İnceleme Call of Duty: Modern Warfare hikâye modu

Makaleler
2
Yer
Ankara
Diğer incelemelerime nazaran bu inceleme hiç içime sinmedi. Oyundan doğru düzgün bahsedememiş gibi hissediyorum.

Giriş:

Call of Duty 1'den (2003) başlayıp 2023'e kadar gittiğim Call of Duty oyunları serüvenimde şu anlık Black Ops Cold War'u bitirmiş bulunmaktayım. Lakin can sıkıntısından dolayı 2019 ve sonrasında çıkan oyunlara inceleme yapayım dedim. Oyuna 60 dolar veya indirim döneminde 20 dolar bayılmadım. Paylaşımlı hesaba 40TL verip oynadım.
Öncelikle şunu söylemem lazım. Bu öyle RE4 incelemesi gibi 14 başlıkta incelediğim ve moderasyonun makaleye çevireceği tarzdan bir yazı olmayacak. Spider-Man oyunları gibi olabildiğince kısa yapmaya çalışacağım. Sadece bu ilk CoD incelemesi olduğundan seriyle geçmişimden bahsetmem lazım.

CoD Serisi ile Geçmişim:
Genç bir kardeşiniz olmama rağmen ben CoD serisiyle CoD 2 (2005) ile tanışmıştım. Tabii o zamanlar Counter Strike gibi oyunlar varken yüzüne bakmamıştım. Sonradan indirim dönemlerinde Call of Duty 4: Modern Warfare 24TL'ye kadar düşünce ve serinin adını da çok duyunca satın alıp oynamıştım ve sevmiştim. Lakin öyle ayılıp bayılmamıştım. Sonuçta benim seriye doğru düzgün giriş yapmam 2019'u bulmuştu ve çoktan CoD 4:MW'yi özel yapan şeyleri farklı oyunlarda tüketmiştim. Sonradan CoD MW2'yi de aldım ve ona gerçekten bayılmıştım. Sonradan pahalı geldiği MW3'ü almadım ama MW serisi bitmeden Black Ops'a da girilmez deyip ilk oyuna geri dönmüştüm. Sonradan PS4 sahibi olunca bu serüven yarım kaldı. En son 2021'de PC'ye dönünce CoD 1 (2003) oyunundan başlayarak ilerledim. CoD 1 ve 2'den keyif almış, 4. oyunu eskisinden bile daha çok sevmiş, 2. oyunun senaryosu, müzikleri ve bölümlerine hayran kalmış, Black Ops 1'in farklı şeyler deneyen ve gerçekten kaliteli olan senaryosuna ve bölümlerine kendini kaptırmış gidiyordum. Tabii sonra MW3 ve Black Ops 2 geldi. Kötü değillerdi lakin önceki oyunlar kadar iyi de değillerdi. Sonra Ghosts, Advanced Warfare, Black Ops 3 derken benim seriye sevgim iyice bitti. Hatta Black Ops 3'ü mola vere vere oynadığımdan bitirmem 15 saati buldu. Bunun 10 saati bir bölüm geçtikten sonra verilen molalardan kaynaklanıyordu. Sonra 1 yıl kadar mola verip Infinite Warfare'e başladım. Kötü değildi ama yine o eski kalite yoktu. En son MW Remastered ve WW2 ile seriye tekrar bağlandım. Black Ops 4 zaten online odaklı. En sonunda da bu incelemenin konusu olan MW Reboot'u oynadım. Hadi şimdi senaryodan başlayalım.

