Çalıştığınız bir iş hakkında itiraf edebileceğiniz şeyler neler?

Trikoda çalışıyordum bazen beyaz hırkalar yapıyorduk. Makinelerin iğne kısmına yağ dökerdik ki güzelce çalışsın. Bazen yağı aşırı kaçırırdık hırkalarda siyah lekeler oluşuyordu bunları pudrayla kapatıyorduk. Triko alırken dikkat edin o lekeler kolay kolay çıkmıyor ve de o dökülen tarafa zarar veriyor.

Burger King'de çalışmıştım. Temizliğe çok önem veriyorlardı. Benim çalıştığım şube öyleydi en azından. Ama şube müdürleri ve senin bir üstün olan çalışan vardı adını unuttum aşırı egoist kişilerdi. İşe ilk girdiğin günden itibaren senden 10 senelik çalışan performansı bekliyorlardı. Burgerlerin ve menülerin nasıl hazırlandığını ürünlerin ekmeğe koyulma sıralamasını falan 10 dakika da gösterip hepsi arazi oluyordu. Ve daha ilk baştan bir şeyi yanlış yaptığın zaman hemen artist artist konuşuyorlardı. Ha şu da vardı. Hiçbir zaman söyledikleri saatte çıkmıyordum işten. Utanmasalar burada yat sabah iş başı yaparsın diyeceklerdi. Tavsiyem şu ki Burger King'de asla çalışmayın. Bir kere tam karşımda çalışan arkadaşın burger hazırlarken yere düşürdüğü burger etini geri yerden alıp üfleyip geri ekmeğe koyduğunu görmüştüm. Sen ne yapıyorsun ya dediğim de kanka ses çıkarma boş ver işine bak demişti :)

Bunun haricinde şu an nakliye işi ile meşgulüm. Hepsiburada'nın nakliyesini yapıyorum. Dışarıdan nakliyeci olarak araba lazım olduğu zaman ( şu an aşırı yoğunluk olduğu için sürekli çağırıyorlar ) aracımla depodan yükleme yapıyorum ortalama 5-7 saat orada beklediğim için çok görüyorum. Araca yükleme yaparken sizlerin para vererek heyecanla beklediğiniz ürünler resmen havalarda uçuyor kimisi tekme atıyor şut çekiyor kimisi sağa sola fırlatıyor. Günde sayamadığım kadar ürün, koli patlamış ya da yırtılmış olarak kenara atılıyor çöp gibi. Kimsenin umurunda değil sizin para verdiğiniz ürünlere bir şey olmuş mu olmamış mı adam atıp geçiyor.

Klasik. 10 TL'ye filtre alıp 100-150 TL'ye satıyorduk. Bu işin tek karıydı aslında. Onun dışında adam gibi geçim sağlayan iş değildi. Bu dediğim 2016 yıllarındaydı. Şimdi fiyatlar daha da uçmuş. Tabii milletin gözü açıldı. Filtreyi artık internetten sipariş veriyorlar. ^^

Kısa bir süre mutfakta çalıştım, ekler, pastalar yapıyor ve mutfağa yardımcı oluyordum. Yere düşen malzemeleri tekrar kaba atanı mı dersin, elleriyle şantiye giren mi dersin, daha bir ton şey. Hijyen namına tek bir şey yoktu. O işi bıraktığımdan beri dışarıdan tatlı yerken hep midemde hafif bir burukluk oluyor.

Gerçekten iğrenç. Ve kim bilir daha bilmediğimiz neler var...

Açııklık getirmek isterim garsonluk yapıyordum artık salataları ilk başta çöpe atıyorum diye kızmışlardı nedenini sorduğumda onları toparlayıp müşterilere geri sunuyorlarmış ve öyle döngü yaratıyorlarmış onu geçelim ocağa kömür getirmiştim ellerim Full karaydı ve benim midem pişmemiş ete dokunduğunda bulanıyor veya anladınız yani siz çiğ ete dokunmak istemiyorum ama o gün ellerim kapkara o sebepte eldivensiz tavuk sosladım elimi yıkamaya vaktim olmadığı için yıkatmadılar maalesef. Dışarıdan yemek yemiyorum artık.

Geri
Yukarı