Çalışmayan RAM bir süre sonra çalışmaya başladı

PORSHİUS

Kilopat
Arkadaşlar, 4+4 GB olmak üzere 2 adet RAM'im var. Bundan 3 ay önce RAM'lerden biri bozuldu (Kasa çalıyordu ama ekrana görüntü gelmiyordu sorunun RAM'lerden olduğunu buldum.) her iki slotta denememe rağmen çalışmamıştı. Ben de bir kenara koymuştum 3 gün önce diğer RAM'den kaynaklı yine ekrana görüntü gelmedi. O kadar uğraştım çözemedim dedim 3 ay önce bozulan RAM'i bir takim belki olur taktım ve düzeldi. Şimdi bu 2 RAM çalışıyor mu? bilgisayarda mı sorun var? Anlamadım gitti. Anakart modelim bilinmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart modelin kartın üzerinde yazar, RAM'lerin özellikleri ne? RAM'lerde sorun olabilir. RAM'leri test etmelisin. Anakartta da bir sorun olabilir.

Aynı sorun bende de olmuştu. Anakart statik elektrik boşaltılmasıyla alakalı videolar izledim. 2-3 gün anakarta dokunmadım. Ardından çalışmıştı.

Benzer olay benim de başıma gelmişti. Bilgisayar aniden kapanmıştı ve tekrar açılmamıştı. RAM'den kaynaklandığını fark ettim ve problemli RAM'i kenara ayırdım. 1 ay sonra tekrar denedim ve benzer şekilde açılmadı. Farklı slotlarda denedim ve nasıl olduysa bilgisayara görüntü geldi. Ancak BIOS'ta bile kasıyordu. Memtest ile test ettiğimde binlerce hata aldım (Milyon da olabilir). Farklı bir slota takıp tekrar test ettiğimde hataların sayısı azaldı. Ancak yine de dolu hata veriyordu. Bu arada sağlam bi' RAM ile tüm slotların çalıştığını doğruladım. Manuel değerler girdiğimde bu sayı 5'e kadar indi. Normal şartlarda hala bozuk gözükse de ufak bi' dinlendirmeden sonra hatasız çalışmaya devam ediyor. Bunun neden kaynaklandığını çözemesem de başıma gelen en garip olaylardan biriydi. RAM problemli mi yoksa değil mi hala emin değilim. Çünkü bazen taraf değiştirebiliyor.

Geri
Yukarı