Atmosfer ve Grafikler:
Atmosfer genel olarak iyi verilebilmiş. Zaten oyun görsel anlamda eğer çok detaylı bakmazsanız iyi geliyor. Ha çok detaya inerseniz kaplama kalitesi anlamında bazı noktalarda kötü gözüküyor lakin büyük oranda ışıklandırmanın kalitesi sayesinde o kötü gözüken kaplamalar göze batmıyor. Atmosfer anlamında sanki bir Uncharted oynuyor gibi durup bakma gereği duyacağınız tarzda manzaralar yok lakin özellikle gece görevlerinde sakin noktalarda bir durup ışıklandırmanın kalitesini övesiniz geliyor. Aydınlık bölümlerde de altta kalır yanı yok. Tek istediğiniz şey grafik ise merak etmeyin, bu oyun oldukça iyi görsellik sunuyor.

Yapay Zeka:
Belki en kolay zorlukta oynamamdan da kaynaklanıyor olabilir lakin ortada öyle kaliteli bir yapay zeka yok. Spider-Man oyunlarında ve Ben 10 oyununda düşmanlar sizi çevrelemeyi ve araya almayı başarıyor vs. demiştim. Bu oyunda o bile yok. Düşmanların arkanıza geçme derdi vs. yok. Tek yaptıkları en yakın sipere geçip kafalarına sıkılmayı beklemek oluyor.

Dil Desteği:
Türkçe yok, Türkçe yama da yok. Oyun zaten korsana bile düşmedi.

Hatalar:
Oyunda bir tane hata ile karşılaştım. O da evde şalter attığında ve modem kapanıp açıldığında oldu. Modem kapanıp açıldıktan sonra bir daha oyuna girememeye başladım. Server Disconnected hatası almaya başladım. Modemi resetleyince çözüldü lakin yine de saçma bir hata. En başta zaten hikâye modu için girdiğiniz oyunun zorla internet bağlantısı istemesi hata. Olurda online sunucuları çökerse hikâye modunu oynayacak oyuncu olarak sizde bu durumdan etkileniyorsunuz. Bu internet meselesi dışında hataya denk gelmedim.

Oynanış Süresi:
4-6 saat süresi var. 20 veya 60 dolara değmez. PS ve Xbox kullanıcıları indirim döneminde uygun fiyata alabilir. PC kullanıcıları ise paylaşımlı hesap alsın daha iyi.

Bölüm Tasarımı:
Ben bölüm tasarımını bu oyunda oldukça beğendim. Sürekli olarak önüne geleni vur kafasından çıkıp bir görevde sessiz ve sakin şekilde ev basmaca, bir görevde sniper ile uzaktan takviye sağlama, bir görevde şehir içinde sivil gibi hareket etmece gibi arada bir gelen farklı ve keyifli görevler var. Zaten araya giren bu tarz farklı ve sakin görevler sayesinde ilk defa mola vermeye gerek duymadan arka arkaya bölümleri oynayıp hızlıca bitirebildim.

Oynanış:
Açıkçası oynanış kısmında uzun uzun neyden bahsedebilirim bilmiyorum. Silah çeşitliliği oyunun yapısı için ideal seviyede. Ha tabii bir DOOM veya Half-Life çeşitliliği bekliyorsanız kesinlikle yok o. Daha sıradan silahlar var. Xbox Controller ile oynaması rahattı. Hatta artık Aim Assist iyice kolaylaştırmaya başlamış işi. Titreşim vs. ideal seviyedeydi. Vuruş hissi CoD WW2 ile aynı geldi bana. Birini vurduğumuzda ortadaki nişangahta işaret çıkmaması biraz afallattı ama sonradan alıştım ona. Vahşet seviyesi çok olmadığı için pompalı ile sıkınca pek haz alamadım ama sniper ve M4 gibi silahları kullanması, onlarla ateş etmesi keyifliydi. Karakter hızını biraz yavaşlatmışlar. Daha hantal bir yapısı var. Sinematiklik artmış. Karakterin hızı azalsa da bölüm tasarımı da ona göre şekillenmiş. O yüzden bu yavaşlama sinir bozucu olmuyor. Onun dışında dediğim gibi bahsedebileceğim çok bir şey yok. Sıradan ve oynanış anlamında yeni bir şey sunmayan bir Call of Duty oyunu bu. 4 saat boyunca hiçbir oynanış geliştirmesi olmadan elinize silah alıp sıktığınız bir oyun. Ha eline silah alıp sıkması keyifli mi, evet keyifli. Zorluk olarak ise ben en kolay zorlukta oynadım ve en kolay zorluk gerçekten de çok kolay oluyor. Call of Duty oyunları zorluk olarak hep herkese ideal seviye sunabildi bence.

