredecek.

Devlet kurumları ve özel sektör birbirinden ayrı şeyler. Hükümet devlet kurumlarında çalışan işçiyi korur sendikalar ise çoğunlukla özel sektördekini. Şu anda bir özel şirketin o pozisyonda alabileceği çok kişi varsa işe kim korursa korusun tabii umursamaz biri giderse yenisi hazır çünkü. Özel sektör böyledir aynı şekilde özel okullara bakarsan oradaki öğretmenlerde normalden daha uzun saatler daha düşük maaşlara çalışıyorlar. Devlet senin evinde nasıl yemek yediğine karışmıyorsa aynı şekil özel sektörde iş yeri sahibinin ne koşullar verdiğinede karışmamalı bence çünkü ev ve masa nasıl sana aitse o şirkette o adama ait ne orada çalışanların ne de devletin orada bir hakkı yok.

Hayır bulmuyor kardeşim, parayı buluyor dediğin eğer asgari ücretin 3 katı falan değilse. Bu dediğin rehberlikçilerin veya tedx konuşması yapan heriflerin insanlara sattığı laflardan birine benziyor. Ekonomide zengin olmanın yolu işçiliği bırakmaktır zaten İşçi olarak hiçbir zaman zengin olamazsın anca 65 yaşında belki olur o da ekonomisi iyi olan ülkelerde. Tüketici konumundan üretici konumuna geçip senin satış yapman yani sen şirket kuracaksın veya mirastan, faizden olacaksın.

Zaten işçiler buluyor demedim bir insan işçi olduğu sürece parayı bulması imkansız gibi bir şey zaten. Şu anki ekonomide asgari ücretin 3 katını kazanmak kolay bir şey zaten bunun için çalışmana bile gerek yok.

Konuşamaz demedim sadece haksız olduğunu belirttim ve bana göre olan nedenlerini açıkladım. Benim akrabalarım ve aile dostlarımın %80 lik kısmı ODTÜ, İYTE gibi okullardan mezun olup işe giriyorlar ve çalışmaya liseden başlıyor yoğun olarak aralıksız çalışıyorlar kazanabilmek için oraları. İkisinin aynı koşullarda çalışıyor olmaması bence gayet normal.
Bir tane taşra üniversite mezunu bir tane de İYTE mezunu mühendisin aynı şirkette eşit pozisyonda çalıştığını farz etiğimiz zaman iki mühendis arasındaki farkı ve senin dikkat çekmek istediğin şeyi anlayamadım. İki mühendis de çalışma kültüründen rahatsızsa yeni iş ararlar. İkisi de aynı pozisyonda işe alındıysa aralarında diploma farkı yoktur.

Yani taşra diplomalı mühendis bir kere işe girmişse ve tecrübe edinmişse tekrar iş bulabilir. Buradaki mühendis az çalışıp derece gerektirmeyen okula gittiği için Türkiye şartlarına göre geleceğini güvenceye almamış olmuyor.

Çakma IVY league okulların "mezunların birbirini tutması" torpili sayesinde iş bulmasını hesaba katmazsak iki mezun arasında fark yok hocam. Boş yapmışsınız.

Devlet kurumları ve özel sektör birbirinden ayrı şeyler. Hükümet devlet kurumlarında çalışan işçiyi korur sendikalar ise çoğunlukla özel sektördekini. Şu anda bir özel şirketin o pozisyonda alabileceği çok kişi varsa işe kim korursa korusun tabii umursamaz biri giderse yenisi hazır çünkü. Özel sektör böyledir aynı şekilde özel okullara bakarsan oradaki öğretmenlerde normalden daha uzun saatler daha düşük maaşlara çalışıyorlar. Devlet senin evinde nasıl yemek yediğine karışmıyorsa aynı şekil özel sektörde iş yeri sahibinin ne koşullar verdiğinede karışmamalı bence çünkü ev ve masa nasıl sana aitse o şirkette o adama ait ne orada çalışanların ne de devletin orada bir hakkı yok.
"Köleler derebeyinin malı ve onun özel mülkünde kölelerin nasıl çalışacağına kimse karışmamalı. Köleler derebeyine hizmet ettiğine şükretmeli." Böyle de anlatılabilir senin mentaliten.

Okul okuyarak boğaz manzaralı ev ve bir tane de Egea alacağım köye de ev yaptırırım(!)

@can477 Hocam sanırım şu videodakilerden biri sensin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir tane taşra üniversite mezunu bir tane de İYTE mezunu mühendisin aynı şirkette eşit pozisyonda çalıştığını farz etiğimiz zaman iki mühendis arasındaki farkı ve senin dikkat çekmek istediğin şeyi anlayamadım. İki mühendis de çalışma kültüründen rahatsızsa yeni iş ararlar. İkisi de aynı pozisyonda işe alındıysa aralarında diploma farkı yoktur.

Yani taşra diplomalı mühendis bir kere işe girmişse ve tecrübe edinmişse tekrar iş bulabilir. Buradaki mühendis az çalışıp derece gerektirmeyen okula gittiği için Türkiye şartlarına göre geleceğini güvenceye almamış olmuyor.

Çakma IVY League okulların "mezunların birbirini tutması" torpili sayesinde iş bulmasını hesaba katmazsak iki mezun arasında fark yok hocam. Boş yapmışsınız.

Yok, siz yanlış anlamışsınız beni ben orada ilk başta işe girerkenden bahsediyorum. Mesela adam 30 yıl önce meslek lisesi bitirip girmiştir işe çok fazla yükselmiştir tabii onunda farkı kalmaz.

@can477 Hocam sanırım şu videodakilerden biri sensin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben özeldeyim, maaş beklentim yok çalışmayı pek planlamıyorum belki üniversite bittikten sonra 4-5 yıl vatandaşlığım çıkana kadar Fransa'da kendi yerimiz var orada olabilir.

Ben özeldeyim, maaş beklentim yok çalışmayı pek planlamıyorum belki üniversite bittikten sonra 4-5 yıl vatandaşlığım çıkana kadar Fransa'da kendi yerimiz var orada olabilir.
İşte bu. Konunun başından beri egolu tutum içindesin. Tüm konu boyunca sarf ettiğin her şeyi egonun verdiği yetkiyle yazdın saçma bile olsa :D Girişimci olmak için kendi işini kurmak için falan kibirden sıyrılmak gerekli. Hiç o amaç için kendini yorma diyeceklerim bu kadar. Fransa'da mutluluklar :)

Geri
Yukarı