Hikâye:
Oyun boyunca hikâyeye ne ilgi duyabildim ne de bağlanabildim. Birkaç bölümde ana karakterlerden birinin çocukluğunu oynatması sebebiyle hikâyesel ve sunum anlamında iyi iş çıkarmışlar. Hatta az çok etkilenen bile olacaktır. Lakin oyun boyunca laf ettiğimiz, sövdüğümüz Rusların yaptığı kötülüklerin benzerlerini bizim de yapıyor olmamız hikâyeyi çok komikleştiriyor. Klasik bir iyi ABD, kötü Rusya senaryosu bu. Teröristten hâllice insanlara yardım ediyoruz, onların da duygusu var, onlar da iyi olabilir tarzı şeyler de işin içine girince bir noktadan sonra senaryoyu aşırı umursamamaya başlıyorsunuz. Çok meraklısına spoiler vermeden şunu diyeyim. Ortada ölümcül bir gaz var. Bunu koruma altına aldık derken bir saldırıya uğruyoruz ve gaz çalınıyor. Oyunun büyük bir kısmında da o gazı geri almaya uğraşıyoruz. Arada derede cliffhangerlar da oluyor lakin öyle çok şaşırmıyorsunuz. Dedim ya, teröristten hâllice insanlarla ortaklık yapıyorsunuz zaten. Ha birde oyunun baş düşmanı sayılan ve finalde öldürdüğümüz adamın oyun boyunca neredeyse hiç gözükmüyor olması da kötü bir seçim olmuş. 14 bölümlük oyunda baş düşmanı 2 ya da 3 bölümde görüyoruz ve onlarda da aşırı kısa gözüküyor. O yüzden finalde hiçbir motivasyon kaynağınız olmuyor. Birde finalde 2007'deki oyunu oynayanların gönlünü almak için fun service yapmaları ve bizim Modern Warfare serisiyle özdeştirdiğimiz ama bu oyunda olmayan karakterlerin 2. oyunda olacağının sinyallerini vs. vermesiyle çok ucuz bir kapanışa sahip. Eğer bu tarz ucuz numaralardan etkileniyorsanız finalde puanınız 3 ise 4'e çıkacaktır.

Kapanış:
Yukarıda da dediğim gibi bu inceleme hiç içime sinmedi. 2 dakikada inceler geçerim dediğim Ben 10 oyunundan bile daha dolu dolu bahsedilmiştim. FPS oyunlarını zaten çok severek oynamam. İncelemesini de iyi bir şekilde yapamıyormuşum. TPS ve retro oyunlardan devam etsem daha iyi olacak gibi.

Backloggd Puanım:
Screenshot 2024-02-12 180717.png

Dediklerinizde hemen hemen sizle aynı fikirdeyim. Ayrıca hocam bende reboot atılan serinin ikinci oyunu MWII'yi oynamak istiyorum. Paylaşımlı hesap nereden aldınız?

Dediklerinizde hemen hemen sizle aynı fikirdeyim. Ayrıca hocam bende reboot atılan serinin ikinci oyunu MWII'yi oynamak istiyorum. Paylaşımlı hesap nereden aldınız?
Itemsatış'tan aldım hocam. Yalnız MWII, MW 2019'dan daha pahalı haberiniz olsun. Son baktığımda 5-7 gün süreli hesaplar 100TL'ydi. 60-70TL bandında da 2-3 günlük hesaplar var.

Geri
Yukarı